REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.
Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o aktywności zawodowej (UD399), której wejście w życie jest planowane na IV kwartał 2022 r. Głównym celem ustawy są zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy, aktywizacji bezrobotnych, zmiany w uzyskiwaniu bonu na zasiedlenie, oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i rozszerzenie Centralnej Bazy Ofert Pracy.
rozwiń >

Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych - co obejmuje? 

Osoba, która zarejestruje się w urzędzie pracy i posiada status osoby bezrobotnej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od kilku lat da się zaobserwować na rynku pracy problem polegający na celowej rejestracji i długotrwałym utrzymywaniu statusu bezrobotnego, jedynie w celu posiadania dostępu do bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych, czasami również socjalnych. Niektórzy bezrobotni faktycznie nie są zainteresowani podjęciem zatrudnienia, w związku z tym planowane są zmiany.

REKLAMA

Autopromocja

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wskazuje, że: „W ramach oddzielenia statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego planuje się wprowadzenie ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby niemającej innego tytułu do tego ubezpieczenia. Rozwiązanie to ma na celu umożliwienie uzyskania uprawnień do świadczeń zdrowotnych przez osoby nieaktywne zawodowo i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Zakłada się, że ZUS będzie udostępniał wniosek o uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i będzie odpowiadać za jego weryfikację w zakresie danych dostępnych z rejestrów prowadzonych w ZUS i tych, do których ZUS posiada prawny dostęp”. Tym samym urzędy pracy zostaną odciążone i nie będą już realizowały zadań niezwiązanych z aktywizacją zawodową.

Jak aktywizować bezrobotnych rodziców?

Dane GUS wskazują, że w III kwartale 2021 r. 4,2 mln osób w wieku produkcyjnym pozostawało biernymi zawodowo. Z tego 851 tys. osób nie pracujących, jako przyczynę wskazało obowiązki rodzinne i domowe. Szczególnie problem bezrobocia istnieje wśród kobiet, w tym matek. Jednocześnie od wielu lat da się zauważyć tzw. negatywne trendy demograficzne. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje, że: „(…) aby zapewnić stabilny rozwój demograficzny kraju, w danym roku – na każde 100 kobiet w wieku 15–49 lat – powinno przypadać średnio co najmniej 210–215 urodzonych dzieci (obecnie przypada ok. 138)”. Konieczna jest więc aktywizacja zawodowa rodziców wychowujących dzieci, a będących bezrobotnymi i programy rodzinne. W ustawie wskazuje się priorytetowo będą traktowani bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny, co do różnych form pomocy z urzędu pracy. Planuje się też zagwarantować połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę na 1/2 etatu przez rodziców wychowujących dzieci, z prawem do zasiłku.

Czy możliwe jest zniesienie dotychczasowej właściwości urzędu pracy?

Tak, zgodnie z ustawą planuje się zniesienie właściwości urzędu pracy ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego. Ustawa wskazuje powiązanie bezrobotnego z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W niektórych przypadkach da to więcej możliwości bezrobotnym, ponieważ nie wszystkie urzędy (szczególnie w małych miejscowościach) dysponują konkretnymi formami wsparcia. Miejsce zamieszkania to miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Większa elastyczność w tym zakresie umożliwi też pracodawcom dostęp do większej grupy potencjalnych pracowników.

Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (CIiPKZ) oraz Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP) - co to?

Ma dojść do zmiany zadań CIiPKZ, które wspomagają powiatowe urzędy pracy w prowadzeniu poradnictwa zawodowego. Centra mają pomóc bezrobotnym oraz poszukującym pracy w rozwoju zawodowym, w efektywnym planowaniu kariery zawodowej, w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, we właściwym prowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej oraz w rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności pozazawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klienci urzędów pracy mają też być obsługiwani w sposób cyfrowy, np. poprzez zapewnienie dostępu do ofert pracy zawartych w CBOP, umożliwienie przygotowania i udostępnienia CV w centralnej bazie CV, automatycznego doboru ofert pracy do oczekiwań osób bezrobotnych. Centralna Baza Ofert Pracy ma rozszerzyć zakres swojego działania. Podmioty publiczne, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne korzystające ze środków publicznych mają być zobowiązane do zgłaszania ofert pracy do CBOP. W przyszłości CBOP ma być główną bazą ofert pracy w całej Polsce.

Co to jest bon na zasiedlenie i jak go otrzymać?

Bon na zasiedlenie jest formą wsparcia dla bezrobotnych, oferowaną przez powiatowe urzędy pracy. Warunkiem ubiegania się o bon jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. W związku z tym, że jest duże zainteresowanie bonem na zasiedlenie, ustawa wskazuje rozszerzenie tej formy wsparcia na wszystkie osoby bezrobotne bez względu na wiek. W aktualnym stanie prawnym z bonu mogą  korzystać osoby bezrobotne do 30. roku życia.

Ile wynosi obecnie bon na zasiedlenie?

Wysokość bonu nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia, które w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł brutto. Bon zasiedleniowy w wariancie maksymalnym wynosi więc około 12 470 zł brutto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA