Kategorie

Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

Marzena Szulc
Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych pracowników
Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych pracowników
Shutterstock
Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

Odszkodowanie za pobyt na kwarantannie tylko dla zaszczepionych pracowników?

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zaproponował w piątek, aby tylko osób zaszczepionych dotyczył przepis, na mocy którego pracownik odbywający kwarantannę w związku z Covid-19 otrzymuje rekompensatę za utracone w ten sposób wynagrodzenie. - Oto pojawił się kolejny pomysł na wywarcie presji na osoby niezaszczepione – komentuje w piątek tygodnik „Der Spiegel”.

Nadrenia Północna-Westfalia a odszkodowanie za kwarantannę

Według propozycji szefa resortu z chadeckiej CDU decyzja należałaby do władz krajów związkowych. Kilku polityków już wypowiedziało się w piątek w tej sprawie. Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann (CDU) poparł pomysł Spahna i potwierdził, że decyzja w sprawie rekompensat zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni.

Nadrenia-Palatynat a rekompensata za kwarantannę

Rząd Nadrenii-Palatynatu poszedł o krok dalej. „Każdy, kto nie został zaszczepiony przeciw Covid-19 i otrzyma oficjalny nakaz poddania się kwarantannie, nie będzie już uprawniony do odszkodowania z tytułu kwarantanny od 1 października, to już jest pewne” – poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia tego landu. Dodała, że wszyscy obywatele w grupach wiekowych, dla których szczepienia były zalecane (o ile nie mieli przeciwskazań medycznych), otrzymali już możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Badenia-Wirtembergia, Hesja i inne kraje związkowe Niemiec

Badenia-Wirtembergia i Hesja planują wprowadzenie podobnego rozwiązania już od 15 września, „a inne kraje związkowe prawdopodobnie pójdą w ich ślady” – pisze „Der Spiegel”.

Prawo do rekompensaty za czas kwarantanny z urzędu

W niemieckiej ustawie o ochronie przed infekcjami jest zapis mówiący, że w przypadku kwarantanny nakazanej z urzędu pracownicy mają prawo do otrzymania rekompensaty. Jest też tam ograniczenie, mówiące o wyłączeniu z tego zapisu osób, które „nie zaszczepiły się lub nie zastosowały innych szczególnych środków profilaktycznych, prawnie przepisanych lub zaleconych na obszarze pobytu zainteresowanego”.

Ten sam mechanizm jest już stosowany w przypadku osób powracających z obszarów wysokiego ryzyka. Podróże nie są zabronione, ale ryzyko podejmowane jest na własną odpowiedzialność” – mówi specjalistka prawa pracy Sonja Riedemann, cytowana przez „Spiegla”. Osoba podróżująca do egzotycznych krajów nie ma obowiązku wcześniejszego wykonania zalecanych szczepień, ale „jeśli wróci chora lub z podejrzeniem choroby, sama musi ponieść konsekwencje (związane z) kwarantanną lub izolacją” – dodaje Riedemann.

Szczepienia są obecnie szeroko dostępne i „wszyscy obywatele mieli możliwość z nich skorzystać. Odtąd jest to więc w gestii pracowników, którzy muszą rozważyć powody, które powstrzymują ich przed szczepieniem, z możliwymi tego konsekwencjami” – wskazuje Riedemann. Przepis nie dotyczy osób, które nie mogą zaszczepić się z powodów medycznych i mogą to udowodnić zaświadczeniem lekarskim.

Co ważne, proponowana zmiana dotyczy tylko kwarantanny. "Pracownicy, którzy zachorowali na Covid-19, są z tego powodu niezdolni do pracy i mają odpowiednie zaświadczenie, będą otrzymywać wynagrodzenie tak jak poprzednio, niezależnie od tego, czy byli zaszczepieni czy nie” – podkreśla Riedemann.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Home office albo rezygnacja z pracy - pracownicy stawiają warunek

  Home office w pełnym wymiarze albo rezygnacja z pracy - taki warunek stawiają brytyjscy pracownicy. Nie chcą wracać do pracy stacjonarnej, gdy komunikacja wciąż odbywa się za pomocą komunikatorów i wideokonferencji.

  Pracodawca jako źródło informacji o PPK

  PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

  Jakie są nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r.?

  Nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r. sprowadzają się do pracy czasowej. Należą do nich praca tymczasowa, B2B, outsourcing i projekty interimowe. Jakie są ich zalety?

  Kontrola BHP za pomocą drona

  Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?