REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.

ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r./fot. Fotolia
Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie lekarskie w formie papierowej, mają się czego obawiać?

Od początku grudnia tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. Jednak pacjenci, którzy zwolnienie dostaną w innej formie w żadnym przypadku nie będą poszkodowani.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a takim jest np. zasiłek chorobowy, od 1 grudnia jest zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Czasową niezdolność do pracy, potwierdza również opieczętowany i podpisany przez lekarza wydruk z systemu elektronicznego. Wszelki inne formy zwolnienia nie powinny być honorowane, ponieważ są niezgodne z obowiązującym prawem.

Pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie papierowe, niezgodne z przepisami nie mają się czego obawiać. Nie mogą oni bowiem ponosić konsekwencji decyzji lekarza. Dlatego, jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, to wyjątkowo na podstawie takiego dokumentu pracodawca i ZUS  wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Trzeba jednak podkreślić, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone i chory otrzyma je w pełnej wysokości. 

W niektórych przypadkach ZUS może uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by były: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a w wypadku tzw. opieki - dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tych informacji zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy trzeba również pamiętać o NIP płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy.

Pracodawcy i ubezpieczeni więcej informacji na ten temat znajdą na stronie www.zus.pl/ezla

W razie wątpliwości należy odwiedzić placówkę ZUS bądź skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem: 22 560 16 00.

Pomiędzy 1 a 6 grudnia do obu Pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło 226 niezgodnych z obowiązującym prawem papierowych zwolnień. Stanowi to 0,8 proc. wszystkich zwolnień wystawianych w województwie w tym czasie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA