REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych

REKLAMA

Bezrobotni, którzy mają kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu, mogą składać do urzędów pracy wnioski o pomoc w ich spłacie. Na razie zainteresowanie jest niewielkie. Niektórzy urzędnicy twierdzą, że nie znają rozporządzenia, na podstawie którego mieliby rozpatrywać wnioski. Resort pracy wyjaśnia, że tekst dokumentu opublikowano w "Dzienniku Ustaw" i na stronie internetowej ministerstwa.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Olsztynie o warunki skorzystania z dopłaty do kredytów mieszkaniowych pytało w ostatnich dniach ok. 20 osób. "Poinformowaliśmy je o wszystkich zasadach, zaoferowaliśmy pomoc w wypełnieniu dokumentów, ale zastrzegliśmy, że nie wiemy, kiedy będziemy mogli przyjąć te papiery, bo nie wiemy, kiedy ukażą się przepisy wykonawcze. Z informacji, które do nas docierają wynika, że rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższych dniach" - powiedziała zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olsztynie Krystyna Dudzińska.

REKLAMA

Autopromocja

Podobnie mówią urzędnicy z Kielc, argumentując, że nie mają jednoznacznej podstawy prawnej. Dyrektor miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Krzysztof Sławiński poinformował, że uzyskaniem pomocy w spłacie kredytu dotychczas była zainteresowana tylko jedna osoba.

Rozporządzenie weszło w życie 5 sierpnia. Rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby była zdziwiona, że urzędnicy go nie znają. "Rozporządzenie jest opublikowane na stronie internetowej ministerstwa pracy, a także w Dzienniku Ustaw z 5 sierpnia br. nr 123, poz. 1023. Informacje na ten temat rozesłaliśmy w środę do urzędów pracy w całym kraju. Być może Dziennik do niektórych jeszcze nie dotarł, ale można przecież znaleźć rozporządzenie w internecie" - podkreślała Diaby.

Do Powiatowych Urzędów Pracy we Wrocławiu, Wałbrzychu, Świdnicy i Środzie Śląskiej nie wpłynął dotąd żaden wniosek o przyznanie dopłat. Jak poinformowała dyrektorka wałbrzyskiego PUP Jolanta Glapiak, najwięcej pytań o tę formę pomocy było w Wałbrzychu.

Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy zorganizował jeszcze w środę spotkanie dla zainteresowanych. "Wzięło w nim udział 17 osób" - powiedziała dyrektorka urzędu Barbara Grabowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szef poznańskiego PUP Zygmunt Jeżewski poinformował, że do czwartku były dwa pytania o dopłaty, ale z wnioskiem nikt się na razie nie zgłosił.

Zdaniem Izabeli Ligęzy, zastępcy dyrektora PUP w Pile, większe zainteresowanie warunkami otrzymania dopłat i pierwsze wnioski pojawią się w urzędach za kilka dni, gdy informacja o dopłatach dotrze da zainteresowanych. Do tej pory w Pile nie złożono żadnego wniosku. Taka sama sytuacja jest w Krakowie.

Do Powiatowych Urzędów Pracy w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie i Malborku nie wpłynął żaden wniosek o dopłatę do kredytu. Zainteresowanie taką możliwością wykazywały po dwie-trzy osoby w poszczególnych urzędach. Dyrektor PUP w Gdyni Joanna Siwicka poinformowała, że tylko trzy osoby pytały o kryteria dopłat. W Gdańsku takich osób było dwie, w Malborku trzy.

Po kilka osób pytało o dopłaty do kredytów hipotecznych w Przemyślu, Rzeszowie, Koszalinie, Słupsku.

REKLAMA

"Nie mieliśmy dotąd żadnych zgłoszeń ani zapytań osób zainteresowanych. Nikt nie pytał o zasady ani warunki przyznania dopłat" - powiedziała zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej Beata Płaczek. Żadnego zainteresowania nie było też na terenie Siemianowic Śląskich.

Nikt nie złożył też wniosku o dopłaty w Gorzowie Wielkopolskim, choć - jak powiedziała Izabela Jankowska z Powiatowego Urzędu Pracy - "ludzie dopytują, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dopłaty".

Zgodnie z ustawą bezrobotni, którzy stracili pracę po 1 lipca 2008 r., muszą być zarejestrowani w urzędzie pracy, a mieszkanie lub dom, na który wzięli kredyt, musi być ich jedynym. Będą mogli uzyskać od państwa maksymalnie 1,2 tys. zł miesięcznie. Wnioski będą mogli składać do 31 grudnia 2010 r. Potem ustawa straci moc.

Z pomocy skorzystają również osoby, które prowadziły działalność na własny rachunek, ale w związku z kryzysem musiały z niej zrezygnować. Pomoc będzie udzielana w formie rocznej pożyczki, wypłacanej w równych, miesięcznych ratach. Po otrzymaniu ostatniej transzy pożyczki nastąpi dwuletni okres karencji. Potem przez osiem lat trzeba będzie spłacać ją w równych ratach. Pożyczka nie będzie oprocentowana ani obciążona jakimikolwiek dodatkowymi opłatami. W wyjątkowych okolicznościach, np. utrzymującej się złej sytuacji finansowej kredytobiorcy, spłata pożyczki będzie mogła być rozłożona na więcej rat, odroczona, a nawet umorzona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA