Sejm za nowelizacją ustawy o zatrudnieniu socjalnym
REKLAMA
Nowelizacja precyzuje, kto może tworzyć centra i kluby integracji społecznej, których zadaniem jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Po zmianach będą mogły je tworzyć organizacje pozarządowe z wyłączeniem partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców, samorządów zawodowych oraz fundacji utworzonych przez partie. Nowelizacja pozwala natomiast na tworzenie centrów integracji społecznej niektórym podmiotom, które mogą prowadzić działalność pożytku publicznego: organizacjom kościelnym oraz spółdzielniom socjalnym.
REKLAMA
Czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia >>
Nowela ma też umożliwić urzędom pracy wspieranie aktywności zawodowej uczestników centrów integracji społecznej oraz klubów integracji społecznej. Obecnie uczestnicy tego rodzaju zajęć zostają wykreśleni z rejestru bezrobotnych, a tym samym nie mogą się później ubiegać np. o dotację z Funduszu Pracy. Dlatego zaproponowano, aby mieli oni status poszukujących pracy, co umożliwi im np. otrzymanie wsparcia na utworzenie spółdzielni, bez potrzeby fikcyjnej rejestracji w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Nowelizacja dopuszcza też organizowanie staży w organizacjach pozarządowych, które dysponują klubem integracji społecznej.
Staże dla bezrobotnych - PUP chętniej współpracują z pracodawcami zatrudniającymi stażystów >>
Zmiany w nowelizacji pozwalają także na prowadzenie spółdzielniom socjalnym statutowej działalności nieodpłatnej. Obecnie, gdy realizują zadania publiczne, muszą pobierać opłaty, co w przypadku udziału w konkursach różnicuje sytuację organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat