Urlop ojcowski. Ojcowie mogą z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Niektórzy mogą wziąć urlop ojcowski nawet wtedy, gdy dziecko ma 2 lata. Jak to możliwe?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop ojcowski jest wyłącznym i samodzielnym prawem ojca niezależnym od uprawnień matki dziecka i przysługuje także w sytuacji, gdy matka nie jest pracownicą nie i może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka. Pracownik – ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecku wieku określonego przepisami Kodeksu pracy. O tym jaki jest wiek decyduje, czy ojciec wychował dziecko w dniu 26 kwietnia 2023 r., kiedy weszła w życie marcowa nowelizacja Kodeksu pracy, czy rozpoczął wychowywanie dziecka później.
REKLAMA
Urlop ojcowski – zasady ogólne
Pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
W przypadku, gdy dziecko zostało przysposobione, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje pracownikowi do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
Powyższe zasady dotyczą wyłącznie pracowników – ojców, którzy rozpoczęli wychowywanie dzieci po 26 kwietnia 2023 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zmieniająca m.in. przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego. W szczególności dotyczyć to będzie ojców, których dzieci przyszły na świat 27 kwietnia 2023 r. i później.
Urlop ojcowski – dla ojców z większym stażem
A co z pracownikami – ojcami, którzy wychowywali dziecko w dniu wejścia w życie marcowej nowelizacji Kodeksy pracy, tzn. 26 kwietnia 2023 r. Ustawa nowelizująca zawiera przepisy międzyczasowe, w myśl których pracownik – ojciec wychowujący dziecko w dniu 26 kwietnia 2023 r. ma prawo do urlopu ojcowskiego nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko:
- 24. miesiąca życia albo
- 14. roku życia, o ile nie upłynęły 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat