REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Marta Mianowska
Nowe zasady wydawania świadectw pracy. /Fot. Fotolia
Nowe zasady wydawania świadectw pracy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy było uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy, a tym samym ograniczenie nadmiernych obciążeń nałożonych na pracodawców w związku z ich wydawaniem.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

Ustawą z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy został zmieniony m.in. art. 97 k.p. Przepis ten reguluje kwestie związane z obowiązkiem pracodawcy w zakresie wydania świadectwa pracy. Choć dotychczasowa regulacja nie była szczególnie skomplikowana, to i tak była krytykowana przez pracodawców, którzy zarzucali jej zbytni formalizm i nadmierną biurokratyzację stosunku pracy.

Autopromocja

Dotychczasowa regulacja

Pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 k.p.). Na podstawie przepisów obowiązujących do 21 marca 2011 r. w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązał kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca był zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie (art. 97 § 11 k.p.). W związku z tym pracodawca po rozwiązaniu np. umowy na okres próbny nie był zobowiązany wydawać pracownikowi świadectwa pracy, jeżeli od dnia następnego po wygaśnięciu umowy na okres próbny zaczął zatrudniać pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę (bez znaczenia był rodzaj tej umowy). Obowiązek wydania świadectwa mógł jednak powstać w wyniku działań pracownika (wystąpienie z żądaniem).

Nowe przepisy

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 97 § 11 k.p., jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich >>

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy w okresie od 30 marca 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r., a następnie pracodawca ma zamiar podpisać z nim umowę na czas określony od 5 maja 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi jedno „zbiorcze” świadectwo pracy, obejmujące zatrudnienie na podstawie trzech umów o pracę, dopiero 21 marca 2013 r. (czyli w dniu upływu 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadectwo pracy pracodawca ma obowiązek wydać w dniu upływu 24-miesięcznego okresu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy należy wydać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy (nowy art. 97 § 12 k.p.).

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy w okresie od 30 marca 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r., a następnie na czas określony od 5 maja 2011 r. do 5 maja 2013 r. W takim przypadku pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy 5 maja 2013 r. (w dniu rozwiązania ostatniej z umów, która została zawarta przed upływem 24-miesięcznego okresu).


Niezależnie od tego pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi, na jego pisemne żądanie, świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z umów o pracę wskazanej powyżej lub świadectwo pracy dotyczące łącznego okresu zatrudnienia na podstawie tych umów o pracę, przypadającego przed dniem zgłoszenia żądania wydania świadectwa pracy. W takim przypadku świadectwo pracy powinno być wydane w terminie 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika (nowy art. 97 § 13 k.p.).

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 kwietnia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Po zakończeniu zatrudnienia zgłosił pisemne żądanie wydania świadectwa pracy. Pracodawca powinien wydać żądane świadectwo, przy czym powinno ono dotyczyć zatrudnienia na podstawie zakończonych umów – na okres próbny i na czas określony.

Literalne brzmienie nowych przepisów może wywołać pewne wątpliwości co do sposobu ich stosowania w praktyce. Na przykład zwrot „pozostaje w zatrudnieniu” użyty w art. 97 w § 11 k.p. sugeruje, że przepis dotyczy tylko pracownika aktualnie wykonującego pracę. Taka wykładnia przepisu wydaje się nieprawidłowa, pozbawia bowiem sensu art. 97 § 12 k.p., który wyraźnie odnosi się do zatrudnionego pracownika.

Wyłączenia spod nowelizacji

Należy zwrócić uwagę, że nowelizacja nie dotyczy umowy na czas nieokreślony. Oznacza to, że obecnie po zakończeniu takiej umowy pracodawca zawsze będzie zobowiązany wydać świadectwo pracy.

Wypełnianie świadectwa pracy - podstawa prawna rozwiązania umowy >>

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2011 r. Umowa ta została rozwiązana w 31 lipca 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany do wydania świadectwa pracy obejmującego zatrudnienie na podstawie umowy na czas nieokreślony niezwłocznie po jej rozwiązaniu, a 21 marca 2013 r. – świadectwa dotyczącego zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny (art. 97 § 11 k.p.).

Przepisy przejściowe

Istotne jest również to, że nowe przepisy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę (na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy, na czas określony) co najmniej w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Jeżeli w tym dniu trwała kolejna umowa o pracę będąca jedną z powyższych umów – do tych umów stosuje się przepisy w dotychczasowym brzmieniu.

Z uwagi na jeszcze krótki okres obowiązywania znowelizowanych przepisów trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała praktyka ich stosowania. Z tego względu interpretacja zastosowana w powyższych przykładach jest jedną z wielu możliwych w obecnym stanie prawnym. Wątpliwe jest jednak, że przyniosły one pracodawcom rzeczywistą „ulgę” od zbędnej biurokracji, ponieważ będą oni zobowiązani do analizowania rodzaju umowy o pracę zawartej z pracownikiem, a także do przestrzegania 24-miesięcznego okresu liczonego od dnia zawarcia pierwszej umowy z pracownikiem. Wydaje się, że jest to bardziej uciążliwy obowiązek niż wydawanie świadectw pracy na dotychczasowych zasadach, nawet jeśli miało być ich wydanych kilka.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA