REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe pieniądze na OHP w 2020 roku

Dodatkowe pieniądze na OHP w 2020 roku/ fot. Fotolia
Dodatkowe pieniądze na OHP w 2020 roku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pomoże finansowo Ochotniczym Hufcom Pracy w 2020 roku. Dodatkowe środki mają zostać przeznaczone na wynagrodzenia osób zatrudnionych w OHP.

Podjęliśmy decyzję w ramach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej o tym, żeby wspomóc finansowo Ochotnicze Hufce Pracy, jeśli chodzi o kwestie wynagrodzeń – powiedział w czwartek wiceminister tego resortu Stanisław Szwed. Dodał, że nie będzie na razie mówił o kwotach.

REKLAMA

Autopromocja

W czwartek w siedzibie MRPiPS odbyła się Ogólnopolska Konferencja Ochotniczych Hufców Pracy "W drodze do samodzielności społecznej i zawodowej", podczas której wiceminister Szwed zaznaczył, że wokół OHP "krąży zła opinia, którą przez cztery lata próbowaliśmy zmienić". "Częściowo się udało, ale jeszcze wiele przed nami do zrobienia" – dodał.

Jego zdaniem rola, jaką odgrywają w społeczeństwie Ochotnicze Hufce Pracy jest "potrzebna i konieczna". Nadal jednak – zauważył – wymaga ona zmian i znajdowania możliwości finansowych. "Niestety wiem, że OHP są daleko od oczekiwań, jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń" – powiedział Szwed.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

"Stąd też decyzja, którą podejmowaliśmy w ramach naszego ministerstwa na rok 2020, żeby wspomóc finansowo OHP, jeśli chodzi o kwestie wynagrodzeń" – zaznaczył. Dodał, że nie będzie "jeszcze mówił o kwotach, ale – oprócz tych z budżetu państwa – OHP będą miały dodatkowe środki przeznaczone na wynagrodzenia, które będą (opiewały) na miliony złotych".

Ocenił, że będzie to "znaczący wzrost, który pozwoli nam w jakiś sposób poprawić sytuację osób, które są zatrudnione w kadrze OHP". Jego zdaniem ta "ważna decyzja" pomoże "utrzymać poziom kadry i jej zaangażowania".

Ochotnicze Hufce Pracy są instytucją państwową, której misją jest wspieranie zagrożonej marginalizacją młodzieży w procesie kształcenia, wychowania i integracji społecznej oraz przygotowanie jej do pełnienia ról społecznych i zawodowych. W kilkuset jednostkach OHP w całym kraju młodzież zdobywa wykształcenie oraz kompetencje społeczne i zawodowe konieczne w dorosłym i odpowiedzialnym życiu. Młodzi ludzie w wieku 15-25 lat uzyskują pomoc dydaktyczną i pedagogiczną, także w ramach bezpłatnej opieki internatowej.

OHP opiekuje się 30 tys. młodych ludzi, którym umożliwia kształcenie w ponad 60 zawodach, przygotowując ich jednocześnie do możliwie płynnego wchodzenia na rynek pracy. W tym celu OHP współpracują z pracodawcami, a także realizują projekty współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej oraz wdrażają programy wymiany międzynarodowej.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA

Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

REKLAMA