Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Od początku grudnia tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. Jednak pacjenci, którzy zwolnienie dostaną w innej formie w żadnym przypadku nie będą poszkodowani.
REKLAMA
Podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a takim jest np. zasiłek chorobowy, od 1 grudnia jest zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Czasową niezdolność do pracy, potwierdza również opieczętowany i podpisany przez lekarza wydruk z systemu elektronicznego. Wszelki inne formy zwolnienia nie powinny być honorowane, ponieważ są niezgodne z obowiązującym prawem.
Pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie papierowe, niezgodne z przepisami nie mają się czego obawiać. Nie mogą oni bowiem ponosić konsekwencji decyzji lekarza. Dlatego, jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, to wyjątkowo na podstawie takiego dokumentu pracodawca i ZUS wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Trzeba jednak podkreślić, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone i chory otrzyma je w pełnej wysokości.
W niektórych przypadkach ZUS może uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by były: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a w wypadku tzw. opieki - dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tych informacji zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy trzeba również pamiętać o NIP płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy.
Pracodawcy i ubezpieczeni więcej informacji na ten temat znajdą na stronie www.zus.pl/ezla
W razie wątpliwości należy odwiedzić placówkę ZUS bądź skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem: 22 560 16 00.
Pomiędzy 1 a 6 grudnia do obu Pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło 226 niezgodnych z obowiązującym prawem papierowych zwolnień. Stanowi to 0,8 proc. wszystkich zwolnień wystawianych w województwie w tym czasie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat