reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dni opieki nad zdrowym dzieckiem w dwóch miejscach pracy

Dni opieki nad zdrowym dzieckiem w dwóch miejscach pracy

Jestem zatrudniona na umowę o pracę u dwóch pracodawców. W jednym miejscu w wymiarze pełnego etatu i w drugim na 1/2 etatu. Mam dwoje dzieci w wieku 5 i 8 lat. Pracodawca, u którego jestem zatrudniona na 1/2 etatu, nie chciał udzielić mi płatnego dnia opieki nad zdrowym dzieckiem, ponieważ stwierdził, że takie prawo przysługuje tylko w jednym, głównym miejscu zatrudnienia. Czy postąpił słusznie? Jakie są zasady? - pyta Czytelniczka z Konina.


Pani pracodawca postąpił niesłuszne. Pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy i korzystający z przywileju art. 188 k.p. w pierwszym zakładzie może skorzystać w danym dniu z opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 14, a w drugim zakładzie albo normalnie pracuje w tym dniu, albo wykorzystuje także dzień opieki. Korzystanie z art. 188 k.p. przysługuje pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do lat 14 niezależnie od wymiaru etatu, niezależnie od okresu zatrudnienia w danym zakładzie i z każdego stosunku pracy oddzielnie.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Reguluje to art. 188 Kodeksu pracy.

Dwudniowe zwolnienie przysługuje w razie faktycznego wychowywania dziecka włas-nego, przysposobionego, a także przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Wymiar tego zwolnienia jest stały, nie zależy od liczby wychowywanych dzieci ani stażu pracy.

Pracownik w momencie zatrudnienia powinien złożyć oświadczenie do akt osobowych o zamiarze lub braku zamiaru skorzystania z uprawnień przysługującym pracującym rodzicom (§ 6 ust. 2c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, DzU nr 62, poz. 286 ze zm.). W przypadku kiedy oboje rodzice są zatrudnieni, ze zwolnienia z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem może korzystać tylko jedno z nich.

Artykuł 188 k.p. nie zawiera żadnego wymogu dotyczącego sposobu wykorzystania 2 dni zwolnienia przysługującego pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Zwolnienie to może być wykorzystane łącznie albo rozdzielnie, może być łączone z urlopem wypoczynkowym lub innymi dniami wolnymi od pracy. Zależy to wyłącznie do pracownika. Jedynym ograniczeniem jest to, że zwolnienie musi być wykorzystane do końca roku kalendarzowego, w którym przysługuje.

W przypadku zatrudniania pracownika w trakcie roku kalendarzowego informacja o liczbie wykorzystanych przez pracownika dni zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. w danym roku kalendarzowym znajduje się w świadectwie pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Łatwo wówczas sprawdzić, czy pracownik korzystał w danym roku z dni opieki nad zdrowym dzieckiem oraz zażądać oświadczenia od współmałżonka pracownika, że on również nie korzystał z dni wolnych przysługujących na opiekę nad zdrowym dzieckiem.

Po ustaleniu, że dni wolne mu przysługują, pracownik składa normalne podanie (druk wniosku zależy od firmy), w którym określa rodzaj i termin usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Odpowiedziała Joanna Osica

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama