REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop opiekuńczy nie na: ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki i rodzeństwo. Nowelizacja KP już dyskryminuje?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Urlop opiekuńczy nie na: ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki i rodzeństwo. Nowelizacja KP już dyskryminuje?
Urlop opiekuńczy nie na: ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki i rodzeństwo. Nowelizacja KP już dyskryminuje?

REKLAMA

REKLAMA

Kim jest rodzina? Okazuje się, że to zależy. To zależy w jakim kontekście i w stosunku do kogo mówimy o rodzinie. Co ciekawe, na gruncie jednej ustawy - mianowicie wprowadzające zmiany w Kodeksie pracy i w innych ustawach, obowiązującej od 26 kwietnia 2023 r. rodzina jest rozumiana inaczej co do funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, bo szerzej i w bardziej uprzywilejowany sposób, niż do innych pracowników. Zmiany nie obowiązują nawet miesiąc a już są dyskryminujące w zakresie urlopu opiekuńczego!
rozwiń >

Dyskryminacja w zakresie urlopu opiekuńczego

Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 641, dalej: nowelizacja) dyskryminuje pracowników, poprzez nieuzasadnione zawężenie definicji: "rodziny". Ale o co tak naprawdę chodzi? Rodzina to rodzina. Okazuje się, że nie. Na gruncie nowelizacji różnie rozumiana jest:

Autopromocja
 • rodzina w stosunku do pracownika, co do którego stosuje się przepisy kodeksu pracy i co do nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej
 • i różnie rozumiana jest rodzina w stosunku do funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (zatrudnionych w KAS)

Chodzi o pojęcie rodziny w kontekście urlopu opiekuńczego.

Czym jest KAS?

 KAS czyli Krajowa Administracja Skarbowa - stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej, a także zapewniającą obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych. W ramach KAS wyodrębnia się Służbę Celno-Skarbową, będącą jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.

Urlop opiekuńczy dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

W ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 615, dalej: ustawa) również wdrożono przepisy dyrektywy w zakresie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. W ustawie dodano art. 218a i art. 218b, które dotyczą urlopu opiekuńczego i urlopu z powodu działania siły wyżej

Funkcjonariuszowi przysługuje prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim są członkowie rodziny funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej a kim członkowie rodziny innych pracowników?

Kim są członkowie rodziny funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej?Kim są członkowie rodziny pracowników z KP, jak i nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej ?

Zgodnie z nowelizacją, przez członka rodziny uważa się:

 • małżonka
 • rodziców
 • ojczyma
 • macochę
 • teściów
 • dziadków
 • wnuki
 • rodzeństwo
 • dzieci.

Zgodnie z nowelizacją, przez członka rodziny uważa się:

 • syna
 • córkę
 • matkę
 • ojca
 • małżonka

W katalogu brakuje: ojczyma, macochy, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa.

Naruszone zostały zasady techniki prawodawczej - przez nieuzasadnione/ różne zdefiniowanie jednego pojęcia!

W Polsce, tworząc prawo (co jak widać ma miejsce z różnym skutkiem) należy stosować rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. 2002 nr 100 poz. 908, dalej rozporządzenie). 

Zgodnie z § 147 ust. 1 rozporządzenia: Jeżeli w ustawie lub innym akcie normatywnym ustalono znaczenie danego określenia w drodze definicji, w obrębie tego aktu nie wolno posługiwać się tym określeniem w innym znaczeniu. 

Jak widać w nowelizacji, w ramach jednego aktu prawnego, w różny sposób zdefiniowano jedno pojęcie, tj. rodzinę. Wprawdzie § 147 ust. 2 rozporządzenia wskazuje wyjątek, przewidując, że jeżeli zachodzi konieczność odstąpienia od zasady wyrażonej w ust. 1, wyraźnie podaje się inne znaczenie danego określenia i ustala się jego zakres odniesienia. 

Jednak jaka zachodziła tu konieczność? Czy jest jakiś czynnik, że funkcjonariusze KAS mogą być uprzywilejowani w stosunku do "standardowych" pracowników oraz w stosunku do innych funkcjonariuszy i pracowników wymienionych w nowelizacji, którym również przysługuje urlop opiekuńczy, tj.: nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Czy dyferencjacja jest tutaj uzasadniona. Wydaje się, że nie, szczególnie w obrębie grupy funkcjonariuszy! Co do zasady, praca każdego człowieka ma tą samą wartość. A jeżeli chodzi o tak wrażliwe kwestie jak sprawowanie opieki nad bliskim członkiem rodziny, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, nie widzę przeszkód, aby i w Kodeksie pracy i w innych ustawach dotyczyło to: szerszego grona rodziny, tj. małżonka, rodziców, ojczyma, macochy, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa, dzieci.

W uzasadnieniu do projektu ustawodawca wskazał, że: "Zaproponowana definicja członka rodziny jest wzorowana na definicji członka rodziny określonej w art. 233 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, dotyczącej zwolnienia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej od pełnienia służby z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny". Dobrze, jednak dlaczego więc nie rozszerzył definicji rodziny w ramach KP i innych ustaw?

Ponadto należy zadać pytanie dlaczego ustawodawca w nowelizacji uregulował uprawnienia tylko części grup zawodowych. Co np. z pracownikami urzędów państwowych, z pracownikami samorządowymi i innymi grupami zawodowymi. Ponownie, nie wiadomo. 

Czy funkcjonariusz zachowuje prawo do uposażenia za czas urlopu opiekuńczego?

Nie, za czas urlopu opiekuńczego funkcjonariusz nie zachowuje prawa do uposażenia (chociaż to jest spójne z innymi regulacjami).

Jakie są zasady udzielania urlopu opiekuńczego funkcjonariuszowi KAS? W zakresie nieuregulowanym do urlopu opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału Ia działu siódmego Kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA