REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia nauczycieli tematem spotkania w MEN

REKLAMA

Wysokość wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku będzie jednym z tematów dzisiejszego spotkania w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele związków zawodowych działających w oświacie i przedstawiciele rządu. Stronę rządową reprezentować będą szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera Michał Boni i wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

"Chcemy poznać realną propozycję rządu, która będzie punktem wyjścia do negocjacji dotyczących podwyżek dla nauczycieli w przyszłym roku" - powiedziała rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis.

Autopromocja

Przypomniała, że zgodnie z porozumieniem zawartym w ubiegłym roku między związkami zawodowymi działającymi w oświacie a rządem, wzrost wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku ma być nie mniejszy niż w tym roku, ale parametry wzrostu mają zależeć od możliwości budżetu państwa. W tym roku nauczyciele dostali wiosną jedną podwyżkę rzędu 5 proc. Drugą mają otrzymać we wrześniu - również 5-procentową.

"Zapis porozumienia mówiący o dwukrotnej w przyszłym roku podwyżce po 5 proc. jest dla nas obowiązujący. Chcielibyśmy negocjacje płacowe rozpocząć od tej właśnie propozycji" - podkreśliła Kaszulanis.

Podtrzymania przez stronę rządową zawartego w ubiegłym roku porozumienia oczekuje też Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". "Oczekujemy propozycji zgodnej z porozumieniem, czyli podwyżki dwa razy po 5 proc., tak jak w tym roku" - powiedział Ryszard Proksa z oświatowej "S".

Po poprzednim spotkaniu ze związkowcami, które odbyło się pod koniec czerwca, Boni powiedział dziennikarzom, że 7 sierpnia strona rządowa będzie mogła przedstawić pierwsze informacje dotyczące przyszłorocznego budżetu państwa i wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2010 roku. "Wtedy będziemy mieli zaawansowane prace nad budżetem na przyszły rok" - ocenił. Jak mówił, powinny być wtedy znane "możliwości i ograniczenia budżetu".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boni zaznaczył wówczas także, że przyszłoroczny budżet będzie trudny do skonstruowania. "Trzeba poważnie i rozważnie rozpatrzyć wszystkie możliwości. Rząd odpowiada za całość budżetu, za wszystkie grupy społeczne, za waloryzacje rent i emerytur itd. Mam wrażenie, że strona społeczna rozumie, iż rozmowy w obecnych warunkach są inne niż rozmowy prowadzone w zeszłym roku" - powiedział.

Związkowcy zapewnili wtedy, że są otwarci na negocjacje. Nadal to podtrzymują. "Jesteśmy realistami, jesteśmy świadomi sytuacji gospodarczej. Będziemy brać to pod uwagę. Chcemy jednak najpierw poznać założenia przyszłorocznego budżetu. Chcemy poznać możliwości, jakie zostały tam zarysowane, jeśli chodzi o wynagrodzenia nauczycieli" - powiedziała Kaszulanis.

"Nie stawiamy sprawy sztywno: ani 5 zł mniej, ani 5 zł więcej. Jesteśmy otwarci na negocjacje, z tym, że na negocjacje merytoryczne. Oczekujemy merytorycznych argumentów ze strony rządu, jeśli będzie on proponował niższe podwyżki niż deklarował w porozumieniu. Mówienie tylko: "Będzie mniej, bo mamy kryzys" to dla nas za mało" - zaznaczył Proksa.

Związkowcy chcą by podczas dzisiejszego spotkania omówiona była również kwestia realizacji pierwszej w tym roku tury podwyżek dla nauczycieli. "Chcemy się dowiedzieć czy wszyscy nauczyciele otrzymali już te podwyżki, czy wszystkie gminy wypłaciły je i czy nie było z nimi większych problemów" - mówiła rzeczniczka ZNP. "Chcemy też jeszcze raz potwierdzenia, że nie są zagrożone tegoroczne wrześniowe podwyżki" - dodał Proksa.

W wyniku ubiegłorocznych negocjacji rząd zapowiedział w tym roku dwie podwyżki dla nauczycieli. Jedna z nich została już zrealizowana: wiosną płace zasadnicze nauczycieli stażystów wzrosły o 390 zł brutto, kontraktowych - o 220 zł brutto, mianowanych - o 100 zł brutto i dyplomowanych o 125 zł brutto. We wrześniu nauczyciele mają dostać drugą podwyżkę (od 90 do 125 zł brutto w zależności od stopnia awansu zawodowego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

REKLAMA

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA