Zwolnienie lekarskie w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie lekarskie
W prawie pracy
REKLAMA
Dokument, na podstawie którego pracodawca usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy spowodowaną chorobą. Może to dotyczyć choroby pracownika, jak i w określonych przypadkach członków jego rodziny, np. dziecka. Zaświadczenie obejmuje okres, w którym pracownik powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia przeprowadzenia ponownego badania lekarskiego, jeżeli będzie to niezbędne.
Zobacz również: E-zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.
Zaświadczenie lekarskie pracownik powinien dostarczyć pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Pracodawca powinien skontrolować przedstawione przez pracownika zaświadczenie lekarskie stanowiące podstawę zwolnienia od pracy. Kontrola ta polega na sprawdzeniu, czy dokument ten nie został sfałszowany oraz czy został wydany zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. W razie podejrzenia posłużenia się przez pracownika fałszywym zaświadczeniem lekarskim powinien wystąpić do lekarza, który je wystawił, o wyjaśnienie sprawy. Jeśli zaświadczenie zostało wydane niezgodnie z przepisami, pracodawca występuje o wyjaśnienie do właściwego terytorialnie organu ZUS.
W zasiłkach
Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarza, który posiada umowę z ZUS, na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to służy nabyciu prawa do zasiłku lub usprawiedliwieniu nieobecności ubezpieczonego w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodzinny. Zwolnienie lekarskie zwane jest potocznie L4 z powodu dawnego oznaczenia tego formularza. Ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć płatnikowi zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy obniża się o 25% (nie dotyczy wynagrodzenia chorobowego).
Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat