REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czwarta firma planuje rekrutacje, niemal tyle samo - zwolnienia

praca
praca

REKLAMA

REKLAMA

Co czwarta firma chce w tym roku zatrudnić nowych pracowników, niemal tyle samo przedsiębiorstw przewiduje zwolnienia - wynika z opublikowanego we wtorek badania Personnel Service. Ponad połowa firm planuje podnosić pensje, przeważnie o 6-10 proc. lub mniej.

Co z rekrutacją?

Według „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” Personnel Service, 38 proc. pracodawców przewiduje w ciągu najbliższych 12 miesięcy utrzymanie poziomu zatrudniania na dotychczasowym poziomie. Rekrutacje planuje 24 proc.

Autopromocja

Jak zaznaczono, podobny odsetek firm ma w planach redukcję etatów – w badaniu takie zamiary zadeklarowało 23 proc. pracodawców.

Podnoszenie wynagrodzeń?

Ponad połowa firm przewiduje w tym roku podnoszenie wynagrodzeń, w tym 19 proc. planuje podwyżki wyłącznie w związku z podniesieniem płacy minimalnej, a 17 proc. chce wyrównać inflację. 16 proc. deklaruje natomiast, że podniesie pensje bez względu na inflację i wyższy poziom płacy minimalnej.

28 proc. zamierza utrzymać wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie, 7 proc. planuje cięcie płac. Najwięcej firm planuje podwyżki o 6-10 proc. lub mniej.

42 proc. przedsiębiorców boi się, że sytuacja w ich biznesie będzie w tym roku gorsza niż w poprzednim. Polepszenia sytuacji spodziewa się co piąty prowadzący przedsiębiorstwo, a utrzymania sytuacji z minionego roku - 24 proc. firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bolączki pracodawców

Wśród głównych bolączek w tym roku pracodawcy wymieniają przede wszystkim inflację (15 proc.), zmiany prawno-podatkowe związane z Polskim Ładem (14 proc.), wyższe koszty prowadzenia działalności oraz dużą liczbę zachorowań na COVID-19 (po 13 proc. wskazań). W dalszej kolejności pojawiają się wyzwania kadrowe związane z pozyskaniem pracowników oraz presją płacową (odpowiednio 8 proc. i 7 proc. wskazań).

Firmy dostrzegają też trudności w łańcuchach dostaw i boją się obostrzeń rządowych związanych z koronawirusem (po 6 proc. wskazań). Listę obaw przedsiębiorców zamykają konieczność redukcji zatrudnienia oraz spadająca liczba zamówień (po 5 proc. wskazań).

Badanie objęło też pracowników. 45 proc. zatrudnionych dobrze oceniło swoją sytuację na rynku pracy, 38 proc. widzi ją jako neutralną, a 14 proc. – złą.

Jak zauważono, dobre nastawienie do własnej sytuacji na rynku pracy idzie w parze z gotowością do szukania nowego miejsca zatrudnienia. 17 proc. osób wskazuje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy planuje zmienić pracodawcę. 30 proc. zatrudnionych jeszcze nie wie, czy podejmie taką decyzję w najbliższym czasie. Zdaniem autorów raportu wahanie może wynikać z tego, że pracownicy nie wiedzą jeszcze, czy uda im się wynegocjować odpowiednią podwyżkę u obecnego pracodawcy.

Polski Ład - wpływ na wynagrodzenie

W sondażu zapytano też, czy zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem miały wpływ na wynagrodzenie netto respondentów. 35 proc. pracowników stwierdziło, że Polski Ład nie miał wpływu na ich pensję. 31 proc. ankietowanych uznało, że teraz zarabiają mniej niż w zeszłym roku. Podwyżkę zaobserwowało 16 proc. zatrudnionych.

60 proc. osób deklaruje, że będzie się w tym roku starało o wyższe wynagrodzenie. W tym celu 29 proc. poprosi obecnego pracodawcę o podwyżkę, 20 proc. poszuka lepiej płatnej pracy, a 11 proc. rozejrzy się za pracą dorywczą. Co piąty jeszcze nie wie, czy podejmie w tym roku działania mające na celu zwiększenie wynagrodzenia.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview) w terminie 8-12 lutego 2022 roku. Wzięło w nim udział 300 pracodawców i 1000 pracowników.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA