REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop opiekuńczy nie na: ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki i rodzeństwo. Nowelizacja KP już dyskryminuje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Urlop opiekuńczy nie na: ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki i rodzeństwo. Nowelizacja KP już dyskryminuje?

REKLAMA

REKLAMA

Kim jest rodzina? Okazuje się, że to zależy. To zależy w jakim kontekście i w stosunku do kogo mówimy o rodzinie. Co ciekawe, na gruncie jednej ustawy - mianowicie wprowadzające zmiany w Kodeksie pracy i w innych ustawach, obowiązującej od 26 kwietnia 2023 r. rodzina jest rozumiana inaczej co do funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, bo szerzej i w bardziej uprzywilejowany sposób, niż do innych pracowników. 
rozwiń >

Dyskryminacja

Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 641, dalej: nowelizacja) dyskryminuje pracowników, poprzez nieuzasadnione zawężenie definicji: "rodziny". Ale o co tak naprawdę chodzi? Rodzina to rodzina. Okazuje się, że nie. Na gruncie nowelizacji różnie rozumiana jest:

REKLAMA

Autopromocja
  • rodzina w stosunku do pracownika, co do którego stosuje się przepisy kodeksu pracy i co do nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej
  • i różnie rozumiana jest rodzina w stosunku do funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (zatrudnionych w KAS)

Chodzi o pojęcie rodziny w kontekście urlopu opiekuńczego.

Czym jest KAS?

 KAS czyli Krajowa Administracja Skarbowa - stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej, a także zapewniającą obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych. W ramach KAS wyodrębnia się Służbę Celno-Skarbową, będącą jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.

Urlop opiekuńczy dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

W ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 615, dalej: ustawa) również wdrożono przepisy dyrektywy w zakresie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. W ustawie dodano art. 218a i art. 218b, które dotyczą urlopu opiekuńczego i urlopu z powodu działania siły wyżej

Funkcjonariuszowi przysługuje prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim są członkowie rodziny funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej a kim członkowie rodziny innych pracowników?

Kim są członkowie rodziny funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej?Kim są członkowie rodziny pracowników z KP, jak i nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej ?

Zgodnie z nowelizacją, przez członka rodziny uważa się:

  • małżonka
  • rodziców
  • ojczyma
  • macochę
  • teściów
  • dziadków
  • wnuki
  • rodzeństwo
  • dzieci.

Zgodnie z nowelizacją, przez członka rodziny uważa się:

  • syna
  • córkę
  • matkę
  • ojca
  • małżonka

W katalogu brakuje: ojczyma, macochy, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa.

Naruszone zostały zasady techniki prawodawczej - przez nieuzasadnione/ różne zdefiniowanie jednego pojęcia!

W Polsce, tworząc prawo (co jak widać ma miejsce z różnym skutkiem) należy stosować rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. 2002 nr 100 poz. 908, dalej rozporządzenie). 

Zgodnie z § 147 ust. 1 rozporządzenia: Jeżeli w ustawie lub innym akcie normatywnym ustalono znaczenie danego określenia w drodze definicji, w obrębie tego aktu nie wolno posługiwać się tym określeniem w innym znaczeniu. 

Jak widać w nowelizacji, w ramach jednego aktu prawnego, w różny sposób zdefiniowano jedno pojęcie, tj. rodzinę. Wprawdzie § 147 ust. 2 rozporządzenia wskazuje wyjątek, przewidując, że jeżeli zachodzi konieczność odstąpienia od zasady wyrażonej w ust. 1, wyraźnie podaje się inne znaczenie danego określenia i ustala się jego zakres odniesienia. 

Jednak jaka zachodziła tu konieczność? Czy jest jakiś czynnik, że funkcjonariusze KAS mogą być uprzywilejowani w stosunku do "standardowych" pracowników oraz w stosunku do innych funkcjonariuszy i pracowników wymienionych w nowelizacji, którym również przysługuje urlop opiekuńczy, tj.: nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Czy dyferencjacja jest tutaj uzasadniona. Wydaje się, że nie, szczególnie w obrębie grupy funkcjonariuszy! Co do zasady, praca każdego człowieka ma tą samą wartość. A jeżeli chodzi o tak wrażliwe kwestie jak sprawowanie opieki nad bliskim członkiem rodziny, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, nie widzę przeszkód, aby i w Kodeksie pracy i w innych ustawach dotyczyło to: szerszego grona rodziny, tj. małżonka, rodziców, ojczyma, macochy, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa, dzieci.

W uzasadnieniu do projektu ustawodawca wskazał, że: "Zaproponowana definicja członka rodziny jest wzorowana na definicji członka rodziny określonej w art. 233 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, dotyczącej zwolnienia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej od pełnienia służby z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny". Dobrze, jednak dlaczego więc nie rozszerzył definicji rodziny w ramach KP i innych ustaw?

Ponadto należy zadać pytanie dlaczego ustawodawca w nowelizacji uregulował uprawnienia tylko części grup zawodowych. Co np. z pracownikami urzędów państwowych, z pracownikami samorządowymi i innymi grupami zawodowymi. Ponownie, nie wiadomo. 

Czy funkcjonariusz zachowuje prawo do uposażenia za czas urlopu opiekuńczego?

Nie, za czas urlopu opiekuńczego funkcjonariusz nie zachowuje prawa do uposażenia (chociaż to jest spójne z innymi regulacjami).

Jakie są zasady udzielania urlopu opiekuńczego funkcjonariuszowi KAS? W zakresie nieuregulowanym do urlopu opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału Ia działu siódmego Kodeksu pracy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Czy będzie wyrównanie od 1 stycznia?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

REKLAMA