reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem

Nowelizacja przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1456) rozszerza krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego wynikającego z konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Zmiana przepisów jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 lipca 2008 r. (P 41/07, Dz.U. z 2008 r. nr 138, poz. 875), który uznał za niezgodny z Konstytucją RP art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Niezgodność występuje w zakresie, w jakim uniemożliwia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobie, która rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad innym niż jej dziecko, niepełnosprawnym, niepełnoletnim członkiem rodziny, dla którego stanowi rodzinę zastępczą spokrewnioną i wobec którego osobę tę obciąża obowiązek alimentacyjny.

Do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy, czyli do 1 stycznia 2009 r., prawo do świadczenia mieli jedynie rodzice takiego dziecka. Obecnie po zmianie przepisów świadczenie pielęgnacyjne otrzymają również m.in. rodzeństwo, dziadkowie oraz dalsi krewni, pod warunkiem że faktycznie sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama