reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zatrudnianie pracowników tymczasowych - korzyści dla pracodawcy

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - korzyści dla pracodawcy

Pracodawca korzystający z pracy pracowników tymczasowych ma zmniejszoną ilość obowiązków, jakie wynikają z zatrudniania osób na podstawie stosunku pracy. Część tych obowiązków przejmuje bowiem agencja pracy tymczasowej. Jednak nie każdy pracodawca może przyjąć do pracy pracowników tymczasowych.

Rezygnacja z pracownika tymczasowego

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika.

Pracodawca użytkownik, który zamierza zrezygnować z wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przed upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej uzgodnionego z agencją pracy tymczasowej, zawiadamia agencję pracy tymczasowej na piśmie o przewidywanym terminie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, w miarę możliwości z wyprzedzeniem uwzględniającym obowiązujący strony umowy o pracę okres wypowiedzenia tej umowy. Zawiadomienie nie wywołuje automatycznego skutku w postaci ustania stosunku pracy pracownika tymczasowego. Agencja może natomiast wypowiedzieć taką umowę, pod warunkiem że zastrzeżono w niej taką możliwość. Rezygnacja z pracownika tymczasowego nie wymaga uzasadnienia ze strony pracodawcy użytkownika, a także nie wyklucza możliwości zgłoszenia zapotrzebowania na innego pracownika tymczasowego, również na to samo stanowisko.

W razie faktycznego zaprzestania wykonywania przez pracownika tymczasowego pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika z powodu niestawienia się do pracy bez usprawiedliwienia przyczyn nieobecności w pracy albo odmowy dalszego wykonywania pracy tymczasowej na jego rzecz, pracodawca użytkownik zawiadamia niezwłocznie agencję pracy tymczasowej o terminie i okolicznościach zaprzestania wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego (art. 18 ust. 2 i 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Wcześniejsze rozwiązanie umowy zawartej z pracownikiem tymczasowym jest również dopuszczalne za porozumieniem stron.

Korzyści z zatrudniania pracowników tymczasowych

Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem dla tych pracodawców, którzy nie chcą tracić czasu na pozyskanie pracowników i ponosić kosztów ich rekrutacji. Przyjmowaniem pracowników tymczasowych i ich zatrudnianiem zajmuje się bowiem agencja pracy tymczasowej. Pracodawca użytkownik nie musi również zakładać teczek akt osobowych i prowadzić dokumentacji pracowniczej dla pracowników tymczasowych (poza ewidencją czasu pracy). Pracodawca jest też zwolniony z obowiązku zgłoszenia nowego pracownika do ubezpieczeń społecznych oraz dokonywania rozliczeń płacowych (naliczania i wypłacania wynagrodzenia za pracę, odprowadzania składek na ubezpieczenia i zaliczek na podatek dochodowy).

Jednak czy taka forma zatrudnienia jest korzystniejsza od zwykłego zatrudnienia także pod względem kosztowym, zależy od konkretnej sytuacji. Pracownik tymczasowy nie może mieć bowiem wynagrodzenia niższego niż pozostali pracownicy zatrudnieni u danego pracodawcy na tym samym lub podobnych stanowiskach pracy. Ponadto pracodawca użytkownik musi zapłacić agencji pracy tymczasowej za wynajęcie pracownika tymczasowego. Może się więc okazać, że przejęcie większości obowiązków pracowniczych przez agencję pracy tymczasowej będzie bardziej kosztowne dla pracodawcy użytkownika i mniej opłacalne niż zatrudnienie zwykłego pracownika.

Podstawa prawna:

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama