| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Celem ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy było uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy, a tym samym ograniczenie nadmiernych obciążeń nałożonych na pracodawców w związku z ich wydawaniem.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

Ustawą z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy został zmieniony m.in. art. 97 k.p. Przepis ten reguluje kwestie związane z obowiązkiem pracodawcy w zakresie wydania świadectwa pracy. Choć dotychczasowa regulacja nie była szczególnie skomplikowana, to i tak była krytykowana przez pracodawców, którzy zarzucali jej zbytni formalizm i nadmierną biurokratyzację stosunku pracy.

Dotychczasowa regulacja

Pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 k.p.). Na podstawie przepisów obowiązujących do 21 marca 2011 r. w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązał kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca był zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie (art. 97 § 11 k.p.). W związku z tym pracodawca po rozwiązaniu np. umowy na okres próbny nie był zobowiązany wydawać pracownikowi świadectwa pracy, jeżeli od dnia następnego po wygaśnięciu umowy na okres próbny zaczął zatrudniać pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę (bez znaczenia był rodzaj tej umowy). Obowiązek wydania świadectwa mógł jednak powstać w wyniku działań pracownika (wystąpienie z żądaniem).

Nowe przepisy

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 97 § 11 k.p., jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich >>

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy w okresie od 30 marca 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r., a następnie pracodawca ma zamiar podpisać z nim umowę na czas określony od 5 maja 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi jedno „zbiorcze” świadectwo pracy, obejmujące zatrudnienie na podstawie trzech umów o pracę, dopiero 21 marca 2013 r. (czyli w dniu upływu 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy).

Świadectwo pracy pracodawca ma obowiązek wydać w dniu upływu 24-miesięcznego okresu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy należy wydać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy (nowy art. 97 § 12 k.p.).

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy w okresie od 30 marca 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r., a następnie na czas określony od 5 maja 2011 r. do 5 maja 2013 r. W takim przypadku pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy 5 maja 2013 r. (w dniu rozwiązania ostatniej z umów, która została zawarta przed upływem 24-miesięcznego okresu).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »