REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.
Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o aktywności zawodowej (UD399), której wejście w życie jest planowane na IV kwartał 2022 r. Głównym celem ustawy są zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy, aktywizacji bezrobotnych, zmiany w uzyskiwaniu bonu na zasiedlenie, oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i rozszerzenie Centralnej Bazy Ofert Pracy.
rozwiń >

Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych - co obejmuje? 

Osoba, która zarejestruje się w urzędzie pracy i posiada status osoby bezrobotnej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od kilku lat da się zaobserwować na rynku pracy problem polegający na celowej rejestracji i długotrwałym utrzymywaniu statusu bezrobotnego, jedynie w celu posiadania dostępu do bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych, czasami również socjalnych. Niektórzy bezrobotni faktycznie nie są zainteresowani podjęciem zatrudnienia, w związku z tym planowane są zmiany.

REKLAMA

Autopromocja

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wskazuje, że: „W ramach oddzielenia statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego planuje się wprowadzenie ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby niemającej innego tytułu do tego ubezpieczenia. Rozwiązanie to ma na celu umożliwienie uzyskania uprawnień do świadczeń zdrowotnych przez osoby nieaktywne zawodowo i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Zakłada się, że ZUS będzie udostępniał wniosek o uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i będzie odpowiadać za jego weryfikację w zakresie danych dostępnych z rejestrów prowadzonych w ZUS i tych, do których ZUS posiada prawny dostęp”. Tym samym urzędy pracy zostaną odciążone i nie będą już realizowały zadań niezwiązanych z aktywizacją zawodową.

Jak aktywizować bezrobotnych rodziców?

Dane GUS wskazują, że w III kwartale 2021 r. 4,2 mln osób w wieku produkcyjnym pozostawało biernymi zawodowo. Z tego 851 tys. osób nie pracujących, jako przyczynę wskazało obowiązki rodzinne i domowe. Szczególnie problem bezrobocia istnieje wśród kobiet, w tym matek. Jednocześnie od wielu lat da się zauważyć tzw. negatywne trendy demograficzne. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje, że: „(…) aby zapewnić stabilny rozwój demograficzny kraju, w danym roku – na każde 100 kobiet w wieku 15–49 lat – powinno przypadać średnio co najmniej 210–215 urodzonych dzieci (obecnie przypada ok. 138)”. Konieczna jest więc aktywizacja zawodowa rodziców wychowujących dzieci, a będących bezrobotnymi i programy rodzinne. W ustawie wskazuje się priorytetowo będą traktowani bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny, co do różnych form pomocy z urzędu pracy. Planuje się też zagwarantować połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę na 1/2 etatu przez rodziców wychowujących dzieci, z prawem do zasiłku.

Czy możliwe jest zniesienie dotychczasowej właściwości urzędu pracy?

Tak, zgodnie z ustawą planuje się zniesienie właściwości urzędu pracy ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego. Ustawa wskazuje powiązanie bezrobotnego z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W niektórych przypadkach da to więcej możliwości bezrobotnym, ponieważ nie wszystkie urzędy (szczególnie w małych miejscowościach) dysponują konkretnymi formami wsparcia. Miejsce zamieszkania to miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Większa elastyczność w tym zakresie umożliwi też pracodawcom dostęp do większej grupy potencjalnych pracowników.

Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (CIiPKZ) oraz Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP) - co to?

Ma dojść do zmiany zadań CIiPKZ, które wspomagają powiatowe urzędy pracy w prowadzeniu poradnictwa zawodowego. Centra mają pomóc bezrobotnym oraz poszukującym pracy w rozwoju zawodowym, w efektywnym planowaniu kariery zawodowej, w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, we właściwym prowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej oraz w rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności pozazawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klienci urzędów pracy mają też być obsługiwani w sposób cyfrowy, np. poprzez zapewnienie dostępu do ofert pracy zawartych w CBOP, umożliwienie przygotowania i udostępnienia CV w centralnej bazie CV, automatycznego doboru ofert pracy do oczekiwań osób bezrobotnych. Centralna Baza Ofert Pracy ma rozszerzyć zakres swojego działania. Podmioty publiczne, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne korzystające ze środków publicznych mają być zobowiązane do zgłaszania ofert pracy do CBOP. W przyszłości CBOP ma być główną bazą ofert pracy w całej Polsce.

Co to jest bon na zasiedlenie i jak go otrzymać?

Bon na zasiedlenie jest formą wsparcia dla bezrobotnych, oferowaną przez powiatowe urzędy pracy. Warunkiem ubiegania się o bon jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. W związku z tym, że jest duże zainteresowanie bonem na zasiedlenie, ustawa wskazuje rozszerzenie tej formy wsparcia na wszystkie osoby bezrobotne bez względu na wiek. W aktualnym stanie prawnym z bonu mogą  korzystać osoby bezrobotne do 30. roku życia.

Ile wynosi obecnie bon na zasiedlenie?

Wysokość bonu nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia, które w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł brutto. Bon zasiedleniowy w wariancie maksymalnym wynosi więc około 12 470 zł brutto.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA