reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Zwolnienie lekarskie w prawie pracy

Zwolnienie lekarskie w prawie pracy

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez leka­rza, który posiada umowę z ZUS, na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to służy nabyciu prawa do zasiłku lub usprawiedliwieniu nieobecności ubezpieczonego w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności spra­wowania opieki nad chorym członkiem rodzinny.

Zwolnienie lekarskie

W prawie pracy

Dokument, na podstawie którego pracodawca usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy spowodowaną chorobą. Może to dotyczyć choro­by pracownika, jak i w określonych przypadkach członków jego rodziny, np. dziecka. Zaświadczenie obejmuje okres, w którym pra­cownik powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia przeprowadzenia ponownego badania lekarskiego, jeżeli będzie to niezbędne.

Zobacz również: E-zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.

Zaświadczenie lekarskie pracownik powinien dostarczyć pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Pracodawca powinien skontrolować przedstawio­ne przez pracownika zaświadczenie lekarskie sta­nowiące podstawę zwolnienia od pracy. Kontrola ta polega na sprawdzeniu, czy dokument ten nie został sfałszowany oraz czy został wydany zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. W razie podejrzenia posłu­żenia się przez pracownika fałszywym zaświadcze­niem lekarskim powinien wystąpić do lekarza, który je wystawił, o wyjaśnienie sprawy. Jeśli zaświadcze­nie zostało wydane niezgodnie z przepisami, pra­codawca występuje o wyjaśnienie do właściwego terytorialnie organu ZUS.

W zasiłkach

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez leka­rza, który posiada umowę z ZUS, na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to służy nabyciu prawa do zasiłku lub usprawiedliwieniu nieobecności ubezpieczonego w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności spra­wowania opieki nad chorym członkiem rodzinny. Zwolnienie lekarskie zwane jest potocznie L4 z powodu dawnego oznaczenia tego formularza. Ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć płatniko­wi zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni. Jeżeli ter­min ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobo­wy obniża się o 25% (nie dotyczy wynagrodzenia chorobowego).

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama