REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON wypłaci pomoc za grudzień na starych zasadach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Od stycznia mogą zmienić się zasady pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych. Firmy otrzymają 75 proc. kosztów wynagrodzenia i składek ZUS pracownika niepełnosprawnego. Brak nowych przepisów będzie oznaczać, że od lutego zagrożona będzie wypłata wsparcia dla pracodawców.
Do 7 stycznia 2009 r. Prezydent RP ma czas na podpisanie lub zawetowanie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy przewidują, że pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie 75 proc. kosztów ich płacy, czyli wynagrodzenia i składek ZUS. Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r., czyli blisko tydzień przed terminem, do którego prezydent musi ją podpisać lub zawetować. Nawet jeśli Lech Kaczyński podpisze ustawę, trzeba jeszcze ją opublikować w Dzienniku Ustaw.
  • Dla dobra niepełnosprawnych i pracodawców, którzy ich zatrudniają, będziemy starać się, aby prezydent podjął decyzję przed końcem roku - mówi Paweł Wypych, doradca Prezydenta RP.

Rząd podkreśla, że jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie, od lutego nie będzie podstawy prawnej do wypłacania pomocy dla pracodawców, którzy zatrudniają niepełnosprawnych.

REKLAMA

Mało zabezpieczeń

Nowela w istotny sposób zmienia zasady udzielania publicznej pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych. Pracodawcy nie będą już otrzymywać oddzielnie refundacji ich składek ZUS i dofinansowań do wynagrodzeń, lecz łącznie zwrot 75 oproc. kosztów płacy. Pomoc z PFRON będzie więc tym wyższa, im więcej zarabia niepełnosprawny pracownik. Takie zmiany są konieczne, bo Polska musi dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia KE nr 800/2008 w sprawie tzw. wyłączeń blokowych.

  • Nie kwestionujemy konieczności dostosowania prawa do przepisów unijnych, ale sądzę, że rząd mógł lepiej zabezpieczyć sytuację niektórych pracowników niepełnosprawnych i ich pracodawców - mówi Paweł Wypych.

REKLAMA

Podkreśla, że do prezydenta napływają pisma od przedstawicieli pracowników, którzy zwracają uwagę np. na możliwość zwolnień osób o znacznym stopniu niepełnosprawności lub ze specjalnymi schorzeniami (np. niewidomych). Ich wynagrodzenia są zazwyczaj najniższe, więc pomoc z PFRON też będzie niższa niż w przypadku np. osoby niepełnosprawnej, która zarabia dwukrotność płacy minimalnej.

Wątpliwości Kancelarii Prezydenta budzi też np. przepis, zgodnie z którym o dodatkową rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych będą mogły ubiegać się tylko zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę załogi stanowią osoby niepełnosprawne. Obecnie o wsparcie takie mogą ubiegać się zakłady, których co najmniej 40 proc. pracowników jest niepełnosprawnych.

  • Przed wprowadzeniem takich zmian warto sprawdzić, czy firmy nie będą miały problemów ze znalezieniem nowych pracowników niepełnosprawnych - mówi Paweł Wypych.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem jest natomiast pomysł, aby dofinansowanie do wynagrodzenia nowo zatrudnionego niepełnosprawnego pracownika nie przysługiwało pracodawcom, którzy np. zwalniają inne osoby tylko po to, aby otrzymać pieniądze z PFRON.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez podpisu nie ma pomocy

Jeżeli prezydent podpisze ustawę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r. Jeśli natomiast prezydent ją zawetuje (a Sejm podtrzyma weto), wówczas wypłata pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych w przyszłym roku będzie zagrożona. Jarosław Duda, pełnomocnik rządu, ds. osób niepełnosprawnych, podkreślał wielokrotnie, że nie będzie można jej udzielać na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

  • Bez wdrożenia przepisów rozporządzenia unijnego zgodę na wypłatę jakiejkolwiek pomocy musiałaby wydać Komisja Europejska. A to jest w praktyce niemożliwe - mówi Piotr Pełka z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli natomiast pomoc byłaby wypłacana na obecnie obowiązujących zasadach, UE mogłaby zażądać od pracodawców zwrotu nienależnie pobranej pomocy publicznej. Tak jak w przypadku polskich stoczni.

  • Jeżeli nowe przepisy nie wejdą w życie, PFRON nie będzie mógł wypłacać pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych - zapowiada Wojciech Skiba, prezes PFRON.

Nie będzie opóźnień

REKLAMA

W praktyce nowe przepisy dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych będą miały zastosowanie od lutego 2009 r. W styczniu pracodawcy będą składać wnioski o wypłatę miesięcznego dofinansowania pracowników niepełnosprawnych dotyczących wynagrodzeń wypłaconych za miesiąc grudzień 2008 r. na obecnie obowiązujących zasadach.

Ze względu na fakt, że zmiany będą miały poważny wpływ na funkcjonowanie firm, PFRON jeszcze przed wejściem w życie noweli (oraz aktów wykonawczych do niej) rozpocznie modyfikację Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji. W przeciwnym razie od lutego nie byłby przygotowany do przekazywania pieniędzy pracodawcom osób niepełnosprawnych.

Fundusz nie przewiduje problemów z wypłatą środków na nowych zasadach.

  • System w 100 proc. wychwytuje błędy we wnioskach pracodawców, które wstrzymywałaby lub opóźniały wypłatę pomocy. Firmy natychmiast wiedzą, co muszą poprawić - mówi Wojciech Skiba.

Podkreśla, że firmy nie powinny mieć też kłopotu z wykazaniem, że zatrudnienie nowego pracownika niepełnosprawnego spowoduje wzrost ogólnej liczby pracowników. W systemie obsługi dofinansowań dodany zostanie specjalny moduł, który umożliwi wprowadzanie takich danych.

PFRON zapowiedział, że w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem nowych przepisów będzie występował o ich interpretację do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

205 tys. osób niepełnosprawnych pracuje w firmach korzystajacych z pomocy z PFRON

Zmiany w systemie pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA