reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Opieka nad dziećmi do lat trzech - prace w Sejmie nad ustawą żłobkową

Opieka nad dziećmi do lat trzech - prace w Sejmie nad ustawą żłobkową

Sejmowe komisje poparły większość senackich poprawek do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Posłowie nie zgodzili się jednak na zmiany umożliwiające dalsze funkcjonowanie placówek obecnie działających w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Sejmowe komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyły poprawki, które zaproponował Senat do tzw. ustawy żłobkowej.

Ustawa żłobkowa - uproszczone zasady zakładania żłobków >>

Posłowie negatywnie zaopiniowali poprawkę przewidującą, że placówki, które w dniu wejścia w życie ustawy będą sprawowały opiekę nad małymi dziećmi, funkcjonując w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, będą mogły prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach. O odrzucenie poprawki apelowali Rzeczniczka Praw Obywatelskich Irena Lipowicz i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak; argumentowali, że zapis ten może doprowadzić do sytuacji, w której różne placówki działają na niejednolitych zasadach, a część z nich pozostaje poza wszelką kontrolą.

Poprawkę, która obligowała obecnie działające placówki do dostosowania się do wymogów ustawy w ciągu dwóch lat, wprowadzili do rządowego projektu posłowie podczas prac w Sejmie. Senat ją wykreślił, przywracając tym samym przedłożenie rządowe.

Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy >>

Wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior wyraził przekonanie, że obecnie funkcjonujące podmioty zachowują odpowiednie standardy, zaś wiceminister finansów Hanna Majszczyk zwróciła uwagę, że jedynie placówki, które będą działały w oparciu o ustawę żłobkową, będą mogły liczyć na rządowe dotacje.

Ewa Drozd (PO) uznała, że wymogi określone w ustawie i tak są minimalne i każda placówka, prowadząca tak szczególną działalność jak opieka nad małymi dziećmi, powinna je spełnić. Stanisław Szwed (PiS) podkreślił, że ustawa miała poprawić dostępność do żłobków, zachowując jednocześnie wysokie standardy w opiece nad dziećmi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama