Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia z umowy zlecenia
REKLAMA
Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę organ egzekucyjny przystępuje przez jego zajęcie. Dokonując zajęcia, komornik wzywa podmiot zatrudniający, aby w ciągu 7 dni:
REKLAMA
- przedstawił za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia za pracę zatrudnionego oraz osobno jego dochodu z wszelkich innych tytułów,
- określił kwoty oraz terminy przekazywania zajętych należności,
- poinformował o istnieniu przeszkód w realizacji zajęcia,
- powiadomił, czy inni wierzyciele roszczą sobie prawa do objętego egzekucją wynagrodzenia (art. 882 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej k.p.c.).
Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)
Pracodawca, który jest adresatem pisma komorniczego w sprawie zajęcia zapłaty za pracę, powinien w pierwszej kolejności przeanalizować, jakiego rodzaju świadczeń wypłacanych zatrudnionym dotyczy egzekucja. Powinno to wyraźnie wynikać z treści pisma. Zdarza się, że organ egzekucyjny wzywa pracodawcę do dokonywania potrąceń wyłącznie z wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zarobek należny za czynności wykonane na podstawie umów cywilnoprawnych nie podlega wtedy zajęciu. Zajmując wynagrodzenie za pracę komornik najczęściej wymaga od pracodawcy egzekwowania określonych sum ze wszystkich należności o charakterze wynagrodzeniowym wypłacanych zatrudnianym osobom (w tym m.in. osobie świadczącej pracę na umowę zlecenia czy o dzieło).
Ochrona przed potrąceniami
Wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej, co do zasady, nie podlega żadnej ochronie przed potrąceniami. Do osób pracujących na umowę zlecenia lub o dzieło nie stosuje się bowiem regulacji Kodeksu pracy, lecz przepisy Kodeksu cywilnego. Ponieważ w takim przypadku nie działają przepisy ochronne, zasadniczo nie ma ustanowionych ograniczeń w postaci kwot wolnych od potrąceń lub wyznaczonych górnych granic zajęcia, gwarantujących zatrudnionemu przynajmniej minimalny poziom dochodu. Taka sytuacja dotyczy także umów cywilnych zawieranych dodatkowo z własnymi pracownikami. Oznacza to, że komornik może zająć nawet 100% należności za prace zlecone wykonane w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Potrącenia z wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej
Podstawa prawna:
- art. 831, art. 833, art. 882, art. 886 Kodeksu postępowania cywilnego,
- art. 87, art. 871 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat