REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownikowi czasowo oddelegowanemu do miejscowości czasowego pobytu należy się dieta z tytułu podróży służbowej

Izabela Lipińska

REKLAMA

Jesteśmy firmą budowlaną. Planujemy wysłać pracownika zatrudnionego w centrali naszego zakładu do miejscowości, gdzie realizujemy kontrakt, aby nadzorował na miejscu finansowanie projektu. Będzie to jego zadanie służbowe. Okres podróży służbowej wyniesie 10 miesięcy. Pracownik może dojeżdżać do tej miejscowości w dogodnych dla siebie terminach, gdyż nie musi być tam obecny przez 5 dni w tygodniu. Jednak pracownik zdecydował, że czasowo przeprowadzi się do tej miejscowości wraz z żoną i dzieckiem, ale z uwagi na stosunkowo krótki pobyt nie będzie się tam meldował. Firma wynajmie dla niego nieodpłatnie mieszkanie w bloku mieszkalnym, a wyżywienie będzie finansował we własnym zakresie. Czy w takiej sytuacji pracownikowi należy się dieta?

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacania diet z tytułu podróży służbowej pracownikowi, który wykonuje zadanie służbowe w miejscowości, w której pracodawca udostępnił mu nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywa, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu i bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego. Jest to bowiem miejscowość czasowego pobytu pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Dieta jest świadczeniem pieniężnym ze stosunku pracy przeznaczonym na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia pracownika w czasie odbywanej przez niego podróży służbowej, czyli w czasie wykonywania zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub siedziba pracodawcy. Jest to świadczenie obowiązkowe i należy się pracownikowi przez okres przebywania przez niego w delegacji. Dieta wynosi 23 zł za dobę podróży służbowej na obszarze kraju. Jednak pracodawca może w zakładowych przepisach o wynagradzaniu ustalić wyższą kwotę diety. Nigdy jednak nie może być ona niższa od aktualnie obowiązującej stawki wynikającej z przepisów rozporządzenia o podróżach służbowych na obszarze kraju.

Dieta nie przysługuje pracownikowi w trzech przypadkach:

  • za czas delegowania pracownika do miejscowości pobytu stałego lub czasowego,
  • gdy podróż trwa co najmniej 10 dni i w dniu wolnym od pracy pracownik przerywa podróż służbową, wraca do domu, a potem udaje się z powrotem do miejsca delegacji (jednak w tym przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem),
  • jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Oznacza to, że jeżeli pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie w okresie delegacji wyżywienie obejmujące śniadanie, obiad i kolację, pracownik nie ma roszczenia o wypłatę za ten czas diet. Wówczas bowiem zwiększone koszty wyżywienia ponosi za pracowników pracodawca. Dieta nie przysługuje także wtedy, gdy pracownik jest co prawda delegowany poza stałe miejsce świadczenia pracy, jakie ma określone w umowie o pracę lub poza miejscowość, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, ale jest to miejscowość jego stałego lub czasowego pobytu. Definicje terminów określających miejscowość stałego lub czasowego pobytu występują w prawie administracyjnym i mogą być stosowane także w prawie pracy w celu ustalenia, czy pracownikowi należy się dieta z tytułu podróży służbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem, z zamiarem stałego tam przebywania. Zamiar stałego przebywania to wola długotrwałej koncentracji w danym miejscu swoich spraw życiowych, w tym założenia ośrodka osobistych i majątkowych interesów. Z kolei pobytem czasowym jest przebywanie w określonej miejscowości, ale bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, który znajduje się w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub który znajduje się co prawda w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Tak rozumiane miejsce pobytu obejmuje więc zarówno miejscowość w znaczeniu administracyjnym (granice administracyjne), jak i oznaczony adres (konkretny lokal mieszkalny, dom itp.). Natomiast do określenia zarówno miejsca pobytu stałego, jak i czasowego obojętne jest, czy osoba tam przebywająca dopełniła obowiązku meldunkowego. Decydujące są bowiem faktyczne przebywanie w określonej miejscowości i zamiar pobytu w niej na stałe lub tylko przez określony czas (np. przez czas przebywania w delegacji).

Państwa pracownik podjął decyzję, że wykonując zadanie służbowe przeniesie się tymczasowo do miejscowości, gdzie ma wykonać to zadanie. Będzie to dla niego ułatwienie w pracy. Zamieszka w wynajętym przez Państwa mieszkaniu wraz z rodziną. Przez ten czas będzie miał zarówno zamiar przebywania w tej miejscowości (z uwagi na konieczność wykonywania obowiązków pracowniczych), jak i faktycznie będzie tam przebywać (tam znajduje się jego rodzina). Miejscowość ta nie będzie miejscem jego pobytu stałego, ponieważ nie ma on zamiaru koncentrować tam na stałe swych spraw życiowych i zawodowych. Po upływie okresu delegacji pracownik wróci do miejscowości, która jest stałym miejscem świadczenia pracy, a także miejscem stałego zamieszkania. Jest to natomiast jego pobyt czasowy, ponieważ tymczasowo, na okres wykonywania zadań służbowych w ramach delegacji, ma on zamiar przebywać w tej miejscowości i realizować centrum swej życiowej działalności (rodzinnej i zawodowej). Świadczy o tym m.in. zamieszkanie w wynajętym przez zakład pracy mieszkaniu oraz przeniesienie się do niego wraz z rodziną. W tym znaczeniu wynajmowany lokal w miejscowości czasowego pobytu niczym się nie różni się od lokalu mieszkalnego w miejscowości stałego zamieszkania pracownika, zatem nie występuje tu potrzeba zwiększonych kosztów wyżywienia. Mimo więc, że pracownik przebywa w delegacji, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania mu za ten czas diet z tytułu podróży służbowej.

Podstawa prawna:

  • art. 775 Kodeksu pracy,
  • § 4 ust. 1 i ust. 3 oraz § 8 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika w rozumieniu § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (..). W ramach wykładni systemowej usprawiedliwione jest odwołanie się do definicji przyjętej w aktach prawnych należących do innych gałęzi prawa. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2005 r., I PK 67/05, OSNP 2006/17-18/268)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA