Ponad połowa Polaków źle ocenia działania rządu na rynku pracy

REKLAMA
Polacy oceniają działania rządu rynku pracy
Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Polacy oceniają działania rządu rynku pracy”, w którym zapytano ponad 1100 respondentów m.in. o wpływ działań rządzących na ich sytuację zawodową.
W badaniu, aż 45% respondentów stwierdziło, że działania rządu mają wpływ na ich codzienną pracę. Niestety, niemal połowa (45%) z nas zarabia w ich wyniku mniej. Należy jednak zauważyć, że odpowiedzi są w dużej mierze zależne od sympatii politycznych. Przykładowo, tylko 17% wyborców PiS przyznało, że w wyniku działań rządzących zarabia mniej (przy aż 62% w przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej).
Jednocześnie zaledwie 27% respondentów uważa, że działania rządu są pozytywne dla pracowników, a 28% — że dla pracodawców. Według Polaków obecnie najbardziej zyskują bezrobotni (25% wskazań), a najwięcej tracą osoby pracujące na podstawie umowy o pracę (35% wskazań).
Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób: W naszym badaniu, aż 63% respondentów stwierdziło, że rząd powinien wspierać w takim samym stopniu pracowników i pracodawców. Jak na razie takie działania dostrzegają jedynie osoby sympatyzujące z partią rządzącą. Z perspektywy polityków PiS kluczowe wydaje się zatem dotarcie również do wyborców opozycji, którzy oceniają władzę bardzo negatywnie.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePolski Ład
Polacy są krytyczni również wobec wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu. Nie był on korzystny finansowo dla ponad 3/4 respondentów. Co ciekawe, „Polski Ład” nisko oceniają również wyborcy PiS. Nic nie zyskało na nim, aż 43% z nich.
„Polski Ład” to jeden z niewielu elementów działalności rządu na rynku pracy, który „pogodził” wyborców PiS oraz opozycji. Niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu. Widać wyraźnie, że był to „niewypał”, który krytykują nawet sympatycy partii rządzącej. — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.
Dosyć negatywnie jest również oceniana działalność rządu w czasie trwania pandemii COVID-19. Tylko 30% respondentów przyznało, że działania rządzących pomogły pracownikom, a 38% zauważyło korzyści dla pracodawców.
Inne wnioski
W badaniu „Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy” znalazły się również inne interesujące wnioski. Oto niektóre z nich:
- według 55% respondentów rząd faworyzuje niektóre grupy zawodowe — głównie polityków i górników;
- 28% Polaków twierdzi, że w wyniku działań rządu najbardziej tracą samozatrudnieni;
- tylko 8% pracujących uważa, że rząd nie powinien wspierać ani pracowników, ani pracodawców.
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: