reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > e-ZLA > Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.

Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie lekarskie w formie papierowej, mają się czego obawiać?

Od początku grudnia tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. Jednak pacjenci, którzy zwolnienie dostaną w innej formie w żadnym przypadku nie będą poszkodowani.

Podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a takim jest np. zasiłek chorobowy, od 1 grudnia jest zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Czasową niezdolność do pracy, potwierdza również opieczętowany i podpisany przez lekarza wydruk z systemu elektronicznego. Wszelki inne formy zwolnienia nie powinny być honorowane, ponieważ są niezgodne z obowiązującym prawem.

Pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie papierowe, niezgodne z przepisami nie mają się czego obawiać. Nie mogą oni bowiem ponosić konsekwencji decyzji lekarza. Dlatego, jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, to wyjątkowo na podstawie takiego dokumentu pracodawca i ZUS  wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Trzeba jednak podkreślić, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone i chory otrzyma je w pełnej wysokości. 

W niektórych przypadkach ZUS może uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by były: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a w wypadku tzw. opieki - dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tych informacji zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy trzeba również pamiętać o NIP płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy.

Pracodawcy i ubezpieczeni więcej informacji na ten temat znajdą na stronie www.zus.pl/ezla

W razie wątpliwości należy odwiedzić placówkę ZUS bądź skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem: 22 560 16 00.

Pomiędzy 1 a 6 grudnia do obu Pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło 226 niezgodnych z obowiązującym prawem papierowych zwolnień. Stanowi to 0,8 proc. wszystkich zwolnień wystawianych w województwie w tym czasie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama