reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Wymiar urlopów pracownika

Wymiar urlopów pracownika

Pracownik ma prawo nie tylko do urlopu wypoczynkowego. Może również skorzystać z urlopy macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego, czy szkoleniowego. Warto sprawdzić jaki jest wymiar tych urlopów.

Wymiar urlopu wypoczynkowego:

  • 20 dni roboczych - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni roboczych - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopy macierzyńskiego. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

Wymiar urlopu na żądanie:

  • 4 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Zobacz: Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek

Wymiar urlop proporcjonalnego

Urlop u dotychczasowego pracodawcy przysługuje pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym ustał stosunku pracy. Urlop taki nie przysługuje, jeśli przed ustaniem stosunku pracy pracownik:

  • wykorzystał przysługującym mu urlop,
  • wykorzystał urlop w wyższym wymiarze.

Natomiast u nowego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze:

  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w przypadku zatrudnienia pracownika na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w przypadku zatrudnienia pracownik na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Wymiar urlopu bezpłatnego

Czas na jaki może być udzielony pracownikowi urlop bezpłatny nie jest limitowany. Przepisy nie wskazują żadnej górnej granicy, do jakiej pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego. Może więc trwać kilka dni, miesięcy, rok a nawet dłużej.

W przypadku urlopów bezpłatnych, które trwają dłużej niż 3 miesiące, pracodawca i pracownik mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego odwołania z urlopu. Odwołanie może nastąpić tylko z ważnych powodów.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 3 lat (może być wykorzystany w czterech częściach), jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. Inaczej niż w przypadku urlopu macierzyńskiego, urlop wychowawczy przysługuje w takim samym wymiarze zarówno dla pracownicy, która urodziła lub przyjęła na wychowanie jedno dziecko, jak i więcej dzieci. Natomiast w razie urodzenia lub przyjęcia na wychowanie kolejnego dziecka pracownica ma prawo do następnego - nowego urlopu wychowawczego.

Pracownik, którego dziecko wymaga osobistej opieki z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności bez względu na to, czy korzystał z powyższego urlopu, może wystąpić o urlop wychowawczy w wymiarze do trzech lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Zatem urlop wychowawczy dla pracownika, którego dziecko jest niepełnosprawne i wymaga jego osobistej opieki, wynosi maksymalnie do 6 lat.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czas na jaki może być udzielony pracownikowi urlop bezpłatny nie jest limitowany.
Czas na jaki może być udzielony pracownikowi urlop bezpłatny nie jest limitowany.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama