REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola wypłaty wynagrodzeń - uprawnienia inspekcji

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Inspektorzy pracy mogą kontrolować prawidłowość wypłaty wynagrodzeń także byłych pracowników. W tym przypadku dodatkowo skontrolowany zostanie termin wypłaty np. odprawy emerytalno-rentowej oraz ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Zgodnie z przedstawionym przez PIP planem kontrola wynagrodzeń będzie jedną z priorytetowych w bieżącym roku. Inspektorzy sprawdzą dokumentację związaną z wypłatą wynagrodzeń oraz prawidłowość ustalania ich wysokości. Przedmiotem kontroli będzie również ustalenie, czy pracownik otrzymał należne świadczenia, a także czy nie został bezpodstawnie ich pozbawiony.

Autopromocja

Jakie dokumenty sprawdzi inspektor

Ustalenie należnego wynagrodzenia nie będzie możliwe bez przepisów wewnątrzzakładowych (układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania) i treści umowy o pracę.

A zatem w trakcie kontroli inspektor pracy zażąda przedłożenia:

  • przepisów wewnątrzzakładowych (układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania),
  • umów o pracę oraz informacji o warunkach zatrudnienia.

Pracodawcy, zatrudniający mniej niż 20 pracowników nieobjętych układem zbiorowym pracy, warunki wynagradzania pracowników i inne świadczenia ze stosunku pracy (np. premie, dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe) oraz zasady przyznawania tych świadczeń określają w umowach o pracę.

Ważnym dokumentem w tym przypadku będzie również informacja o warunkach zatrudnienia, w której powinny znaleźć się zapisy o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapoznając się z przepisami wewnątrzzakładowymi (układami, regulaminami), inspektor sprawdzi ich aktualność w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa pracy, a przede wszystkim skontroluje, czy nie przewidują one rozwiązań mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy powszechnie obowiązujące.

Oprócz przepisów wewnątrzzakładowych przedmiotem kontroli będą akta osobowe pracowników, a przede wszystkim umowa o pracę oraz dokumenty zmieniające jej treść (porozumienia, wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy).

W przypadku gdy wprowadzane układem zbiorowym lub regulaminem wynagradzania postanowienia dotyczące wynagrodzeń będą mniej korzystne niż dotychczasowe, wówczas konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian do umowy o pracę w drodze wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia. Postanowienia korzystniejsze zawarte w ww. przepisach stosuje się z dniem wejścia ich w życie.

Kolejne dokumenty, które trzeba będzie przedłożyć inspektorowi pracy, to imienna karta wynagrodzeń, lista płac oraz ewidencja czasu pracy.

Terminowość i prawidłowość wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe wypłacanie wygrodzenia za pracę. Inspektor w trakcie kontroli sprawdzi, czy pracownicy otrzymują je w ustalonych terminach.

Termin wypłaty ustala pracodawca, przy czym przepisy Kodeksu pracy wskazują datę graniczną. Najpóźniej wynagrodzenie powinno być wypłacone do 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

WAŻNE!

W regulacjach wewnątrzzakładowych należy wskazać konkretną datę wypłaty wynagrodzenia, np. wynagrodzenie wypłacane jest ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, 5. lub 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

Wynagrodzenie powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu i w stałym, z góry ustalonym terminie.

Trzeba również pamiętać, że o terminowości wypłaty wynagrodzenia decyduje to, czy dzień ustalony jako dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy (np. niedziela, święto, dzień wolny w celu zachowania przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy). Jeżeli zajdzie taka sytuacja, że termin wypłaty przypadnie na dzień wolny, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w dniu poprzedzającym.


Coraz częściej mimo kodeksowej zasady, że wynagrodzenie wypłacane jest w gotówce do rąk pracownika, pracodawcy stosują zasadę przelewania wynagrodzeń na konta bankowe pracowników. Taka forma jest również dopuszczalna, ale musi być przewidziana przepisami układu zbiorowego pracy. Natomiast u pracodawców, u których nie obowiązuje układ lub też obowiązujący układ nie reguluje kwestii sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę, należy uzyskać zgodę pracownika na dokonywanie wypłat w formie przelewu (taką zgodą może być np. wniosek pracownika o przelewanie jego wynagrodzenia na wskazane przez niego konto bankowe).

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne, roczne), powinni również pamiętać, że w regulaminie wynagradzania muszą wskazać terminy wypłat tych świadczeń.

Inspektorzy mogą również kontrolować wypłaty zwolnionych pracowników. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku wypłata wynagrodzenia oraz ewentualnie innych świadczeń (np. odprawy emerytalno-rentowej, tzw. odprawy ekonomicznej oraz ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy) powinna nastąpić w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Wysokość wynagrodzenia

Oprócz tego, czy spełnione są wymogi formalne związane z wypłatą wynagrodzenia, inspektorzy sprawdzą prawidłowość naliczonego wynagrodzenia w odniesieniu do postanowień przepisów wewnątrzzakładowych, umów o pracę oraz faktycznie przepracowanych przez pracownika godzin pracy i ewentualnych absencji.

Inspektorzy sprawdzą w szczególności:

  • czy pracownik otrzymuje je w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (proporcjonalnie do wymiaru etatu),
  • czy prawidłowo są ustalane i wypłacane inne składniki wynagrodzenia przysługujące na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących (np. dodatki za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie i dodatki za godziny nadliczbowe) lub składniki przysługujące na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych (np. premie, dodatki stażowe).

Oprócz wynagrodzenia za pracę wykonaną inspektorzy skontrolują również prawidłowość ustalonego wynagrodzenia za okresy nieświadczenia pracy, np. wynagrodzenia chorobowego, za czas urlopu wypoczynkowego czy za przestój.

Kontroli będzie również podlegała prawidłowość dokonywanych potrąceń z wynagrodzenia – zarówno pod kątem merytorycznym, czyli czy zostały one dokonane w granicach określonych przepisami Kodeksu pracy, jak i pod kątem formalnym, tzn. czy na potrącenia dobrowolne została uzyskana zgoda pracownika.

Kontrola innych świadczeń

Przedmiotem kontroli mogą być również objęte inne świadczenia, np. wypłata należności z tytułu podróży służbowych, ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, ekwiwalentu za używanie własnej odzieży przez pracownika, wypłata świadczeń urlopowych przez pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a także świadczenia zasądzone prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Inspektorzy sprawdzą również poprawność naliczenia odpraw emerytalno-rentowych oraz tzw. odpraw ekonomicznych, odszkodowań za skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, art. 771, 772, art. 85 § 1, art. 87, 871, 88, 149, 24113 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA