REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy w 2008 roku - rynek zmian

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do przedstawicieli branż handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najtrudniej było o pracę w branży prawo i obsługa prawna oraz w przemyśle chemicznym. To najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2008 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

2008 rok był burzliwy nie tylko na rynkach finansowych, ale i na całym rynku pracy. Całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych w Pracuj.pl nieznacznie wzrosła względem 2007 roku. Wyraźnie jednak widać, że pierwsza połowa roku była bardziej optymistyczna, a liczba ofert pracy z miesiąca na miesiąc rosła. W III i IV kwartale zaobserwowano już nieznaczny spadek.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że rynek pracy charakteryzuje duża okresowość. Liczba ofert zatrudnienia zazwyczaj dynamicznie wzrasta od początku roku aż do lata, w wakacje rekrutacje są mniej intensywne, wrzesień przynosi kolejne wzrosty, natomiast przełom listopada i grudnia - to okres kolejnego spadku. Aby ocenić faktyczną sytuację na rynku pracy, konsultanci Pracuj.pl przyjrzeli się dokładniej okresowi, w którym pojawiły się pierwsze doniesienia o kryzysie gospodarczym.

W tym celu porównali poziom spadku liczby ofert na przełomie ostatnich dwóch miesięcy 2008 roku z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jak wskazała analiza, w 2008 roku spadek ten był o 4 punkty procentowe większy niż rok wcześniej. Jest to prawdopodobnie odzwierciedleniem niepewnej sytuacji na rynkach finansowych i atmosfery wyczekiwania wśród pracodawców.

W 2008 roku największe zapotrzebowanie na specjalistów - podobnie jak w roku poprzednim - odnotowała branża handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Oferty pochodzące z tych trzech branż stanowiły w sumie blisko połowę (47%) wszystkich ogłoszeń opublikowanych w Pracuj.pl w całym 2008 roku. Tendencję w branżach potwierdza również analiza ogłoszeń pod kątem działów w firmach - gdzie nieustannie na pierwszym miejscu znajduje się dział handlowy. Stosunkowo łatwo można było także znaleźć zatrudnienie w działach technologicznych.

REKLAMA

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do osób szukających zatrudnienia w województwie mazowieckim, skąd pochodziło 1 na 4 ogłoszenia. Od pewnego czasu można zauważyć stopniowy spadek liczby ofert pracy poza granicami naszego kraju. W 2008 roku znalazły się one na ostatnim miejscu pod względem liczby ogłoszeń, z 50-procentowym spadkiem w porównaniu z 2007 rokiem. Oznacza to prawdopodobnie zakończenie masowych emigracji zarobkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z wskaźnika Pracuj Index, w minionym roku największe problemy z rekrutacją miały firmy poszukujące specjalistów do działów technologicznych, IT, handlowych, produkcyjnych oraz finansowych i księgowych. Najłatwiej było zapełnić wakaty w działach prawnych, tłumaczeń i personalnych. Stosunkowo łatwo było także znaleźć kandydatów do pracy w działach kontroli jakości, logistyki i marketingu.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

REKLAMA

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA