REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna reforma systemu emerytalnego?

REKLAMA

Bez reformy systemu emerytalnego, umożliwiającej Otwartym Funduszom Emerytalnym (OFE) różnorodne inwestowanie, przyszli emeryci nie mogą liczyć na godziwe emerytury - mówili uczestnicy Pierwszego Forum Finansowego w Warszawie.

"Obecny system, w którym takie same zasady inwestowania pieniędzy dotyczą osób mających 40 lat do emerytury i tych, które już się do niej zbliżają, jest złym rozwiązaniem" - powiedział dyrektor Departamentu Zarządzania aktywami AXA Życie SA Piotr Kwieciński. Jego zdaniem pieniądze osób rozpoczynających karierę zawodową powinny być inwestowane agresywnie, w akcje spółek notowanych na giełdzie, także za granicą; z upływem czasu ich oszczędności należy przenosić do funduszy inwestujących bezpiecznie, w papiery dłużne.

Autopromocja

Zdaniem eksperta Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr. Bohdana Wyżnikiewicza, wprowadzenie funduszy emerytalnych inwestujących zarówno bezpiecznie, jak i agresywnie, "poprawi bezpieczeństwo kwot zgromadzonych na przyszłe emerytury".

Nowy system ubezpieczeń emerytalnych, wprowadzony w 1999 r., przewiduje wypłatę emerytury z dwóch filarów - ZUS i OFE. W efekcie ubezpieczony otrzyma na emeryturze tyle, ile uzbierał w trakcie pracy zawodowej, plus zyski osiągnięte przez OFE. Kwoty zgromadzone w OFE są inwestowane w papiery dłużne i akcje spółek notowanych na GPW (maksymalnie do 40 proc. zebranych kwot).

Każdy rozpoczynający pracę ma prawo sam wybrać OFE, do którego chce należeć. Jeżeli tego nie zrobi, zostanie losowo wybrany do jednego z funduszy.

"Ponad 300 tys. osób nie wybrało żadnego funduszu, co świadczy o tym, że albo w ogóle nie interesują się swoją przyszłą emeryturą, albo nie wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi" - mówiła ekspertka IBnGR Aleksandra Wiktorow. Dodała, że tylko 0,3 proc. ubezpieczonych zgłosiło do ZUS jakiekolwiek pytania czy reklamacje w sprawie tzw. kapitału początkowego, czyli kwot zebranych na przyszłą emeryturę jeszcze przed reformą systemu. "Większość reklamacji dotyczyła zresztą danych osobowych czy zmiany adresu" - powiedziała Wiktorow.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Do OFE przystępuje coraz więcej członków. W 2009 r. ma do nich należeć już ponad 500 tys. osób. W większości są oni jednak całkowicie pasywni i nie interesują się oszczędnościami gromadzonymi na przyszłe emerytury. Jedynie co piąty członek OFE zmienił do tej pory swój fundusz" - mówił dr Dariusz Stańko ze Szkoły Głównej Handlowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA