reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy

Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy

Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy – to stan fizycznej obecności w zakładzie pracy lub innym miejscu, które w zamyśle pracodawcy jest wyznaczone (przeznaczone) do wykonywania pracy.

Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy należy wiązać z ograniczeniem swobodnego dysponowania przez pracownika swoim czasem z przyczyn będących po stronie pracodawcy.

Pojęcie „pozostawanie w dyspozycji pracodawcy” wiąże się bezpośrednio z definicją czasu pracy. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Pracownik jest zobowiązany do pozostawania w dyspozycji pracodawcy w innym miejscu niż zakład pracy wówczas, gdy wynika to z:

  • umowy o pracę,
  • polecenia pracodawcy,
  • regulaminu pracy lub innych przepisów prawa pracy.

Pozostawanie w dyspozycji nie jest natomiast tożsame ze świadczeniem pracy – efektywnym wykonywaniem pracy – pozostając w dyspozycji, można nie świadczyć pracy. Ważne jednak jest, aby pracownik był w faktycznej gotowości do świadczenia pracy. Gotowość do pracy to stan świadomości i woli pracownika obiektywnie zdolnego do wykonywania pracy polegający na rezygnacji z pełnej swobody dysponowania swoją osobą i czasem, na godzeniu się na ograniczenie tejże wolności na rzecz pracodawcy i przez niego. Nie będzie więc pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy sytuacja, w której pracownik albo nie znajduje się w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, albo – nawet jeśli jest we wskazanym miejscu – nie jest w stanie wykonywać pracy. Stawienie się pracownika w miejscu wykonywania pracy w stanie np. nietrzeźwości, choroby, bez wymaganych dokumentów wyklucza zarówno możliwość świadczenia przez niego pracy, jak i pozostawania w gotowości do jej świadczenia. W tym pojęciu mieści się również wykonywanie pracy umówionego rodzaju, z własnej inicjatywy czy też świadczenie innej pracy, jeśli leży to w interesie pracodawcy.

Jeśli podróż służbowa wiąże się z fizyczną obecnością w miejscu wykonywania pracy (na określonym obszarze geograficznym), to pracownik również przez ten czas pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Natomiast czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem w dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają one wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), w zakresie zaś wykraczającym poza rozkładowy czas pracy w odniesieniu do czasu pracy i prawa do wynagrodzenia mają znaczenie o tyle, o ile wpływają na gwarantowany pracownikowi dobowy i tygodniowy wypoczynek.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama