Kontrole przedsiębiorców według nowych zasad
REKLAMA
Zgodnie nowymi przepisami przedsiębiorcy będą zawiadamiani nie tylko, jak to ma miejsce teraz, o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, ale też o każdej innej kontroli dotyczącej ich działalności gospodarczej. Po skutecznym doręczeniu przedsiębiorcy zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli może ona zostać wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia tego zawiadomienia.
Ponadto organ kontroli, który w trakcie kontroli naruszy przepisy prawa poniesie dotkliwe sankcje. Dowody przeprowadzone w toku wadliwej kontroli, jeśli miały istotny wpływ na wyniki kontroli będą pozbawione mocy dowodowej i nie będą mogły stanowić dowodu w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym skarbowym dotyczącym kontrolowanego przedsiębiorcy.
Na skutek zmiany przepisów przedsiębiorca może również sprzeciwić się podjęciu i wykonywaniu przez organy kontroli czynności z naruszeniem niektórych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Warto podkreślić, że przedsiębiorca, który poniesie szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów prawa, może żądać również odszkodowania. Wcześniej w ustawie nie było zapisu informującego przedsiębiorców o możliwości dochodzenia przez nich odszkodowania. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zawiera odrębnych regulacji w zakresie dochodzenia przez poszkodowanego przedsiębiorcę roszczeń z tego tytułu. Odsyła w tym zakresie do przepisów odrębnych tj. przepisów Kodeksu cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat