Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy otrzymuje rentę rodzinną?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kto i kiedy otrzymuje rentę rodzinną?
Kto i kiedy otrzymuje rentę rodzinną?
shutterstock
Kto i kiedy otrzymuje rentę rodzinną? Jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej? Jaka jest minimalna kwota świadczeń z ZUS od 1 marca 2022 r.?

Czym jest renta rodzinna?

Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. W pierwszej kolejności, w każdej sprawie rozpoznaniu podlega najpierw spełnienie przez osobę zmarłą przesłanek do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a brak uprawnień osoby zmarłej do jednego z tych świadczeń pociąga za sobą również brak uprawnień członka rodziny tej osoby do renty rodzinnej po zmarłym.

Dochodzenie renty rodzinnej nie jest świadczeniem przyznawanym z uwagi na potrzeby, nawet najbardziej uzasadnione, ale świadczeniem zależnym od okresów opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (przez zmarłego).

Tak więc, np. prawo do renty rodzinnej nie przysługuje dziecku osoby zmarłej, która w chwili śmierci nie była uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, ani też nie spełniała warunków do przyznania tego świadczenia.

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Do renty rodzinnej mają prawo członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci:

 • miała ustalone prawo do emerytury, albo spełniała warunki do jej uzyskania,

 • miała ustalone prawo do emerytury pomostowej;

 • miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania;

 • pobierała zasiłek przedemerytalny;

 • pobierała świadczenie przedemerytalne;

 • pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

ZUS przy badaniu tego czy przysługuje renta przyjmuje, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Kto jest uprawniony do renty rodzinnej?

Do renty rodzinnej mają prawo:

 1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

 • do ukończenia 16 lat;

 • jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużamy do zakończenia tego roku studiów);

 • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

Ugruntowana jest linia orzecznicza nakazująca sądom szczególną staranność w sprawach o rentę rodzinna dla małoletnich dzieci, zważywszy na okoliczność, iż funkcją renty rodzinnej jest alimentowanie zastępczo dzieci po zmarłych ubezpieczonych (zob. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 18 listopada 2021 r., III AUa 87/21).

 1. Wnuki i rodzeństwo – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.

 2. Inne dzieci – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyjątkiem dzieci które były wychowywane i utrzymywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

 3. Małżonek (wdowa lub wdowiec), który do dnia śmierci pozostawał we wspólności małżeńskiej, jeżeli spełniają konkretne przesłanki.

 4. Rodzice, jeżeli spełniają warunki takie jak dla wdowy/ wdowca (odnośnie wieku, wychowywania dzieci lub niezdolności do pracy); zmarły ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.

Jaka jest wysokość renty rodzinnej

Renta rodzinna wynosi:

 • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;

 • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;

 • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Kiedy przysługuje dodatek dla sieroty zupełnej?

Jeżeli sierota zupełna pobiera rentę rodzinną, a jej rodzice nie żyją, możesz otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej. Dodatek taki przysługuje również, jeżeli nie jest się sierotą zupełną, ale ojciec jest nieznany a matka nie żyje.

Jaka jest wysokość dodatku dla sieroty zupełnej?

Wysokość dodatku jest stała i podwyższana co roku (podlega waloryzacji razem z rentą rodzinną). Od 1 marca 2022 r. dodatek dla sieroty zupełnej wynosi: 481, 97 zł. Jeżeli w rodzinie jest kilka sierot zupełnych uprawnionych do renty, świadczenie przysługuje każdej z nich.

Jakie są kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2022 r. wynoszą?

 1. emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna - 1338,44 zł
 2. renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1003,83 zł
 3. renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1606,13 zł
 4. renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 1204,60 zł
 5. kwota świadczenia przedemerytalnego - 1350,70 zł.

Od kiedy i jak wypłaca się rentę rodzinną?

Rentę rodzinną wypłaca się od dnia powstania prawa do niej, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono o nią wniosek.

Rentę wypłaca się albo za pośrednictwem poczty albo na rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504).

Reklama
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wdowa
  2022-10-02 12:18:02
  Jeżeli oboje pracowali to po śmierci współmałżonka składki odprowadzane do ZUS jednego z nich przepadają 100% a renta rodzinna też okrojona o 15% Jaka I gdzie jest ta sprawiedliwość? Żadne inne państwo tak nie okrada najsłabszych. WSTYD I HANBA!!!
  0
 • Wdowa
  2022-10-02 12:27:12
  Czemu komentarze są usuwane? Prawda BOLI !!!
  0
 • Xxx
  2022-10-03 22:49:23
  Okradanie ludzi którzy uczciwie pracowali śmierć małżonka i jeszcze oszustwo przez państwo polskie to jest przestępstwo zabieranie majątku zmarłego współmałżonka ja nic od państwa nie chcę oddajcie mi moje składki które odprosadzaliśmy z mężem przez 40 lat
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Umowa o pracę
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
powołanie
mianowanie
umowa o pracę
spółdzielcza umowa o pracę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plotki w pracy. Czy trzeba z nimi walczyć?
Efektem regularnych rozmów w pracy są…plotki. To nieuniknione w miejscu zatrudnienia. Te negatywne mogą doprowadzić do toksycznej atmosfery w przedsiębiorstwie. A na jaki temat najczęściej się plotkuje? Co trzecia osoba mówi o rodzinie, 64 proc. o przyjaciołach, a 58 proc. o swoim szefie. Aż 57 proc. osób plotkuje o współpracownikach[1]. Czy plotki mogą zniszczyć zespół? Jak do tego nie dopuścić?
Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała na ten temat
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, a Sejm właśnie przyjął nowelizację. Za zmianami było 430 posłów, a przeciw 12. Nikt nie wstrzymał głosu. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad. Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.
ZUS PUE - obowiązek utworzenia profilu przez wszystkich płatników składek!
ZUS PUE - obowiązek posiadania profilu od 1 stycznia 2023 r. przez wszystkich płatników składek (dotychczas obowiązek ten obejmował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych).
Konfederacja Lewiatan: Ustawa o aktywności zawodowej to niewykorzystana szansa
Ustawa o aktywności zawodowej to niewykorzystana szansa na zmianę polityki zatrudnienia i rynku pracy – uważa prof. Jacek Męcina. Nowe regulacje rynku pracy są potrzebne, ale konsultowane obecnie zmiany są niewystarczające. Projektu ustawy nie można jednak negować w całości, bo zawiera elementy ważne i potrzebne, od lat postulowane przez ekspertów.
Kodeks pracy - zmiany. Oto szczegóły nowych regulacji!
Kodeks pracy - nowelizacja. Nowe zasady badania trzeźwości zatrudnionych oraz stałe regulacje pracy zdalnej to najważniejsze zmiany w nowelizacji kodeksu pracy, przyjętej na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Oto szczegóły rozwiązań!
6,5 mln emerytur każdego miesiąca
Przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wynosi 2 767,47 zł i jest wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc., co jest efektem przede wszystkim waloryzacji, która w 2022 r. wyniosła 107 proc. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ZUS wypłacał przeciętnie każdego miesiąca 7,8 mln świadczeń emerytalno-rentowych, tj. o 17,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Od stycznia do września br. wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, tj. o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem.
Języki i umiejętności, które pomogą Ci w pracy. Czego szukają pracodawcy u kandydatów?
Praca, która z jednej strony sprawia przyjemność, a z drugiej przynosi duże dochody - to z pewnością marzenie wielu Polaków. Jednak z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i znajomością języków wszystko jest możliwe do zrealizowania. Platforma Preply.com sprawdziła, jakie kompetencje warto nabyć lub udoskonalić, aby zadbać o rozwój swojej kariery
Ile godzin zajęć dydaktycznych doktorant może prowadzić nieodpłatnie?
Ile godzin zajęć dydaktycznych doktorant szkoły doktorskiej może prowadzić nieodpłatnie? Odpowiadamy.
Polacy nie chcą krócej pracować
Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej.
Czy uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce?
W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.
Niedziela handlowa – grudzień 2022
Grudzień 2022 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
Trwa spór pracodawców i pracowników. Powód? Wydajność
To drobne nieporozumienie, czy już otwarty konflikt? Aż 66 proc. pracodawców uważa, że organizacja jest bardziej innowacyjna, gdy pracownicy są w biurze — wynika z badań VMware. Cały problem w tym, że ich podwładni uważają, że jest zupełnie inaczej. Kto ma rację?
Wpłata dodatkowa pracodawcy to rodzaj podwyżki
PPK są dla pracodawcy tańszym sposobem na podniesienie wynagrodzenia pracownika niż tradycyjna podwyżka. Finansowane przez pracodawcę wpłaty do PPK są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów.
Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie
Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.
Nowa informacja o warunkach zatrudnienia. Co się zmienia?
Informacja o warunkach zatrudnienia. Nowe regulacje w Kodeksie pracy. Co dokładnie się zmieni? Jak się przygotować?
Badanie trzeźwości pracowników. Nowe przepisy!
Badanie trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in., że kontrolę weryfikującą zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol będzie można przeprowadzić także w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.
Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. Co się zmieni?
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowela Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
Praca zdalna - na czym polegają zmiany?
Praca zdalna w Kodeksie pracy. Przewidziane w nowelizacji przepisy o pracy zdalnej zastąpią funkcjonującą dotychczas telepracę. Co dokładnie się zmieni? Jak przygotować się do zmian?
Bardzo dobra sytuacja FUS po 3. kwartałach 2022 r.
Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach 2022 roku jest bardzo dobra, co wynika z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ten temat.
Coraz więcej kandydatów do pracy zwraca na to uwagę
Firmy stawiające na innowacyjność, czyli szukające rozwiązań, które mają przyczynić się do poprawy efektywności pracy, są dużo lepiej postrzegane przez kandydatów do pracy. Najbardziej cenią ten element osoby startujące na stanowiska kierownicze.
W Polsce brakuje kierowców ciężarówek: nadzieja w edukacji i pracownikach z Azji
Na polskim rynku pracy brakuje aż 150 tys. zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów. Przyczyną tej luki jest słabe zainteresowanie młodych Polaków pracą w zawodzie kierowcy oraz - spowodowany wojną - brak pracowników z Ukrainy.
Pogląd, że wielu ludzi chce przyjechać do pracy do Niemiec jest błędny
Rząd RFN chce uprościć zasady wjazdu i uznawania kwalifikacji zawodowych, aby przyciągnąć do kraju więcej zagranicznych wykwalifikowanych pracowników. Ekspert ds. międzynarodowego rynku pracy Chris Pyak uważa, że "pogląd, iż wielu ludzi chce przyjechać do Niemiec, jest błędny". Odstrasza ich m.in. rasizm.
Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia
Od grudnia, przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.
Minister Szwed: praca zdalna to odpowiedź na oczekiwania pracowników i pracodawców
Prawne unormowanie pracy zdalnej to bardzo korzystne i oczekiwane rozwiązanie. Przygotowany przez MRiPS projekt powstawał po konsultacjach ze stroną społeczną – mówił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Porażka może być fundamentem przyszłego sukcesu
Porażka jest nieuniknioną częścią każdej sfery życia i prędzej czy później przytrafi się każdemu. Trudno ją przewidzieć, ale można kontrolować sposób, w jaki na nią reagujemy, aby – zamiast paraliżować, demotywować i zmniejszać prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w przyszłości – przekuć niepowodzenie w coś pożytecznego i konstruktywnego. Takie podejście jest ważne zwłaszcza w biznesie, gdzie nauka na własnych błędach może pomóc w rozwinięciu firmy albo ulepszeniu produktu czy usługi. – W takich obszarach jak lotnictwo czy medycyna lekcja wyciągnięta z porażki jest z kolei czymś, co może uratować zdrowie lub życie innych ludzi – wskazuje Jarosław Łojewski, założyciel Fundacji Dobra Porażka.