Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zwolnienia od pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zwolnienia od pracy.
Aktualizacja: 15.06.2012
Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Zmianom podlega nie tylko sposób pracy, lecz także profil działania firm i, co za tym idzie, profil stanowisk. Zmiany inicjowane są zwykle przez duże globalne firmy w najbardziej rozwiniętych krajach i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Fakt niedopasowania profilu pracowników do potrzeb organizacji i wojna o talenty wpływają na większą specjalizację poszczególnych grup zawodowych, a także na zmianę form współpracy. »
Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy
Aktualizacja: 28.05.2012
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik cały czas przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzystał 3 dni na poszukiwanie pracy. Zażądał on od nas zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy powinniśmy zamieścić w świadectwie taką informację? »
Prawo osoby niepełnosprawnej do zwolnienia od pracy
Aktualizacja: 03.02.2012
Kiedy osobie niepełnosprawnej należy udzielić zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia? »
Pracodawca zapłaci 30 tys. zł kary, jeżeli każe pracować na mrozie
Aktualizacja: 02.02.2012
Pracodawca ryzykuje grzywną w wysokości 30 tys. zł, jeśli pracownicy zmuszeni są do pracy w biurze, w którym temperatura jest niższa niż 18 stopni C, albo w hali produkcyjnej, gdzie jest mniej niż 14 stopni C - wynika z przepisów prawa pracy. »
Rośnie liczba tracących pracę w ramach zwolnień grupowych
Aktualizacja: 09.12.2011
Do końca października w województwie śląskim w ramach zwolnień grupowych pracę straciło prawie o połowę więcej osób niż w całym zeszłym roku. Rekordowy był październik, kiedy działające w regionie firmy zwolniły w ten sposób prawie tysiąc osób. »
Dzień wolny za udział pracownika w rozprawie sądowej jako świadek
Aktualizacja: 25.11.2011
Czy pracownicy, którzy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy, mają w związku z tym prawo do dnia wolnego płatnego przez pracodawcę, czy też dzień ten jest dniem nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej? »
Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia
Aktualizacja: 22.11.2011
Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia? »
Czy pracownik powinien odpracować prywatne wyjścia w godzinach pracy?
Aktualizacja: 18.10.2011
Nasz pracownik w zeszłym tygodniu wyszedł kilka razy w środku dnia pracy na sąsiednią ulicę załatwić prywatne sprawy bankowe. Czy pracownik musi odpracować takie wyjście prywatne i czy może to zrobić po godzinach pracy albo w dzień wolny? Czy za taką pracę nie będzie mu przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych? »
Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia
Aktualizacja: 20.10.2011
Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika-członka ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. »
Zasady udzielania dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem
Aktualizacja: 13.01.2016
Poza urlopem macierzyńskim, ojcowskim i wychowawczym, pracownicy-rodzice mają jeszcze wiele innych uprawnień. Jednym z nich jest zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. »
Nieobecność pracownicy w pracy i brak zwolnienia lekarskiego
Aktualizacja: 12.10.2011
Prowadzę duży sklep odzieżowy i zatrudniam kilkunastu pracowników. Ostatnio jedna z pracownic tak bardzo się opaliła, że nie była w stanie pracować. Wprawdzie przyszła do pracy, ale z powodu poparzeń po nadmiernym opalaniu nie mogła podjąć pracy. Odesłałam ją do domu, ale teraz nie wiem, jak rozliczyć jej czas pracy za ten dzień. Jak traktować taką nieobecność? Pracownica była niezdolna do pracy, ale nie przedstawiła zwolnienia lekarskiego. »
Dni wolne udzielone w związku z udziałem pracownika w komisji wyborczej
Aktualizacja: 11.10.2018
Zatrudniamy pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Jest on członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie 2 dni wolnych od pracy 10 i 11 października br. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? Jeśli tak, to czy przysługuje za nie wynagrodzenie? »
Zwolnienia od pracy - nowelizacja rozporządzenia
Aktualizacja: 26.09.2011
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. »
Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania
Aktualizacja: 20.09.2011
Pracownik przedstawił nam 5 września br. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi? »
Pracownik decyduje o terminie udzielenia urlopu okolicznościowego
Aktualizacja: 19.09.2011
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 2 dni wolnego w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI