REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed szkoleniem

Magdalena Jarco
Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed szkoleniem - projekt rozporządzenia.
Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed szkoleniem - projekt rozporządzenia.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczny profil kierowcy zawodowego będzie trzeba uzyskać jeszcze przed szkoleniem. Należy zgłosić się w tym celu do starosty. Nowe rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed rozpoczęciem szkolenia - projekt

Konieczność rejestracji w systemie teleinformatycznym i uzyskanie elektronicznego "profilu kierowcy zawodowego" przed rozpoczęciem m.in. szkolenia okresowego - przewiduje projekt rozporządzenia resortu infrastruktury, które ukazało się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Autopromocja

Wprowadzenie nowych rozwiązań wynika, jak wyjaśniono, z konieczności dostosowania polskiego prawa do regulacji unijnych. Przed rozpoczęciem szkolenia będzie trzeba zarejestrować się w systemie teleinformatycznym starosty.

Zgłoszenie kierowcy do starosty

Według projektu rozporządzenia ma to być możliwe przez zgłoszenie do starosty i uzyskanie elektronicznego "profilu kierowcy zawodowego". "Główną zmianą proponowaną w przedmiotowym rozporządzeniu jest wprowadzenie nowego rozdziału regulującego procedurę wydawania profilu kierowcy zawodowego przez starostę" - wskazano.

Jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji, ma to "w znacznym stopniu ograniczyć patologie i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu poprzez likwidację papierowego obiegu dokumentów".

Wniosek o wydanie prawa jazdy z wpisem

Zgodnie z projektem, kierowcę, który będzie chciał "odbyć kwalifikację wstępną, lub ukończyć szkolenie okresowe", starosta będzie rejestrował w systemie teleinformatycznym i będzie tworzył dla niego tzw. profil kierowcy zawodowego. Aby uzyskać profil, kierowca będzie składał od razu wniosek o wydanie prawa jazdy z odpowiednim wpisem. "Do wniosku będą od razu załączone odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne" - dodano. Na podstawie wniosku i tych dokumentów zostanie wygenerowany profil kierowcy zawodowego, do którego następnie ośrodek szkolenia i ewentualnie ośrodek egzaminowania będą wpisywały potwierdzenia ukończenia szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśniono, że po zakończeniu procedury system automatycznie poinformuje starostę o możliwości wydania prawa jazdy z odpowiednim wpisem. "Takie rozwiązanie jednoznacznie pozwoli na uniknięcie papierowego obiegu dokumentów, uwalniając urząd od wymaganej dzisiaj konieczności sprawdzania oryginalności przedstawianych przez interesantów dokumentów" - zaznaczono. Wprowadzono także procedurę potwierdzania ważności przedłożonych do wymiany zagranicznych kart kwalifikacji kierowcy.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od daty publikacji oraz 4 kwietnia 2022 r., by data jego wejścia zbiegła się z datą wejścia przepisów ustawy z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA