REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych

REKLAMA

Bezrobotni, którzy mają kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu, mogą składać do urzędów pracy wnioski o pomoc w ich spłacie. Na razie zainteresowanie jest niewielkie. Niektórzy urzędnicy twierdzą, że nie znają rozporządzenia, na podstawie którego mieliby rozpatrywać wnioski. Resort pracy wyjaśnia, że tekst dokumentu opublikowano w "Dzienniku Ustaw" i na stronie internetowej ministerstwa.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Olsztynie o warunki skorzystania z dopłaty do kredytów mieszkaniowych pytało w ostatnich dniach ok. 20 osób. "Poinformowaliśmy je o wszystkich zasadach, zaoferowaliśmy pomoc w wypełnieniu dokumentów, ale zastrzegliśmy, że nie wiemy, kiedy będziemy mogli przyjąć te papiery, bo nie wiemy, kiedy ukażą się przepisy wykonawcze. Z informacji, które do nas docierają wynika, że rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższych dniach" - powiedziała zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olsztynie Krystyna Dudzińska.

Autopromocja

Podobnie mówią urzędnicy z Kielc, argumentując, że nie mają jednoznacznej podstawy prawnej. Dyrektor miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Krzysztof Sławiński poinformował, że uzyskaniem pomocy w spłacie kredytu dotychczas była zainteresowana tylko jedna osoba.

Rozporządzenie weszło w życie 5 sierpnia. Rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby była zdziwiona, że urzędnicy go nie znają. "Rozporządzenie jest opublikowane na stronie internetowej ministerstwa pracy, a także w Dzienniku Ustaw z 5 sierpnia br. nr 123, poz. 1023. Informacje na ten temat rozesłaliśmy w środę do urzędów pracy w całym kraju. Być może Dziennik do niektórych jeszcze nie dotarł, ale można przecież znaleźć rozporządzenie w internecie" - podkreślała Diaby.

Do Powiatowych Urzędów Pracy we Wrocławiu, Wałbrzychu, Świdnicy i Środzie Śląskiej nie wpłynął dotąd żaden wniosek o przyznanie dopłat. Jak poinformowała dyrektorka wałbrzyskiego PUP Jolanta Glapiak, najwięcej pytań o tę formę pomocy było w Wałbrzychu.

Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy zorganizował jeszcze w środę spotkanie dla zainteresowanych. "Wzięło w nim udział 17 osób" - powiedziała dyrektorka urzędu Barbara Grabowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szef poznańskiego PUP Zygmunt Jeżewski poinformował, że do czwartku były dwa pytania o dopłaty, ale z wnioskiem nikt się na razie nie zgłosił.

Zdaniem Izabeli Ligęzy, zastępcy dyrektora PUP w Pile, większe zainteresowanie warunkami otrzymania dopłat i pierwsze wnioski pojawią się w urzędach za kilka dni, gdy informacja o dopłatach dotrze da zainteresowanych. Do tej pory w Pile nie złożono żadnego wniosku. Taka sama sytuacja jest w Krakowie.

Do Powiatowych Urzędów Pracy w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie i Malborku nie wpłynął żaden wniosek o dopłatę do kredytu. Zainteresowanie taką możliwością wykazywały po dwie-trzy osoby w poszczególnych urzędach. Dyrektor PUP w Gdyni Joanna Siwicka poinformowała, że tylko trzy osoby pytały o kryteria dopłat. W Gdańsku takich osób było dwie, w Malborku trzy.

Po kilka osób pytało o dopłaty do kredytów hipotecznych w Przemyślu, Rzeszowie, Koszalinie, Słupsku.

"Nie mieliśmy dotąd żadnych zgłoszeń ani zapytań osób zainteresowanych. Nikt nie pytał o zasady ani warunki przyznania dopłat" - powiedziała zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej Beata Płaczek. Żadnego zainteresowania nie było też na terenie Siemianowic Śląskich.

Nikt nie złożył też wniosku o dopłaty w Gorzowie Wielkopolskim, choć - jak powiedziała Izabela Jankowska z Powiatowego Urzędu Pracy - "ludzie dopytują, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dopłaty".

Zgodnie z ustawą bezrobotni, którzy stracili pracę po 1 lipca 2008 r., muszą być zarejestrowani w urzędzie pracy, a mieszkanie lub dom, na który wzięli kredyt, musi być ich jedynym. Będą mogli uzyskać od państwa maksymalnie 1,2 tys. zł miesięcznie. Wnioski będą mogli składać do 31 grudnia 2010 r. Potem ustawa straci moc.

Z pomocy skorzystają również osoby, które prowadziły działalność na własny rachunek, ale w związku z kryzysem musiały z niej zrezygnować. Pomoc będzie udzielana w formie rocznej pożyczki, wypłacanej w równych, miesięcznych ratach. Po otrzymaniu ostatniej transzy pożyczki nastąpi dwuletni okres karencji. Potem przez osiem lat trzeba będzie spłacać ją w równych ratach. Pożyczka nie będzie oprocentowana ani obciążona jakimikolwiek dodatkowymi opłatami. W wyjątkowych okolicznościach, np. utrzymującej się złej sytuacji finansowej kredytobiorcy, spłata pożyczki będzie mogła być rozłożona na więcej rat, odroczona, a nawet umorzona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA