REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy

Najważniejszym uprawnieniem na jakie może liczyć pracownik uczący się jest urlop szkoleniowy.
Najważniejszym uprawnieniem na jakie może liczyć pracownik uczący się jest urlop szkoleniowy.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik powinien dokształcać się, aby podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli pracownik dokształca się na polecenie pracodawcy może liczyć na urlop szkoleniowy oraz zwolnienia z części dnia pracy. Pracowniku sprawdź czy i w jakim wymiarze przysługuje Ci urlop szkoleniowy.

Pracodawca co do zasady powinien ułatwiać pracownikowi zdobywanie wykształcenia. Wszystko jednak zależy w jakiej formie pracownik się dokształca oraz czy to pracodawca skierował pracownika na dokształcanie, czy też pracownik sam podjął taką decyzję.

REKLAMA

Autopromocja

Szkoła – skierowanie od pracodawcy

Najlepszą sytuację mają pracownicy, którzy podejmują naukę na podstawie skierowania od pracodawcy.

Najważniejszym uprawnieniem na jakie może liczyć pracownik uczący się jest urlop szkoleniowy.

W przypadku, kiedy pracownik podejmuje naukę w szkole:

  • podstawowej,
  • ponadpodstawowej,
  • wyższej

przysługuje mu urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?

Pracownik może liczyć na urlop szkoleniowy w wymiarze:

  • 6 dni roboczych – dla pracownika przystępującego do egzaminów końcowych, w tym egzaminów eksternistycznych, w szkołach ponadpodstawowych wszystkich typów,
  • 6 dni roboczych – dla pracownika, który po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej przystępuje do egzaminu dojrzałości,
  • 12 dni roboczych przeznaczonych na udział w zajęciach obowiązkowych (konsultacjach) - dla pracownika, który podejmuje naukę w szkole ponadpodstawowej systemem zaocznym,
  • 21 dni roboczych na studia wieczorowe lub 28 dni na studia zaoczne – wymiar urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów w szkole wyższej, przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się do przystąpienia do egzaminów,
  • 21 dni roboczych dodatkowo w ostatnim roku studiów, na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przygotowanie się do przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego).

Pracownik ponadto może liczyć na zwolnienie z części dnia pracy, które nie przekracza 5 godzin tygodniowo. Pracownik ma prawo do takiego zwolnienia, jeśli podejmuje naukę w szkole wieczorowej i czas pracy nie pozwala mu na przybycie na zajęcia.

Urlop i zwolnienie z części dnia pracy są płatne. Wynagrodzenie jakie za nie przysługuje jest równe wynagrodzeniu za czas urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca, który kieruje pracownika na dokształcanie musi z nim zawrzeć

Pracownik może także dokształcać się w formach pozaszkolnych zaliczymy do nich:

  • udział w szkoleniach,
  • studia podyplomowe.

Pracownicy, których pracodawca kieruje na takie dokształcanie mogą liczyć także na urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy. Pracownikowi przysługuje:

  • do 28 dni roboczych – na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania nauki na studiach podyplomowych zaocznych,
  • do 6 dni roboczych – na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych dla pracownika skierowanego na wieczorowe i zaoczne studia podyplomowe, kursy wieczorowe i zaoczne oraz seminaria, samokształcenie kierowane, staże zawodowe lub specjalistyczne,
  • do 2 dni roboczych w miesiącu – na udział w obowiązkowych konsultacjach dla pracownika skierowanego na kursy zaoczne,

Pracownikowi przysługują także:

  • zwolnienia z części dnia pracy nie przekraczające 5 godzin tygodniowo – dla pracownika skierowanego na wieczorowe studia podyplomowe oraz na kursy i seminaria przysługuje, jeśli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia,

Urlop i zwolnienie z części dnia pracy są płatne. Wynagrodzenie jakie za nie przysługuje jest równe wynagrodzeniu za czas urlopu wypoczynkowego.

Szkolenie bez skierowania

W przypadku dokształcania w formie szkolnej pracownikowi, nie skierowanemu przez pracodawcę nie przysługuje urlop szkoleniowy.

Pracodawca może natomiast udzielić takiemu pracownikowi urlopu bezpłatnego, bez prawa do wynagrodzenia. Pracodawca może także zwolnić pracownika z części dnia pracy. Niestety pracownik nie otrzyma za to zwolnienie wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Pracownik i pracodawca powinni ustalić wymiar takiego zwolnienia w drodze porozumienia.

Identycznie kształtuje się sytuacja, pracownika który bez skierowania pracodawcy podejmuje dokształcenie w formie pozaszkolnej. Nie może liczyć na urlop szkoleniowy i na zwolnienie z części dnia pracy. Pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego oraz zwolnienia za części dnia pracy bez wynagrodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

REKLAMA

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

REKLAMA

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

REKLAMA