REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik zarządzający, Nagrody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nagrody i wyróżnienia

Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, podnoszenie jej wydajności i jakości pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę.

Prawo do "trzynastki"

W roku szkolnym przepracowałam tylko 5 miesięcy, gdyż stosunek pracy został ze mną nawiązany z dniem 1 lutego 2007 r., z uwagi na reorganizację pracy szkoły. Nie otrzymałam za ten okres dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Przyczyną odmowy był fakt, że nie przepracowałam w danym roku 6 miesięcy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo, pozbawiając mnie prawa do nagrody?

Nadgodziny zarządzających

Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy.

Staż pracy a uprawnienia pracownika (cz. 1)

Staż pracy pracownika ma szczególne znaczenie dla niektórych jego uprawnień pracowniczych. Im więcej lat pracy, tym świadczenia przysługujące pracownikowi są korzystniejsze.

Pracodawca nie zawsze musi udzielić urlopu na żądanie

Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien być zgłoszony najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy.

Czy opłacać składki od odsetek za zwłokę

Wyrokiem sądu pracodawca został zobowiązany do wypłacenia byłemu prezesowi nagrody z zysku za 2006 rok wraz z odsetkami za zwłokę. Prezes był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a w roku, którego wypłata dotyczy, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekroczyła roczny limit. Czy możemy odstąpić od opłacenia składek od nagrody w przypadku wypłacenia jej w kwietniu tego roku? Czy trzeba naliczać składki od odsetek za zwłokę? W jaki sposób wypłata ta powinna być wykazana w dokumentach składanych do ZUS?

Czy członkowi zarządu należy wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy

Zbigniew W. był prezesem spółki. Rada nadzorcza odwołała go z funkcji członka zarządu i jednocześnie wypowiedziała mu umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. W uzasadnieniu wypowiedzenia nie wskazano żadnej przycyzny. Nie zgadzając się z postępowaniem rady nadzorczej, Zbigniew W. wniósł odwołanie do sądu pracy. W pozwie twierdził, że rozwiązanie z nim stosunku pracy było nieuzasadnione. Czy obowiązkiem rady nadzorczej było wskazanie przyczyny uzasadnienia wypowiedzenia dokonanego razem z odwołaniem?

Rada nadzorcza może skutecznie rozwiązać umowę z członkiem zarządu spółki

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące praktycznych możliwości rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o. lub spółki akcyjnej. W razie jego odwołania z władz spółki uprawniony do rozwiązania z nim umowy jest zarząd. W wyjątkowej sytuacji może tego dokonać również rada nadzorcza.

Prawo do trzynastki

W roku szkolnym przepracowałam tylko 5 miesięcy, gdyż stosunek pracy został ze mną nawiązany z dniem 1 lutego 2007 r., z uwagi na reorganizację pracy szkoły. Nie otrzymałam za ten okres dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Przyczyną odmowy był fakt, że nie przepracowałam w danym roku 6 miesięcy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo, pozbawiając mnie prawa do nagrody?

Czy zawsze należy prowadzić ewidencję czasu pracy

Prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Czy pracodawcy mają obowiązek ewidencjonowania czasu pracy wszystkich pracowników? A co z tzw. kadrą kierowniczą albo osobami objętymi zadaniowym czasem pracy?

Potrącenia przy zbiegu wypłaty pensji i bilansówki

Księgowej zatrudnionej w naszej firmie na mocy tytułu egzekucyjnego potrącam z wynagrodzenia dług z tytułu niespłaconego kredytu bankowego. Jakiej ochronie będzie podlegało jej wynagrodzenie w lutym, gdy obok pensji (2000 zł) otrzyma „bilansówkę” (również 2000 zł)?

Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące

Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące.

Czy postanowienia umowy dotyczące wyższego odszkodowania są zgodne z prawem

Firma chciała zatrudnić bardzo dobrego menedżera, który uzależnił podpisanie umowy o pracę od umieszczenia w niej dodatkowych klauzul. W umowie zastrzeżono więc, że rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym z winy pracownika będzie możliwe wyłącznie w przypadku działania przez niego na szkodę spółki stwierdzonego prawomocnym wyrokiem sądu. Ponadto przewidziano, że w razie naruszenia tych postanowień menedżerowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości 24-miesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca podpisał umowę o żądanej treści. Czy postanowienia w niej zawarte są zgodne z prawem?

Czy członka zarządu spółki kapitałowej należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych

W spółce akcyjnej, w której pracuję, rada nadzorcza powołała w drodze uchwały członka zarządu. Osobie tej uchwałą przyznano wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu. Czy w związku z tym mamy tę osobę zgłosić do ubezpieczeń w ZUS i naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego jej honorarium?

Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz.2)

Prawo do dodatków przewidzianych w Kodeksie pracy przysługuje ściśle określonym kategoriom pracowników.

Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)

W Kodeksie pracy polski ustawodawca zawarł wiele dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, które niejednokrotnie znacząco powiększają dochód pracownika.

Z członkiem zarządu umowę zawiera cała rada nadzorcza

Wypłata odszkodowania z zawartej umowy o zakazie konkurencji stanowi istotne obciążenie dla finansów spółki. O zaciągnięciu takiego zobowiązania powinna decydować cała rada nadzorcza.

Pełnienie funkcji członka zarządu nie stanowi tytułu do ubezpieczeń

Członek zarządu spółki wykonujący swoje obowiązki tylko na podstawie uchwały o powołaniu nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Będzie ubezpieczony jako pracownik albo zleceniobiorca, gdy będzie go wiązała ze spółką umowa.

Odwołanie dyrektora nie oznacza rozwiązania stosunku pracy

Ostateczne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody stwierdzające nieważność decyzji odwołującej ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej powoduje, że treść stosunku pracy odwołanego nauczyciela mianowanego należy oceniać z uwzględnieniem uprawnień wynikających z pełnienia funkcji dyrektora szkoły. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2005 r., SYGN. AKT III PK 96/05)

Odprawa rentowa dla dyrektora

Pracownikowi zarządzającemu zakładem pracy w imieniu pracodawcy, objętemu zakresem regulacji ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn.zm.), może przysługiwać odprawa rentowa na zasadach i w wysokości przewidzianej w zakładowym układzie zbiorowym pracy, niezależnie od jej przyznania przez podmiot określony w § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz.U. Nr 14, poz. 139).

Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom

Na jakich zasadach powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, którą zatrudniliśmy w naszej firmie na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego? Czy takie osoby podlegają ubezpieczeniom?

Gospodarowanie środkami z zfśs

Ze środków funduszu socjalnego wypłaciliśmy pracownikowi nagrodę pieniężną z okazji ukończenia studiów wyższych. Zapis pozwalający na takie wypłaty znajduje się w zakładowym regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Od nagrody tej nie opłaciliśmy składek. Obecnie mamy w firmie kontrolę z ZUS, która fakt ten zakwestionowała. Czy słusznie?

Jak często i na jak długo można zobowiązać pracownika do pełnienia dyżuru

Prowadzę małą firmę świadczącą całodobowe usługi naprawy sprzętu komputerowego. W związku z tym chciałbym wyznaczyć jednemu z pracowników dyżury, podczas których mógłby odbierać zgłoszenia awarii. Czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe dyżuru? Jak często w ciągu okresu rozliczeniowego mogę nałożyć na niego ten obowiązek?

REKLAMA