reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe zasady wynagradzania samorządowców

Nowe zasady wynagradzania samorządowców

Ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła nie tylko nowe zasady zatrudnienia. Zmiany dotyczą także wynagrodzeń.

Obowiązująca od początku roku nowa ustawa o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. nie tylko porządkuje kwestie płacowe, ale dają też nowe możliwości dla wszystkich urzędów i jednostek samorządowych. Dotychczasowe przepisy regulujące płace samorządowców były zawarte w dwóch głównych aktach prawnych - w ustawie o pracownikach samorządowych z 1990 r. oraz w ustawie o pracownikach urzędów państwowych z 1982 r. Ustawa z 2008 r. likwiduje te odwołania - teraz podstawowe przepisy płacowe znajdą się w jednym miejscu.

Tak jak dotychczas, zasadnicze kwestie mają być uregulowane przez rozporządzenie wykonawcze Rady Ministrów. Znajdą się w nim regulacje dotyczące m.in.: wykazu stanowisk, minimalnych wymagań kwalifikacyjnych dla poszczególnych stanowisk, minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zasad wynagradzania pracowników pochodzących z wyboru oraz warunków przyznawania i wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalno-rentowej.

To jednak nie wszystko. Do końca czerwca 2009 r. każdy urząd i jednostka samorządowa będą obowiązane opracować i wprowadzić w życie własny regulamin wynagradzania. W regulaminie tym pracodawca samorządowy powinien określić szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dla poszczególnych stanowisk oraz maksymalne stawki wynagrodzeń zasadniczych. Dodatkowo w regulaminie będzie można określić warunki przyznawania i wypłacania premii i nagród pieniężnych oraz samodzielnie ustalić warunki i sposób przyznawania dodatków funkcyjnych i specjalnych.

Każdy pracownik samorządowy, niezależnie od stanowiska, będzie miał prawo do wynagrodzenia i różnych innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy.Wszyscy otrzymają wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek za wieloletnią pracę (tzw. dodatek stażowy). Ponadto, w zależności od ustaleń zawartych w nowych rozporządzeniach i regulaminach wynagradzania, samorządowcy będą mogli otrzymać: dodatek funkcyjny, dodatek specjalny - z tytułu zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych oraz nagrodę pieniężną - za szczególne osiągnięcia w pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama