Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem
Zmiana przepisów jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 lipca 2008 r. (P 41/07, Dz.U. z 2008 r. nr 138, poz. 875), który uznał za niezgodny z Konstytucją RP art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Niezgodność występuje w zakresie, w jakim uniemożliwia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobie, która rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad innym niż jej dziecko, niepełnosprawnym, niepełnoletnim członkiem rodziny, dla którego stanowi rodzinę zastępczą spokrewnioną i wobec którego osobę tę obciąża obowiązek alimentacyjny.
Do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy, czyli do 1 stycznia 2009 r., prawo do świadczenia mieli jedynie rodzice takiego dziecka. Obecnie po zmianie przepisów świadczenie pielęgnacyjne otrzymają również m.in. rodzeństwo, dziadkowie oraz dalsi krewni, pod warunkiem że faktycznie sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: