Urlop okolicznościowy z powodu śmierci byłego teścia lub teściowej. Czy to możliwe?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop okolicznościowy to potoczne określenie zwolnienia od pracy, jakie pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi w przypadku wystąpienia szczególnych zdarzeń dotyczących życia prywatnego pracownika lub osób mu bliskich, takich jak ślub, narodziny dziecka, czy śmierć członka rodziny.
REKLAMA
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci osoby bliskiej
Przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy przyznają pracownikowi prawo do zwolnienia od pracy w przypadku śmierci niektórych osób bliskich. Urlop okolicznościowy należy się w przypadku śmierci i pogrzebu:
- małżonka pracownika,
- dziecka pracownika,
- ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika,
- siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka pracownika,
- innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
W przypadku śmierci małżonka, dziecka, matki, ojczyma lub macochy pracownika przysługuje pracownikowi zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni.
W przypadku śmierci siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka pracownika lub innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką – wymiar urlopu okolicznościowego wynosi 1 dzień.
Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie”
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej
Urlop okolicznościowy przysługuje wobec powyższego w przypadku śmierci i pogrzebu teścia lub teściowej. Jeden dzień wolny od pracy należy się więc, jeśli umrze ojciec lub matka małżonka pracownika. Czy to jedyna sytuacja, kiedy znajduje zastosowanie przepis o zwolnieniu od pracy z powodu śmierci teścia lub teściowej?
Nie. Chociaż osoby rozwiedzione na określenie rodziców byłego małżonka używają zwykle określenia „były teść” lub „była teściowa”, w rozumieniu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice byłego małżonka pozostają teściami. Jest tak dlatego, że powinowactwo pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka trwa pomimo ustania małżeństwa.
Pracownik rozwiedziony może skorzystać z urlopu okolicznościowego także w przypadku śmierci i pogrzebu matki lub ojca swojego byłego małżonka.
Urlop okolicznościowy w pełni płatny
Za czas urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie obliczane jak za urlop wypoczynkowy.
Wymiar urlopu okolicznościowego uzależniony jest od zdarzeń, z związku z którymi jest udzielany, i wynosi:
- w przypadku ślubu pracownika – 2 dni,
- w przypadku urodzenia się dziecka pracownika – 2 dni,
- w przypadku śmierci i pogrzebu małżonka pracownika – 2 dni,
- w przypadku śmierci i pogrzebu dziecka pracownika – 2 dni,
- w przypadku śmierci i pogrzebu ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika – 2 dni,
- w przypadku ślubu dziecka pracownika – 1 dzień,
- w przypadku śmierci i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka pracownika – 1 dzień,
- w przypadku śmierci i pogrzebu innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką – 1 dzień.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat