Pracodawca
REKLAMA
Pracodawca - to jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Pracodawcą jest więc każdy podmiot niezależnie od swojej formy organizacyjno-prawnej, np. spółka prawa handlowego, przedsiębiorstwo państwowe, spółdzielnia, fundacja i stowarzyszenie, jednostka samorządowa, związek zawodowy.
Każda osoba prawna jest pracodawcą dla zatrudnionych przez nią pracowników, chyba że dla niektórych z nich za pracodawcę należy uznać jednostkę organizacyjną stanowiącą jakąś jej część składową. Precyzując, jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej jest np. państwowa jednostka organizacyjna Skarbu Państwa, urząd i jednostka samorządowa oraz tzw. ułomna osoba prawna, tj. podmiot niebędący osobą prawną, np. spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Taka jednostka musi być uprawniona do samodzielnego zatrudniania pracowników, do nawiązywania i rozwiązywania z nimi stosunku pracy. Nie można jednak uznać za pracodawcę jednostki organizacyjnej, której kierownik przyjmuje i zwalnia pracowników wyłącznie na podstawie upoważnienia. Nie są natomiast pracodawcami jednostki organizacyjne wchodzące w skład zespołu, chyba że w statucie tego zespołu przewidziane są, i w praktyce realizowane, dla kierowników tych jednostek organizacyjnych uprawnienia do nawiązywania, zmiany i rozwiązywania stosunku pracy. Wówczas są one pracodawcami w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat