reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kontrole przedsiębiorców według nowych zasad

Kontrole przedsiębiorców według nowych zasad

7 marca 2009 r. weszła w życie ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 18, poz. 97). Wprowadziła ona korzystne dla przedsiębiorców zmiany dotyczące zasad przeprowadzania kontroli.

Zgodnie nowymi przepisami przedsiębiorcy będą zawiadamiani nie tylko, jak to ma miejsce teraz, o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, ale też o każdej innej kontroli dotyczącej ich działalności gospodarczej. Po skutecznym doręczeniu przedsiębiorcy zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli może ona zostać wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia tego zawiadomienia.
Ponadto organ kontroli, który w trakcie kontroli naruszy przepisy prawa poniesie dotkliwe sankcje. Dowody przeprowadzone w toku wadliwej kontroli, jeśli miały istotny wpływ na wyniki kontroli będą pozbawione mocy dowodowej i nie będą mogły stanowić dowodu w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym skarbowym dotyczącym kontrolowanego przedsiębiorcy.
Na skutek zmiany przepisów przedsiębiorca może również sprzeciwić się podjęciu i wykonywaniu przez organy kontroli czynności z naruszeniem niektórych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Warto podkreślić, że przedsiębiorca, który poniesie szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów prawa, może żądać również odszkodowania. Wcześniej w ustawie nie było zapisu informującego przedsiębiorców o możliwości dochodzenia przez nich odszkodowania. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zawiera odrębnych regulacji w zakresie dochodzenia przez poszkodowanego przedsiębiorcę roszczeń z tego tytułu. Odsyła w tym zakresie do przepisów odrębnych tj. przepisów Kodeksu cywilnego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama