REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

Marzena Szulc
Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych pracowników
Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

Odszkodowanie za pobyt na kwarantannie tylko dla zaszczepionych pracowników?

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zaproponował w piątek, aby tylko osób zaszczepionych dotyczył przepis, na mocy którego pracownik odbywający kwarantannę w związku z Covid-19 otrzymuje rekompensatę za utracone w ten sposób wynagrodzenie. - Oto pojawił się kolejny pomysł na wywarcie presji na osoby niezaszczepione – komentuje w piątek tygodnik „Der Spiegel”.

Autopromocja

Nadrenia Północna-Westfalia a odszkodowanie za kwarantannę

Według propozycji szefa resortu z chadeckiej CDU decyzja należałaby do władz krajów związkowych. Kilku polityków już wypowiedziało się w piątek w tej sprawie. Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann (CDU) poparł pomysł Spahna i potwierdził, że decyzja w sprawie rekompensat zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni.

Nadrenia-Palatynat a rekompensata za kwarantannę

Rząd Nadrenii-Palatynatu poszedł o krok dalej. „Każdy, kto nie został zaszczepiony przeciw Covid-19 i otrzyma oficjalny nakaz poddania się kwarantannie, nie będzie już uprawniony do odszkodowania z tytułu kwarantanny od 1 października, to już jest pewne” – poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia tego landu. Dodała, że wszyscy obywatele w grupach wiekowych, dla których szczepienia były zalecane (o ile nie mieli przeciwskazań medycznych), otrzymali już możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Badenia-Wirtembergia, Hesja i inne kraje związkowe Niemiec

Badenia-Wirtembergia i Hesja planują wprowadzenie podobnego rozwiązania już od 15 września, „a inne kraje związkowe prawdopodobnie pójdą w ich ślady” – pisze „Der Spiegel”.

Prawo do rekompensaty za czas kwarantanny z urzędu

W niemieckiej ustawie o ochronie przed infekcjami jest zapis mówiący, że w przypadku kwarantanny nakazanej z urzędu pracownicy mają prawo do otrzymania rekompensaty. Jest też tam ograniczenie, mówiące o wyłączeniu z tego zapisu osób, które „nie zaszczepiły się lub nie zastosowały innych szczególnych środków profilaktycznych, prawnie przepisanych lub zaleconych na obszarze pobytu zainteresowanego”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten sam mechanizm jest już stosowany w przypadku osób powracających z obszarów wysokiego ryzyka. Podróże nie są zabronione, ale ryzyko podejmowane jest na własną odpowiedzialność” – mówi specjalistka prawa pracy Sonja Riedemann, cytowana przez „Spiegla”. Osoba podróżująca do egzotycznych krajów nie ma obowiązku wcześniejszego wykonania zalecanych szczepień, ale „jeśli wróci chora lub z podejrzeniem choroby, sama musi ponieść konsekwencje (związane z) kwarantanną lub izolacją” – dodaje Riedemann.

Szczepienia są obecnie szeroko dostępne i „wszyscy obywatele mieli możliwość z nich skorzystać. Odtąd jest to więc w gestii pracowników, którzy muszą rozważyć powody, które powstrzymują ich przed szczepieniem, z możliwymi tego konsekwencjami” – wskazuje Riedemann. Przepis nie dotyczy osób, które nie mogą zaszczepić się z powodów medycznych i mogą to udowodnić zaświadczeniem lekarskim.

Co ważne, proponowana zmiana dotyczy tylko kwarantanny. "Pracownicy, którzy zachorowali na Covid-19, są z tego powodu niezdolni do pracy i mają odpowiednie zaświadczenie, będą otrzymywać wynagrodzenie tak jak poprzednio, niezależnie od tego, czy byli zaszczepieni czy nie” – podkreśla Riedemann.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA