REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.
Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o aktywności zawodowej (UD399), której wejście w życie jest planowane na IV kwartał 2022 r. Głównym celem ustawy są zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy, aktywizacji bezrobotnych, zmiany w uzyskiwaniu bonu na zasiedlenie, oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i rozszerzenie Centralnej Bazy Ofert Pracy.
rozwiń >

Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych - co obejmuje? 

Osoba, która zarejestruje się w urzędzie pracy i posiada status osoby bezrobotnej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od kilku lat da się zaobserwować na rynku pracy problem polegający na celowej rejestracji i długotrwałym utrzymywaniu statusu bezrobotnego, jedynie w celu posiadania dostępu do bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych, czasami również socjalnych. Niektórzy bezrobotni faktycznie nie są zainteresowani podjęciem zatrudnienia, w związku z tym planowane są zmiany.

Autopromocja

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wskazuje, że: „W ramach oddzielenia statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego planuje się wprowadzenie ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby niemającej innego tytułu do tego ubezpieczenia. Rozwiązanie to ma na celu umożliwienie uzyskania uprawnień do świadczeń zdrowotnych przez osoby nieaktywne zawodowo i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Zakłada się, że ZUS będzie udostępniał wniosek o uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i będzie odpowiadać za jego weryfikację w zakresie danych dostępnych z rejestrów prowadzonych w ZUS i tych, do których ZUS posiada prawny dostęp”. Tym samym urzędy pracy zostaną odciążone i nie będą już realizowały zadań niezwiązanych z aktywizacją zawodową.

Jak aktywizować bezrobotnych rodziców?

Dane GUS wskazują, że w III kwartale 2021 r. 4,2 mln osób w wieku produkcyjnym pozostawało biernymi zawodowo. Z tego 851 tys. osób nie pracujących, jako przyczynę wskazało obowiązki rodzinne i domowe. Szczególnie problem bezrobocia istnieje wśród kobiet, w tym matek. Jednocześnie od wielu lat da się zauważyć tzw. negatywne trendy demograficzne. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje, że: „(…) aby zapewnić stabilny rozwój demograficzny kraju, w danym roku – na każde 100 kobiet w wieku 15–49 lat – powinno przypadać średnio co najmniej 210–215 urodzonych dzieci (obecnie przypada ok. 138)”. Konieczna jest więc aktywizacja zawodowa rodziców wychowujących dzieci, a będących bezrobotnymi i programy rodzinne. W ustawie wskazuje się priorytetowo będą traktowani bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny, co do różnych form pomocy z urzędu pracy. Planuje się też zagwarantować połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę na 1/2 etatu przez rodziców wychowujących dzieci, z prawem do zasiłku.

Czy możliwe jest zniesienie dotychczasowej właściwości urzędu pracy?

Tak, zgodnie z ustawą planuje się zniesienie właściwości urzędu pracy ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego. Ustawa wskazuje powiązanie bezrobotnego z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W niektórych przypadkach da to więcej możliwości bezrobotnym, ponieważ nie wszystkie urzędy (szczególnie w małych miejscowościach) dysponują konkretnymi formami wsparcia. Miejsce zamieszkania to miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Większa elastyczność w tym zakresie umożliwi też pracodawcom dostęp do większej grupy potencjalnych pracowników.

Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (CIiPKZ) oraz Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP) - co to?

Ma dojść do zmiany zadań CIiPKZ, które wspomagają powiatowe urzędy pracy w prowadzeniu poradnictwa zawodowego. Centra mają pomóc bezrobotnym oraz poszukującym pracy w rozwoju zawodowym, w efektywnym planowaniu kariery zawodowej, w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, we właściwym prowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej oraz w rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności pozazawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klienci urzędów pracy mają też być obsługiwani w sposób cyfrowy, np. poprzez zapewnienie dostępu do ofert pracy zawartych w CBOP, umożliwienie przygotowania i udostępnienia CV w centralnej bazie CV, automatycznego doboru ofert pracy do oczekiwań osób bezrobotnych. Centralna Baza Ofert Pracy ma rozszerzyć zakres swojego działania. Podmioty publiczne, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne korzystające ze środków publicznych mają być zobowiązane do zgłaszania ofert pracy do CBOP. W przyszłości CBOP ma być główną bazą ofert pracy w całej Polsce.

Co to jest bon na zasiedlenie i jak go otrzymać?

Bon na zasiedlenie jest formą wsparcia dla bezrobotnych, oferowaną przez powiatowe urzędy pracy. Warunkiem ubiegania się o bon jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. W związku z tym, że jest duże zainteresowanie bonem na zasiedlenie, ustawa wskazuje rozszerzenie tej formy wsparcia na wszystkie osoby bezrobotne bez względu na wiek. W aktualnym stanie prawnym z bonu mogą  korzystać osoby bezrobotne do 30. roku życia.

Ile wynosi obecnie bon na zasiedlenie?

Wysokość bonu nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia, które w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł brutto. Bon zasiedleniowy w wariancie maksymalnym wynosi więc około 12 470 zł brutto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA