reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Delegacja a oddelegowanie

Delegacja a oddelegowanie

W praktyce pojawiają się liczne problemy z odróżnieniem podróży służbowej od oddelegowania. Właściwe rozróżnienie tych pojęć ma istotne konsekwencje zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Bardzo często spotykane są sytuacje, gdy pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy poza miejscem pracy określonym w umowie o pracę. W przypadku gdy taka praca trwa przez dłuższy czas (w kraju lub za granicą), pojawia się wątpliwość, czy jest to podróż służbowa (delegacja) czy oddelegowanie. Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia „oddelegowanie”, jedynie określają, czym jest podróż służbowa. Prawidłowe rozróżnienie jest bardzo istotne ze względu na konsekwencje podatkowe.

Podróż służbowa

Zgodnie z art. 775 § 1 k.p. podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Pracownik ma prawo do diet i zwrotu kosztów z tytułu podróży służbowej, np. wydatki na przejazd czy noclegi. Są one zwolnione z opodatkowania (art. 21 ust. 16a updof). Żadne przepisy nie określają maksymalnej długości podróży służbowej, w praktyce przyjmuje się, że może trwać ona około 3 miesięcy. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, gdy podróż będzie trwała dłużej.

Ruchome miejsce pracy

Miejsce pracy można określić w umowie przez podanie obszaru pod warunkiem, że wynika to z charakteru (rodzaju) świadczonej pracy. Jest to dopuszczalne przy wykonywaniu pracy w przeważającej mierze „w terenie”, a nie wyłącznie na obszarze zakładu pracy czy w siedzibie pracodawcy, np. przedstawiciele handlowi, serwisanci, kierowcy. Poruszanie się przez pracownika w obrębie tego obszaru nie jest podróżą służbową.

Przykład

Wyjazd przedstawiciela handlowego, którego miejsce świadczenia pracy wskazano w umowie o pracę jako „województwo mazowieckie”, do obsługiwanych placówek na obszarze tego województwa, nie stanowi podróży służbowej. Będzie nią wyjazd do miejscowości położonych poza tym województwem.

Natomiast określenie „szerokiego” miejsca dla pracownika „stacjonarnego”, np. biurowego czy produkcji, nie odpowiada rzeczywistości i nie jest uzasadnione rodzajem świadczonej pracy. Pracodawca nie może uznać, że wyjazd takiego pracownika do innej miejscowości na terenie tego samego województwa nie jest wyjazdem poza stałe miejsce pracy, a przez co nie jest podróżą służbową.

Oddelegowanie

Przy kwalifikowaniu wyjazdu pracownika jako podróż służbowa czy oddelegowanie decydujące znaczenie ma określenie miejsca pracy w umowie o pracę z danym pracownikiem. Rozróżniając delegację od oddelegowania, należy rozumieć, że podróż służbowa wiąże się z wykonywaniem zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika. O oddelegowaniu natomiast mówimy wówczas, gdy zmieniono miejsce wykonywania pracy wskazane w umowie o pracę. W tym celu pracodawca i pracownik zawierają porozumienie zmieniające. W praktyce oddelegowanie trwa dłużej niż 3 miesiące. Oddelegowany nie znajduje się w podróży służbowej, gdyż wykonuje pracę w określonym w umowie miejscu pracy. Nie przysługują mu diety i zwrot kosztów z tytułu podróży służbowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama