REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległy dodatkowy urlop wypoczynkowy z powodu niepełnosprawności

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zaległy dodatkowy urlop wypoczynkowy z powodu niepełnosprawności
Zaległy dodatkowy urlop wypoczynkowy z powodu niepełnosprawności
Shutterstock

REKLAMA

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Co jeżeli do 30 września 2023 r. taki dodatkowy urlop nie zostanie wykorzystany? Czy zaległy urlop przepada? Czy osobie o orzeczonym lekkim stopniu niepełnosprawności przysługuje uprawnienie do dodatkowego 10 dniowego urlopu?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osób z niepełnosprawnościami

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 100, dalej jako: ustawa) osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Ważne
Konieczny rok pracy po orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Ten dodatkowy urlop nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. w przypadku urlopów przysługującym kuratorom sądowym czy pracownikom socjalnym).

Ważne
Lekki stopień niepełnosprawności - brak prawa do dodatkowych 10 dni urlopu

Osobie o orzeczonym lekkim stopniu niepełnosprawności uprawnienie do dodatkowego 10 dniowego urlopu nie przysługuje. Taka osoba ma jedynie prawo do urlopu wypoczynkowego w zwykłym wymiarze – 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy i wymiaru czasu pracy.

Termin powiadomienia pracodawcy a data wydania orzeczenia

Można znaleźć w orzecznictwie taki pogląd, że art. 19 ustawy określa jedynie przesłanki prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Ani Kodeks pracy, ani powołane przepisy ustawy nie uzależniają prawa do urlopu wypoczynkowego od wniosku osoby do urlopu uprawnionej. Nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może – w konkretnych okolicznościach – oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy. Brak winy pracodawcy nie unicestwia samego prawa do urlopu wypoczynkowego, może jednak – razem z innymi okolicznościami – mieć znaczenie przy rozpatrywaniu roszczenia o ekwiwalent pieniężny przysługujący w „razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części (zob. uzasadnienie do wyroku SN z 29 czerwca 2005 r., sygn. II PK 339/04). 

Niemniej jednak Minister Pracy i Polityki Socjalnej stoi jednak na innym stanowisku uznając, że nie ma znaczenia data dostarczenia pracodawcy zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności, lecz data zaliczenia pracownika do jednego ze stopni niepełnosprawności. Upływ roku liczony od tej daty daje pracownikowi prawo do dodatkowego urlopu.

Pomimo tych poglądów, należy stosować przepisy, które obowiązują w tej materii, zatem art. 20c ustawy, który wskazuje, że  osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze określone w niniejszym rozdziale odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ustawy.

Zaległy urlop pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Przykład
Niewykorzystane dodatkowe 10 dni za 2022 - czy przepada w 2023 r.?

Anastazja Nowak jest pracownikiem, który posiada umiarkowany stopnień niepełnosprawności. Anastazja Nowak ma niewykorzystany urlop dodatkowy z tytułu posiadanego orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w wymiarze 10 dni za 2022 r. Czy Anastazja Nowak ma prawo wykorzystać zaległy urlop w 2023 r.?

Trzeba wskazać, że ten dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym jest zwykłym urlopem wypoczynkowym, co oznacza, że zasady jego udzielania i wykorzystywania określają przepisy Kodeksu pracy. Z tego powodu niewykorzystany w danym roku kalendarzowym dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni z powodu niepełnosprawności powinien zostać pracownikowi udzielony przez pracodawcę najpóźniej do końca września kolejnego roku kalendarzowego jako urlop zaległy.

Dodatkowy 10 dniowy urlop Anastazji Nowak za 2022 r., nie przedawni się z dniem 30 września 2023 r. Z tą datą przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2019 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2020 r. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ generalną zasadą jest 3-letni okres przedawnienia roszczeń pracowniczych, w tym roszczeń o urlop wypoczynkowy. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Zbigniew Kowalski miał niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2022 r. więc jego roszczenie o urlop nie przedawni się w 2023 r.

Zobacz także: Niepełnosprawność 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • 🧑‍💼🧑‍💼🧑‍💼🧑‍💼
    2023-08-26 14:49:35
    Te z tym stopniem niepełnosprawności to ciągle są ulgowo traktowani .
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA