REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną - podkreślają eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sprawdź 20 kluczowych zasad i praw mających istotne znaczenie dla sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy oraz społeczeństwa.

Ochrona socjalna a kolejna pandemia

Powszechna ochrona socjalna jest niezbędna do zapobiegania kolejnym pandemiom oraz zapewniania gotowości i reagowania na nią. Eksperci MOP i WHO dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na ograniczanie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.

REKLAMA

Autopromocja

Podczas szczytu i warsztatów pt. "Gotowość i reagowanie na epidemie i zapobieganie pandemiom: jak zmaksymalizować wpływ systemów ochrony socjalnej na zdrowie" eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy, Światowej Organizacji Zdrowia oraz członkowie specjalistycznych sieci opieki zdrowotnej, w tym sieci zapewniającej opiekę zdrowotną (P4H), sieci badań i wymiany wiedzy w dziedzinie zdrowia i ochrony socjalnej (SPARKS), Powszechnego Partnerstwa na rzecz Ochrony Socjalnej 5 (USP2023) oraz Rady Współpracy Międzyagencyjnej ds. Ochrony Socjalnej (SPIAC-B) - dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na zmniejszenie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 oraz związanymi z nią środkami w zakresie zdrowia publicznego i środkami społecznymi, takimi jak lockdowny i zamykanie przedsiębiorstw. 

Do analiz posłużono się również dowodami zebranymi w wyniku globalnych reakcji na gruźlicę i HIV/AIDS.

Nowy traktat antypandemiczny w związku z pandemią COVID-19

Państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych rozważają opracowanie nowego traktatu antypandemicznego w związku z pandemią COVID-19. Jak podaje MOP: delegaci zgodzili się, że solidne systemy ochrony socjalnej są podstawowym elementem PPR i powinny odgrywać znaczącą rolę w nowej globalnej architekturze ram prawnych, finansowania i wdrażania PPR. Ich zalecenia – które zostaną poddane szerszym konsultacjom przed zatwierdzeniem jeszcze w tym roku – podkreślają wzajemne powiązania i współzależność powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i powszechnej ochrony socjalnej.

Ważne

Mia Seppo, zastępca dyrektora generalnego MOP ds. miejsc pracy i ochrony socjalnej, podkreśliła złożoność związanych z tym kwestii. "Postrzegamy dyskusje na temat wzmocnionych ram zapobiegania, gotowości i reagowania jako okazję do podkreślenia, że aby budować odporność, potrzebujemy sprawiedliwych mechanizmów reagowania, które chronią zdrowie, miejsca pracy i dochody wszystkich, stawiając prawa człowieka i sprawiedliwość w centrum agendy bezpieczeństwa zdrowotnego" – powiedziała.

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne i powszechna ochrona socjalna

Mając na uwadze przepisy unijne, w tym: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 458/2007 z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie europejskiego systemu zintegrowanych statystyk na temat ochrony socjalnej (ESSPROS) jak i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej, trzeba stwierdzić, że:

ochrona socjalna to wszystkie interwencje organów publicznych lub prywatnych, których celem jest zabezpieczenie gospodarstw domowych i osób fizycznych przed wystąpieniem określonego zagrożenia lub jego skutkami i pod warunkiem, że nie zaistnieją jednoczesne wzajemne korzyści lub umowy indywidualne.

Powszechna ochrona socjalna obejmuje to szeroki zakres polityk mających na celu zwalczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego, modernizację systemów ochrony socjalnej i promowanie włączenia społecznego określonych grup, w tym dzieci, osób z niepełnosprawnościami i osób bezdomnych.

Europejskim filarze praw socjalnych określono 20 kluczowych zasad i praw mających istotne znaczenie dla sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy i systemów ochrony socjalnej. To między innymi te zasady ochronią przed kolejnymi kryzysami społecznymi i gospodarczymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie;
  • Równe traktowanie kobiet i mężczyzn;
  • Równość szans;
  • Pomoc w znalezieniu pracy;
  • Praca, która jest elastyczna i trwa przez długi czas;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do jasnej informacji o swojej pracy;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do wypowiadania się na temat decyzji, które mają na nich wpływ w pracy;
  • Równowaga życia prywatnego i zawodowego;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do ochrony w miejscu pracy;
  • Wszystkie dzieci mają prawo do dobrej opieki i edukacji;
  • Każdy ma prawo do podstawowych rzeczy, których potrzebuje do życia;
  • Każdy, kto nie ma pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych;
  • Osoby, których nie stać na podstawowe usługi, mają prawo do dodatkowej pomocy ze strony rządu;
  • Kobiety i mężczyźni mają równe prawa do emerytury;
  • Każdy ma prawo do przystępnej cenowo, dobrej jakości opieki zdrowotnej;
  • Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do wsparcia;
  • Każdy ma prawo do przystępnej cenowo opieki długoterminowej;
  • Każdy ma prawo do dobrej jakości, niedrogiego miejsca do życia;
  • Każdy ma prawo do podstawowych usług. Podstawowe usługi obejmują dostęp do wody, elektryczności, bankowości i Internetu.

Czy to wszystko uchroni nas przed kolejną pandemią…? To się okaże.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

Wynagrodzenia wzrosną nawet do 12 tys. zł brutto. Sprawdzamy, kto może liczyć na taką podwyżkę w budżetówce

To już pewne — część pracowników budżetówki w 2025 r. może liczyć na wynagrodzenie zbliżające się do 12 tys. zł brutto. Choć brzmi to jak rewolucja płacowa, w rzeczywistości podwyżki obejmą tylko wybrane grupy zawodowe. Kto skorzysta najwięcej? Czy to zapowiedź wyrównywania wynagrodzeń w sektorze publicznym, czy jedynie korekta inflacyjna dla wybranych?

REKLAMA

Wielka Sobota: do której sklepy są otwarte? Od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary dla pracodawcy [Ostrzeżenie PIP]

Wielka Sobota - do której sklepy są otwarte? PIP ostrzega pracodawców zatrudniających pracowników w Wielką Sobotę. 19 kwietnia 2025 r. pracownicy handlu nie mogą pracować ponad wskazany w przepisach czas. Do której godziny można pracować w Wielką Sobotę?

Rewolucja w naliczaniu stażu pracy od 2026 roku. Od umów zlecenia i działalności gospodarczej będą zależeć uprawnienia pracownicze

Od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy. Projektowana nowelizacja przewiduje, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy aktywności zawodowej, takie jak umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy służba w niektórych formacjach mundurowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższych odpraw czy dodatków stażowych.

REKLAMA