REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej a ubezpieczenie.
Zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej a ubezpieczenie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana przepisów o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiająca zawieszenie tej działalności na okres od jednego miesiąca do dwóch lat wywarła również wpływ na sposób podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.


Od 20 września 2008 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Wyłączeniu podlega okres, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Autopromocja


Oznacza to, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie mają obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą natomiast dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W tym czasie nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Należy zaznaczyć, iż nie dotyczy to twórców, artystów oraz osób wykonujących wolne zawody.

Pamiętajmy, że prawo do zawieszenia ma przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, a w przypadku spółki cywilnej, jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich zawieszenie musi dotyczyć wszystkich wspólników.

Zobacz: Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy powstaje i ustaje obowiązek ubezpieczenia?

- okres od 7 marca 2009 r.

Podlegamy ubezpieczeniom społecznym do dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie działalności.

Na przykład: zgłaszamy zawieszenie działalności od 12 marca 2009 r. - obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ciąży na nas do 11 marca 2009 r.

Nie podlegamy ubezpieczeniom od dnia zawieszenia działalności. Obowiązek opłacania składek powstanie od dnia wznowienia wykonywania działalności.

Wspólnicy spółki cywilnej X postanowili zawiesić czasowo działalność firmy na okres od 10 kwietnia 2009 r. do 3 czerwca 2009 r. Wspólnicy będą podlegali obowiązkowi ubezpieczeń społecznych do 9 kwietnia 2009 r. i od 4 czerwca 2009 r. W okresie od 10 kwietnia 2009 r. do 3 czerwca 2009 r. mogą przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.

- okres od 20 września 2008 r. do 6 marca 2009 r.

Podlegamy ubezpieczeniom społecznym i opłacamy składki do ostatniego dnia miesiąca włącznie, w którym dokonaliśmy zgłoszenia zawieszenia.

Na przykład: Zgłosiliśmy zawieszenie działalności 12 listopada 2008 r. – obowiązek ubezpieczenia i opłacania składek na ubezpieczenia mamy do 31 listopada 2008r.

Nie mamy obowiązku opłacania składek od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgłosiliśmy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonamy zgłoszenia wznowienia tej działalności. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne w tym czasie, możemy do nich przystąpić w każdym momencie zawieszenia.

Obowiązek ubezpieczenia powstanie ponownie nie od daty wznowienia działalności, lecz od pierwszego dnia następnego miesiąca.

Samodzielny przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca handel zniczami) zawiesił działalność od 24 listopada 2008 r. Planuje wznowienie działalności w październiku 2009 r. W związku z tym miał obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia do 31 października 2008 r. Przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia 6 grudnia 2008 r. Jeżeli zgłosi wznowienie działalności np. 20 października 200 9r., to dobrowolnie będzie mógł opłacać składki do 31 października 2009 r. (jeżeli w tym czasie nie będzie miał innych tytułów do ubezpieczeń). Od 01 listopada 2009 r. ubezpieczenia społeczne będą już obowiązkowe dla tego przedsiębiorcy, a więc będzie musiał wyrejestrować się z dobrowolnych ubezpieczeń.

 W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie mamy również obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to jednak, że po 30 dniach od ustania ubezpieczenia stracimy prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej, jeżeli nie zgłosimy się do ubezpieczenia z innego tytułu.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  REKLAMA

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA