REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed szkoleniem

Magdalena Jarco
Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed szkoleniem - projekt rozporządzenia.
Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed szkoleniem - projekt rozporządzenia.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczny profil kierowcy zawodowego będzie trzeba uzyskać jeszcze przed szkoleniem. Należy zgłosić się w tym celu do starosty. Nowe rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed rozpoczęciem szkolenia - projekt

Konieczność rejestracji w systemie teleinformatycznym i uzyskanie elektronicznego "profilu kierowcy zawodowego" przed rozpoczęciem m.in. szkolenia okresowego - przewiduje projekt rozporządzenia resortu infrastruktury, które ukazało się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

REKLAMA

Autopromocja

Wprowadzenie nowych rozwiązań wynika, jak wyjaśniono, z konieczności dostosowania polskiego prawa do regulacji unijnych. Przed rozpoczęciem szkolenia będzie trzeba zarejestrować się w systemie teleinformatycznym starosty.

Zgłoszenie kierowcy do starosty

Według projektu rozporządzenia ma to być możliwe przez zgłoszenie do starosty i uzyskanie elektronicznego "profilu kierowcy zawodowego". "Główną zmianą proponowaną w przedmiotowym rozporządzeniu jest wprowadzenie nowego rozdziału regulującego procedurę wydawania profilu kierowcy zawodowego przez starostę" - wskazano.

Jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji, ma to "w znacznym stopniu ograniczyć patologie i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu poprzez likwidację papierowego obiegu dokumentów".

Wniosek o wydanie prawa jazdy z wpisem

Zgodnie z projektem, kierowcę, który będzie chciał "odbyć kwalifikację wstępną, lub ukończyć szkolenie okresowe", starosta będzie rejestrował w systemie teleinformatycznym i będzie tworzył dla niego tzw. profil kierowcy zawodowego. Aby uzyskać profil, kierowca będzie składał od razu wniosek o wydanie prawa jazdy z odpowiednim wpisem. "Do wniosku będą od razu załączone odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne" - dodano. Na podstawie wniosku i tych dokumentów zostanie wygenerowany profil kierowcy zawodowego, do którego następnie ośrodek szkolenia i ewentualnie ośrodek egzaminowania będą wpisywały potwierdzenia ukończenia szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśniono, że po zakończeniu procedury system automatycznie poinformuje starostę o możliwości wydania prawa jazdy z odpowiednim wpisem. "Takie rozwiązanie jednoznacznie pozwoli na uniknięcie papierowego obiegu dokumentów, uwalniając urząd od wymaganej dzisiaj konieczności sprawdzania oryginalności przedstawianych przez interesantów dokumentów" - zaznaczono. Wprowadzono także procedurę potwierdzania ważności przedłożonych do wymiany zagranicznych kart kwalifikacji kierowcy.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od daty publikacji oraz 4 kwietnia 2022 r., by data jego wejścia zbiegła się z datą wejścia przepisów ustawy z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA