Urlop szkoleniowy
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca co do zasady powinien ułatwiać pracownikowi zdobywanie wykształcenia. Wszystko jednak zależy w jakiej formie pracownik się dokształca oraz czy to pracodawca skierował pracownika na dokształcanie, czy też pracownik sam podjął taką decyzję.
REKLAMA
Szkoła – skierowanie od pracodawcy
Najlepszą sytuację mają pracownicy, którzy podejmują naukę na podstawie skierowania od pracodawcy.
Najważniejszym uprawnieniem na jakie może liczyć pracownik uczący się jest urlop szkoleniowy.
W przypadku, kiedy pracownik podejmuje naukę w szkole:
- podstawowej,
- ponadpodstawowej,
- wyższej
przysługuje mu urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy.
Zobacz: Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?
Pracownik może liczyć na urlop szkoleniowy w wymiarze:
- 6 dni roboczych – dla pracownika przystępującego do egzaminów końcowych, w tym egzaminów eksternistycznych, w szkołach ponadpodstawowych wszystkich typów,
- 6 dni roboczych – dla pracownika, który po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej przystępuje do egzaminu dojrzałości,
- 12 dni roboczych przeznaczonych na udział w zajęciach obowiązkowych (konsultacjach) - dla pracownika, który podejmuje naukę w szkole ponadpodstawowej systemem zaocznym,
- 21 dni roboczych na studia wieczorowe lub 28 dni na studia zaoczne – wymiar urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów w szkole wyższej, przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się do przystąpienia do egzaminów,
- 21 dni roboczych dodatkowo w ostatnim roku studiów, na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przygotowanie się do przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego).
Pracownik ponadto może liczyć na zwolnienie z części dnia pracy, które nie przekracza 5 godzin tygodniowo. Pracownik ma prawo do takiego zwolnienia, jeśli podejmuje naukę w szkole wieczorowej i czas pracy nie pozwala mu na przybycie na zajęcia.
Urlop i zwolnienie z części dnia pracy są płatne. Wynagrodzenie jakie za nie przysługuje jest równe wynagrodzeniu za czas urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca, który kieruje pracownika na dokształcanie musi z nim zawrzeć
Pracownik może także dokształcać się w formach pozaszkolnych zaliczymy do nich:
- udział w szkoleniach,
- studia podyplomowe.
Pracownicy, których pracodawca kieruje na takie dokształcanie mogą liczyć także na urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy. Pracownikowi przysługuje:
- do 28 dni roboczych – na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania nauki na studiach podyplomowych zaocznych,
- do 6 dni roboczych – na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych dla pracownika skierowanego na wieczorowe i zaoczne studia podyplomowe, kursy wieczorowe i zaoczne oraz seminaria, samokształcenie kierowane, staże zawodowe lub specjalistyczne,
- do 2 dni roboczych w miesiącu – na udział w obowiązkowych konsultacjach dla pracownika skierowanego na kursy zaoczne,
Pracownikowi przysługują także:
- zwolnienia z części dnia pracy nie przekraczające 5 godzin tygodniowo – dla pracownika skierowanego na wieczorowe studia podyplomowe oraz na kursy i seminaria przysługuje, jeśli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia,
Urlop i zwolnienie z części dnia pracy są płatne. Wynagrodzenie jakie za nie przysługuje jest równe wynagrodzeniu za czas urlopu wypoczynkowego.
Szkolenie bez skierowania
W przypadku dokształcania w formie szkolnej pracownikowi, nie skierowanemu przez pracodawcę nie przysługuje urlop szkoleniowy.
Pracodawca może natomiast udzielić takiemu pracownikowi urlopu bezpłatnego, bez prawa do wynagrodzenia. Pracodawca może także zwolnić pracownika z części dnia pracy. Niestety pracownik nie otrzyma za to zwolnienie wynagrodzenia.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Pracownik i pracodawca powinni ustalić wymiar takiego zwolnienia w drodze porozumienia.
Identycznie kształtuje się sytuacja, pracownika który bez skierowania pracodawcy podejmuje dokształcenie w formie pozaszkolnej. Nie może liczyć na urlop szkoleniowy i na zwolnienie z części dnia pracy. Pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego oraz zwolnienia za części dnia pracy bez wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat