REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

Marzena Szulc
Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych pracowników
Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

Odszkodowanie za pobyt na kwarantannie tylko dla zaszczepionych pracowników?

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zaproponował w piątek, aby tylko osób zaszczepionych dotyczył przepis, na mocy którego pracownik odbywający kwarantannę w związku z Covid-19 otrzymuje rekompensatę za utracone w ten sposób wynagrodzenie. - Oto pojawił się kolejny pomysł na wywarcie presji na osoby niezaszczepione – komentuje w piątek tygodnik „Der Spiegel”.

REKLAMA

Autopromocja

Nadrenia Północna-Westfalia a odszkodowanie za kwarantannę

Według propozycji szefa resortu z chadeckiej CDU decyzja należałaby do władz krajów związkowych. Kilku polityków już wypowiedziało się w piątek w tej sprawie. Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann (CDU) poparł pomysł Spahna i potwierdził, że decyzja w sprawie rekompensat zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni.

Nadrenia-Palatynat a rekompensata za kwarantannę

Rząd Nadrenii-Palatynatu poszedł o krok dalej. „Każdy, kto nie został zaszczepiony przeciw Covid-19 i otrzyma oficjalny nakaz poddania się kwarantannie, nie będzie już uprawniony do odszkodowania z tytułu kwarantanny od 1 października, to już jest pewne” – poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia tego landu. Dodała, że wszyscy obywatele w grupach wiekowych, dla których szczepienia były zalecane (o ile nie mieli przeciwskazań medycznych), otrzymali już możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Badenia-Wirtembergia, Hesja i inne kraje związkowe Niemiec

Badenia-Wirtembergia i Hesja planują wprowadzenie podobnego rozwiązania już od 15 września, „a inne kraje związkowe prawdopodobnie pójdą w ich ślady” – pisze „Der Spiegel”.

Prawo do rekompensaty za czas kwarantanny z urzędu

W niemieckiej ustawie o ochronie przed infekcjami jest zapis mówiący, że w przypadku kwarantanny nakazanej z urzędu pracownicy mają prawo do otrzymania rekompensaty. Jest też tam ograniczenie, mówiące o wyłączeniu z tego zapisu osób, które „nie zaszczepiły się lub nie zastosowały innych szczególnych środków profilaktycznych, prawnie przepisanych lub zaleconych na obszarze pobytu zainteresowanego”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten sam mechanizm jest już stosowany w przypadku osób powracających z obszarów wysokiego ryzyka. Podróże nie są zabronione, ale ryzyko podejmowane jest na własną odpowiedzialność” – mówi specjalistka prawa pracy Sonja Riedemann, cytowana przez „Spiegla”. Osoba podróżująca do egzotycznych krajów nie ma obowiązku wcześniejszego wykonania zalecanych szczepień, ale „jeśli wróci chora lub z podejrzeniem choroby, sama musi ponieść konsekwencje (związane z) kwarantanną lub izolacją” – dodaje Riedemann.

Szczepienia są obecnie szeroko dostępne i „wszyscy obywatele mieli możliwość z nich skorzystać. Odtąd jest to więc w gestii pracowników, którzy muszą rozważyć powody, które powstrzymują ich przed szczepieniem, z możliwymi tego konsekwencjami” – wskazuje Riedemann. Przepis nie dotyczy osób, które nie mogą zaszczepić się z powodów medycznych i mogą to udowodnić zaświadczeniem lekarskim.

Co ważne, proponowana zmiana dotyczy tylko kwarantanny. "Pracownicy, którzy zachorowali na Covid-19, są z tego powodu niezdolni do pracy i mają odpowiednie zaświadczenie, będą otrzymywać wynagrodzenie tak jak poprzednio, niezależnie od tego, czy byli zaszczepieni czy nie” – podkreśla Riedemann.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA