Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną
REKLAMA
REKLAMA
- Ochrona socjalna a kolejna pandemia
- Nowy traktat antypandemiczny w związku z pandemią COVID-19
- Powszechne ubezpieczenie zdrowotne i powszechna ochrona socjalna
Ochrona socjalna a kolejna pandemia
Powszechna ochrona socjalna jest niezbędna do zapobiegania kolejnym pandemiom oraz zapewniania gotowości i reagowania na nią. Eksperci MOP i WHO dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na ograniczanie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.
REKLAMA
Podczas szczytu i warsztatów pt. "Gotowość i reagowanie na epidemie i zapobieganie pandemiom: jak zmaksymalizować wpływ systemów ochrony socjalnej na zdrowie" eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy, Światowej Organizacji Zdrowia oraz członkowie specjalistycznych sieci opieki zdrowotnej, w tym sieci zapewniającej opiekę zdrowotną (P4H), sieci badań i wymiany wiedzy w dziedzinie zdrowia i ochrony socjalnej (SPARKS), Powszechnego Partnerstwa na rzecz Ochrony Socjalnej 5 (USP2023) oraz Rady Współpracy Międzyagencyjnej ds. Ochrony Socjalnej (SPIAC-B) - dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na zmniejszenie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 oraz związanymi z nią środkami w zakresie zdrowia publicznego i środkami społecznymi, takimi jak lockdowny i zamykanie przedsiębiorstw.
Do analiz posłużono się również dowodami zebranymi w wyniku globalnych reakcji na gruźlicę i HIV/AIDS.
Nowy traktat antypandemiczny w związku z pandemią COVID-19
Państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych rozważają opracowanie nowego traktatu antypandemicznego w związku z pandemią COVID-19. Jak podaje MOP: delegaci zgodzili się, że solidne systemy ochrony socjalnej są podstawowym elementem PPR i powinny odgrywać znaczącą rolę w nowej globalnej architekturze ram prawnych, finansowania i wdrażania PPR. Ich zalecenia – które zostaną poddane szerszym konsultacjom przed zatwierdzeniem jeszcze w tym roku – podkreślają wzajemne powiązania i współzależność powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i powszechnej ochrony socjalnej.
Mia Seppo, zastępca dyrektora generalnego MOP ds. miejsc pracy i ochrony socjalnej, podkreśliła złożoność związanych z tym kwestii. "Postrzegamy dyskusje na temat wzmocnionych ram zapobiegania, gotowości i reagowania jako okazję do podkreślenia, że aby budować odporność, potrzebujemy sprawiedliwych mechanizmów reagowania, które chronią zdrowie, miejsca pracy i dochody wszystkich, stawiając prawa człowieka i sprawiedliwość w centrum agendy bezpieczeństwa zdrowotnego" – powiedziała.
Powszechne ubezpieczenie zdrowotne i powszechna ochrona socjalna
Mając na uwadze przepisy unijne, w tym: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 458/2007 z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie europejskiego systemu zintegrowanych statystyk na temat ochrony socjalnej (ESSPROS) jak i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej, trzeba stwierdzić, że:
ochrona socjalna to wszystkie interwencje organów publicznych lub prywatnych, których celem jest zabezpieczenie gospodarstw domowych i osób fizycznych przed wystąpieniem określonego zagrożenia lub jego skutkami i pod warunkiem, że nie zaistnieją jednoczesne wzajemne korzyści lub umowy indywidualne.
Powszechna ochrona socjalna obejmuje to szeroki zakres polityk mających na celu zwalczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego, modernizację systemów ochrony socjalnej i promowanie włączenia społecznego określonych grup, w tym dzieci, osób z niepełnosprawnościami i osób bezdomnych.
W Europejskim filarze praw socjalnych określono 20 kluczowych zasad i praw mających istotne znaczenie dla sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy i systemów ochrony socjalnej. To między innymi te zasady ochronią przed kolejnymi kryzysami społecznymi i gospodarczymi.
- Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie;
- Równe traktowanie kobiet i mężczyzn;
- Równość szans;
- Pomoc w znalezieniu pracy;
- Praca, która jest elastyczna i trwa przez długi czas;
- Wszyscy pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia;
- Wszyscy pracownicy mają prawo do jasnej informacji o swojej pracy;
- Wszyscy pracownicy mają prawo do wypowiadania się na temat decyzji, które mają na nich wpływ w pracy;
- Równowaga życia prywatnego i zawodowego;
- Wszyscy pracownicy mają prawo do ochrony w miejscu pracy;
- Wszystkie dzieci mają prawo do dobrej opieki i edukacji;
- Każdy ma prawo do podstawowych rzeczy, których potrzebuje do życia;
- Każdy, kto nie ma pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych;
- Osoby, których nie stać na podstawowe usługi, mają prawo do dodatkowej pomocy ze strony rządu;
- Kobiety i mężczyźni mają równe prawa do emerytury;
- Każdy ma prawo do przystępnej cenowo, dobrej jakości opieki zdrowotnej;
- Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do wsparcia;
- Każdy ma prawo do przystępnej cenowo opieki długoterminowej;
- Każdy ma prawo do dobrej jakości, niedrogiego miejsca do życia;
- Każdy ma prawo do podstawowych usług. Podstawowe usługi obejmują dostęp do wody, elektryczności, bankowości i Internetu.
Czy to wszystko uchroni nas przed kolejną pandemią…? To się okaże.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA