REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie chorobowe, Nauczyciele

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprawnienia nauczyciela

W roku szkolnym 2007/2008 zostałem zobowiązany przez organ prowadzący szkołę do uzupełniania etatu w innej placówce. Jaki jest mój status i czy zachowuję wszystkie uprawnienia? Czy mogę mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe? - pyta Czytelnik z Krakowa.

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika zatrudnionego po przerwie w tej samej firmie

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie do 30 listopada 2007 r. (przez 1,5 roku). Kolejną umowę o pracę podpisaliśmy z nim od 14 stycznia 2008 r., a w lipcu 2008 r. jest na zwolnieniu lekarskim. Jak w jego przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia do 30 listopada 2007 r.? Jeżeli tak, to czy grudzień 2007 r. i styczeń 2008 r. wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jakiej długości przerwa między umowami o pracę uprawnia do sumowania przychodu z 12 miesięcy?

Nagrody jubileuszowe dla pracowników samorządowych i nauczycieli

W jaki sposób ustalić prawo do nagrody jubileuszowej pracownika (nauczyciela)? Co jest wliczane do okresu uprawniającego do tej nagrody?

Czym różni się świadczenie urlopowe od dofinansowania wypoczynku

Niejednokrotnie zdarza się, że do przyznania i wypłaty dofinansowań do wypoczynku pracodawcy stosują zasady właściwe dla świadczeń urlopowych. Bywa również odwrotnie, pracodawcy wypłacający świadczenia urlopowe uzależniają np. ich wysokość od kryteriów socjalnych. Rozróżnienie świadczeń urlopowych od dofinansowania wypoczynku pozwoli uniknąć tego rodzaju pomyłek.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie naszych pracowników składa się z wynagrodzenia zasadniczego, premii miesięcznej w wysokości 20% przychodu za dany miesiąc oraz dodatku stażowego. Dodatek stażowy jest wypłacany w pełnej kwocie w miesiącu, w którym pracownik choruje. Pracownik zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 18 lipca br. Jest to jego pierwsza choroba od dnia rozpoczęcia u nas pracy, czyli od 2 stycznia 2008 r. Wcześniej był zatrudniony przez 2 lata do 21 grudnia 2007 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 895 zł, 20% premii (179 zł) oraz dodatek stażowy w wysokości 116,40 zł. Czy wyliczając wynagrodzenie chorobowe powinniśmy podnieść podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego wynagrodzenia?

Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

31 maja 2008 r. minęło 6 miesięcy urlopu dla poratowania zdrowia, o które zwrócił się do nas nauczyciel. Nie wrócił jednak do pracy 2 czerwca 2008 r., tylko dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 czerwca włącznie. Czy zaraz po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Przed urlopem był na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Jeżeli nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia?

Czy przywrócenie pracownika do pracy powoduje zmianę zasiłku chorobowego na wynagrodzenie chorobowe

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 28 lutego 2007 r. Wyrokiem sądu, który uprawomocnił się 28 maja 2008 r., pracownik został przywrócony do pracy. Sąd zasądził na jego korzyść wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Do pracy pracownik stawił się 2 czerwca 2008 r. W aktach zasiłkowych pracownika jest kopia druku ZUS Z-3 wypełnionego na wniosek pracownika w celu przedłożenia w ZUS do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego od 1 marca 2007 r. Pracownik zaczął chorować w lutym 2007 r. i otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 8 dni lutego, a po rozwiązaniu umowy o pracę wypłatę świadczenia przekazaliśmy do ZUS. Czy po powrocie do pracy pracownika powinniśmy rozliczyć zasiłek chorobowy wypłacony przez ZUS od 1 marca 2007 r. jako wynagrodzenie chorobowe?

Urlopi dla poratowania zdrowia

Niejednolite orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie możliwości wypowiedzenia nauczycielom mianowanym stosunku pracy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia wzbudza wątpliwości dotyczące zwalniania tych nauczycieli w czasie takiego urlopu. Brak możliwości wypowiedzenia nauczycielom mianowanym przebywającym na urlopie zdrowotnym stosunku pracy może, szczególnie w przypadku likwidacji części szkoły, stwarzać duże problemy dyrektorom szkół, którzy muszą w takim przypadku dokonać zwolnień pracowników.

Czy trzeba pouczyć pracownika o prawie wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne

Mojemu pracownikowi ZUS wypłaca zasiłek chorobowy. Jest on przyznany na maksymalny okres. Dowiedziałem się, że on wciąż źle się czuje. Czy moim obowiązkiem jest poinformowanie go o prawie wystąpienia do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, czy zrobi to lekarz prowadzący leczenie?

Czy wniosek o emeryturę trzeba złożyć do końca 2008 roku

Jestem nauczycielem. Już w 2007 roku spełniłam warunki do skorzystania z wcześniejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela. Obecnie mam 52 lata i 31 lat pracy. Z wcześniejszej emerytury chciałabym skorzystać, ale dopiero za trzy - cztery lata. Niestety należę do OFE. W OFE twierdza, że mogę się z niego wypisać tylko za pośrednictwem ZUS, składając wniosek o przyznanie emerytury do końca 2008 r. Czy to prawda, że muszę w tym roku przejść na wcześniejszą emeryturę?

Czy dodatek za szkodliwą pracę może ulec zmniejszeniu

Pracuję od kilku miesięcy w nowej firmie przy naprawie urządzeń elektromagnetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V. Część ostatniej wypłaty stanowiło wynagrodzenie chorobowe, które wydawało mi się za niskie. Okazało się, że dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia zmniejszono za dni choroby. Poinformowano mnie, że wynika to z regulaminu pracy. W poprzedniej firmie nie zmniejszano dodatku za dni choroby. Czy postanowienia regulaminu są prawidłowe?

Prawo do trzynastki

W roku szkolnym przepracowałam tylko 5 miesięcy, gdyż stosunek pracy został ze mną nawiązany z dniem 1 lutego 2007 r., z uwagi na reorganizację pracy szkoły. Nie otrzymałam za ten okres dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Przyczyną odmowy był fakt, że nie przepracowałam w danym roku 6 miesięcy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo, pozbawiając mnie prawa do nagrody?

Czy przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do trzynastki

Jestem nauczycielem. W 2007 r. przebywałem kilka tygodni na zwolnieniu lekarskim, później przez sześć miesięcy korzystałem z urlopu dla poratowania zdrowia. Słyszałem, że aby otrzymać trzynastkę, trzeba w trakcie roku przepracować co najmniej sześć miesięcy. Czy mam prawo do dodatkowego wynagrodzenia za 2007 r.? Jeśli tak, to czy wygrodzenie, które otrzymałem w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego i urlopu dla poratowania zdrowia, wliczy się do tego świadczenia?

Przeniesienie do innej pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje m.in. prawo do zwiększonego wynagrodzenia chorobowego i jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Ponadto pracodawca jest zobowiązany przenieść go na inne stanowisko pracy, jeżeli nie jest on w stanie wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków.

Czas pracy pracowników szkoły

Co do zasady nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W tym przypadku dniem wolnym od pracy, oprócz niedzieli i świąt, jest sobota. Są jednak szkoły, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia.

Odwołanie dyrektora nie oznacza rozwiązania stosunku pracy

Ostateczne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody stwierdzające nieważność decyzji odwołującej ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej powoduje, że treść stosunku pracy odwołanego nauczyciela mianowanego należy oceniać z uwzględnieniem uprawnień wynikających z pełnienia funkcji dyrektora szkoły. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2005 r., SYGN. AKT III PK 96/05)

Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe

Żona pracownika dostarczyła zaświadczenie lekarskie, że mąż przebywa w szpitalu. Nie jest to zwolnienie lekarskie, lecz odręcznie napisana informacja z datą, pieczątką i podpisem lekarza, że pracownik został przyjęty do szpitala. Czy na tej podstawie mogę wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe

Jesteśmy szkołą niepubliczną. Nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim od 14 do 25 maja 2007 r. W kwietniu br. pracował dłużej i miał w tym miesiącu nadgodziny. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustaliliśmy z okresu od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dodatki za nadgodziny za kwiecień ustaliliśmy dopiero w czerwcu br. i w czerwcu zostały wypłacone. Czy w związku z tym należy wyrównać wynagrodzenie chorobowe o wypłacony dodatek za nadgodziny?

Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Pracownica jest na urlopie macierzyńskim od 15 stycznia br. Ze względu na komplikacje przy porodzie cały czas przebywa w szpitalu. Jej mąż przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe? Jeżeli tak, to czy równocześnie przysługuje jej zasiłek macierzyński?

Zasiłek chorobowy

Pracownik był niezdolny do pracy od 18 marca do 25 maja 2007 r. W okresie od 18 marca do 19 kwietnia 2007 r. pracownikowi wypłacono wynagrodzenie chorobowe. Od 20 kwietnia do 25 maja 2007 r. wypłacono zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem, do którego doszło na terenie zakładu pracy. Nie można było jednoznacznie określić, czy był to wypadek przy pracy, dlatego powołaliśmy zespół ekspertów. Na podstawie uzgodnień w protokole powypadkowym stwierdziliśmy, że niezdolność do pracy od 18 marca 2007 r. była wynikiem wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik. Czy należy wyrównać wysokość wypłaconych świadczeń? Czy wystarczy, że mamy protokół powypadkowy?

Badania lekarskie dla dawców narządów

Pracownik dostarczył do zakładu pracy zwolnienie lekarskie dołączając do niego własnoręczne oświadczenie, że ta niezdolność jest związana z badaniami, którym się poddał, ponieważ jest dawcą narządu. Czy na tej podstawie możemy wypłacić mu świadczenie w wysokości 100%?

Następstwa wypadku przy pracy

Od 15 stycznia br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas nieokreślony. Poprzednie zatrudnienie tej osoby ustało 31 grudnia 2006 r. Była tam zatrudniona przez 5 lat. Obecnie pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres od 20 marca do 6 kwietnia br. Lekarz wystawił odrębne zaświadczenie stwierdzające, że niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy, któremu pracownik uległ 17 maja 2005 r., a więc w okresie, kiedy był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy. Czy w związku z tym, że wypadek miał miejsce w czasie zatrudnienia w innym zakładzie, możemy ustalić uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego na ogólnych zasadach z ubezpieczenia chorobowego?
 

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika

Zdarza się, że pracodawcy stają przed koniecznością wypłaty pracownikom wynagrodzenia za czas choroby. Powstaje wówczas problem jak tego dokonać, za jaki okres wypłacić i w jakiej wysokości.

Czy dopłaty do zasiłku chorobowego wpływają na koszty uzyskania przychodu

Dokonujemy zmian w regulaminach płacowych. Po ich wejściu w życie pracownikom będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% i uzupełnienie ze środków zakładu zasiłku chorobowego do 100% podstawy jego wymiaru. Czy od kwot tych drugich uzupełnień należy stosować pracownicze koszty uzyskania przychodów?

Czy świadczenia wypłacane choremu nauczycielowi wchodzą do podstawy składek i podatku

Od niedawna zajmuję się sprawami pracowniczymi w placówce oświatowej. Mam wątpliwości dotyczące wypłat z funduszu zdrowotnego dla nauczycieli. Czy takie wypłaty, dokonywane w związku z chorobą nauczyciela, są opodatkowane i oskładkowane?

Kiedy świadczenia za czas niezdolności do pracy nie wchodzą do podstawy wymiaru składek

Wśród przychodów, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, są m.in. świadczenia należne z tytułu niezdolności do pracy lub za okres tej niezdolności. Natomiast z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega wyłączeniu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy finansowane ze środków pracodawcy.

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego należnych pracownikowi

Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.

Czy nauczycielski dodatek mieszkaniowy podlega oskładkowaniu na rzecz ZUS

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem wynagrodzeniowym i podlega oskładkowaniu. W sporze ZUS – szkoła (pracodawca) dotyczącym składek nauczyciel jest zainteresowanym i ma pełne prawo uczestnictwa w postępowaniu – wynika z niedawno zapadłych dwóch uchwał Sądu Najwyższego.

REKLAMA