reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Egzekucja z wynagrodzenia należności niealimentacyjnych

Egzekucja z wynagrodzenia należności niealimentacyjnych

Pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie za wykonaną pracę. W pewnych sytuacjach może jednak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, np. na zaspokojenie stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądowym zaległych wierzytelności.

W przypadku gdy kilku wierzycieli posiada wierzytelności jednego dłużnika – pracownika i jego wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych należności, pracodawca przekazuje zajęte wynagrodzenie (w kwocie, której potrącenie z wynagrodzenia pracownika było możliwe) komornikowi, który na podstawie oświadczenia pracodawcy o wynagrodzeniu pracownika oraz spisu wierzytelności i praw osób uczestniczących w podziale sporządza plan podziału. Ustala w nim, w jakim procencie przypadają na każdego wierzyciela potrącone każdorazowo przez pracodawcę sumy.

Odpowiedzialność pracodawcy

Niewykonanie przez pracodawcę obowiązków związanych z egzekucją należności z wynagrodzenia za pracę wiąże się z sankcjami przewidzianymi w art. 886 k.p.c.

Jak ustalać kwoty wolne od potrąceń w 2011 r. >>

W związku z niewykonaniem przedstawionych obowiązków pracodawca może być obciążony:

  • karą grzywny w wysokości do 500 zł za niezłożenie w określonym terminie komornikowi oświadczenia o rodzaju przeszkód do wypłaty wynagrodzenia, a także za zaniedbanie przesłania zawiadomienia lub dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika,
  • odpowiedzialnością odszkodowawczą, jeżeli wierzyciel na skutek niewłaściwych działań pracodawcy poniósł szkodę.

Przykład

Wynagrodzenie miesięczne pracownika wynosi 4500 zł brutto. W lutym 2011 r. pracodawca otrzymał od komornika tytuł wykonawczy, na podstawie którego jest zobowiązany do potrącenia z wynagrodzenia pracownika kwoty 1200 zł z tytułu niespłaconej pożyczki. Jak ma dokonać tego potrącenia?

Wynagrodzenie pracownika netto, czyli po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, przy założeniu, że pracownik ma podstawowe koszty uzyskania przychodu i złożony PIT-2, wynosi 3201,58 zł.

Kwota wolna od potrąceń, czyli minimalne wynagrodzenie netto, po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy pracownik ma podstawowe koszty uzyskania przychodu i złożony PIT-2, wynosi 1032,34 zł (1386 zł brutto).

Potrącenia z tytułu świadczeń niealimentacyjnych nie mogą przekroczyć połowy wynagrodzenia netto, a jednocześnie należy pamiętać, że pracownik musi otrzymać minimalne wynagrodzenie netto, czyli kwotę wolną od potrąceń.

W związku z tym należy wynagrodzenie netto pracownika podzielić na pół. Tym sposobem obliczymy kwotę maksymalnego potrącenia – jest to 1600,79 zł.

W podanym przykładzie dokonanie potrącenia z tytułu niespłaconej pożyczki było możliwe, gdyż dopuszczalny limit potrącenia (1600,79 zł) był wyższy od potrącanej kwoty 1200 zł. Również pozostała do wypłaty pracownikowi kwota jest wyższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia netto, czyli kwota wolna od potrąceń (3201,58 zł – 1200 zł = 2001,58 zł). A zatem po dokonaniu potrąceń pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie w wysokości 2001,58 zł.

Podstawa prawna:

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama