REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną - podkreślają eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sprawdź 20 kluczowych zasad i praw mających istotne znaczenie dla sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy oraz społeczeństwa.

Ochrona socjalna a kolejna pandemia

Powszechna ochrona socjalna jest niezbędna do zapobiegania kolejnym pandemiom oraz zapewniania gotowości i reagowania na nią. Eksperci MOP i WHO dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na ograniczanie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.

Autopromocja

Podczas szczytu i warsztatów pt. "Gotowość i reagowanie na epidemie i zapobieganie pandemiom: jak zmaksymalizować wpływ systemów ochrony socjalnej na zdrowie" eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy, Światowej Organizacji Zdrowia oraz członkowie specjalistycznych sieci opieki zdrowotnej, w tym sieci zapewniającej opiekę zdrowotną (P4H), sieci badań i wymiany wiedzy w dziedzinie zdrowia i ochrony socjalnej (SPARKS), Powszechnego Partnerstwa na rzecz Ochrony Socjalnej 5 (USP2023) oraz Rady Współpracy Międzyagencyjnej ds. Ochrony Socjalnej (SPIAC-B) - dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na zmniejszenie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 oraz związanymi z nią środkami w zakresie zdrowia publicznego i środkami społecznymi, takimi jak lockdowny i zamykanie przedsiębiorstw. 

Do analiz posłużono się również dowodami zebranymi w wyniku globalnych reakcji na gruźlicę i HIV/AIDS.

Nowy traktat antypandemiczny w związku z pandemią COVID-19

Państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych rozważają opracowanie nowego traktatu antypandemicznego w związku z pandemią COVID-19. Jak podaje MOP: delegaci zgodzili się, że solidne systemy ochrony socjalnej są podstawowym elementem PPR i powinny odgrywać znaczącą rolę w nowej globalnej architekturze ram prawnych, finansowania i wdrażania PPR. Ich zalecenia – które zostaną poddane szerszym konsultacjom przed zatwierdzeniem jeszcze w tym roku – podkreślają wzajemne powiązania i współzależność powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i powszechnej ochrony socjalnej.

Ważne

Mia Seppo, zastępca dyrektora generalnego MOP ds. miejsc pracy i ochrony socjalnej, podkreśliła złożoność związanych z tym kwestii. "Postrzegamy dyskusje na temat wzmocnionych ram zapobiegania, gotowości i reagowania jako okazję do podkreślenia, że aby budować odporność, potrzebujemy sprawiedliwych mechanizmów reagowania, które chronią zdrowie, miejsca pracy i dochody wszystkich, stawiając prawa człowieka i sprawiedliwość w centrum agendy bezpieczeństwa zdrowotnego" – powiedziała.

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne i powszechna ochrona socjalna

Mając na uwadze przepisy unijne, w tym: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 458/2007 z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie europejskiego systemu zintegrowanych statystyk na temat ochrony socjalnej (ESSPROS) jak i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej, trzeba stwierdzić, że:

ochrona socjalna to wszystkie interwencje organów publicznych lub prywatnych, których celem jest zabezpieczenie gospodarstw domowych i osób fizycznych przed wystąpieniem określonego zagrożenia lub jego skutkami i pod warunkiem, że nie zaistnieją jednoczesne wzajemne korzyści lub umowy indywidualne.

Powszechna ochrona socjalna obejmuje to szeroki zakres polityk mających na celu zwalczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego, modernizację systemów ochrony socjalnej i promowanie włączenia społecznego określonych grup, w tym dzieci, osób z niepełnosprawnościami i osób bezdomnych.

Europejskim filarze praw socjalnych określono 20 kluczowych zasad i praw mających istotne znaczenie dla sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy i systemów ochrony socjalnej. To między innymi te zasady ochronią przed kolejnymi kryzysami społecznymi i gospodarczymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie;
 • Równe traktowanie kobiet i mężczyzn;
 • Równość szans;
 • Pomoc w znalezieniu pracy;
 • Praca, która jest elastyczna i trwa przez długi czas;
 • Wszyscy pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia;
 • Wszyscy pracownicy mają prawo do jasnej informacji o swojej pracy;
 • Wszyscy pracownicy mają prawo do wypowiadania się na temat decyzji, które mają na nich wpływ w pracy;
 • Równowaga życia prywatnego i zawodowego;
 • Wszyscy pracownicy mają prawo do ochrony w miejscu pracy;
 • Wszystkie dzieci mają prawo do dobrej opieki i edukacji;
 • Każdy ma prawo do podstawowych rzeczy, których potrzebuje do życia;
 • Każdy, kto nie ma pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych;
 • Osoby, których nie stać na podstawowe usługi, mają prawo do dodatkowej pomocy ze strony rządu;
 • Kobiety i mężczyźni mają równe prawa do emerytury;
 • Każdy ma prawo do przystępnej cenowo, dobrej jakości opieki zdrowotnej;
 • Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do wsparcia;
 • Każdy ma prawo do przystępnej cenowo opieki długoterminowej;
 • Każdy ma prawo do dobrej jakości, niedrogiego miejsca do życia;
 • Każdy ma prawo do podstawowych usług. Podstawowe usługi obejmują dostęp do wody, elektryczności, bankowości i Internetu.

Czy to wszystko uchroni nas przed kolejną pandemią…? To się okaże.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA