Wadliwość pracy
REKLAMA
Wadliwość pracy - oznacza wykonywanie umówionej pracy niezgodnie z treścią zobowiązania, tzn. nie w sposób, do którego pracownik był zobowiązany. Takie świadczenie pracy rodzi możliwość postawienia pracownikowi przez pracodawcę zarzutu, że nie spełnił świadczenia, które zostało na niego nałożone umową o pracę, co w konsekwencji może przełożyć się na odmowę wypłaty wynagrodzenia bądź jego znaczne pomniejszenie (jeżeli na skutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi). Wypłata wynagrodzenia jest świadczeniem wzajemnym pracodawcy i należy się tylko za pracę wykonaną prawidłowo. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach należy się również za brak świadczenia pracy.
Zobowiązanie pracownika stanowiące istotę świadczenia pracy sprowadza się do dążenia przez niego do osiągnięcia pewnego celu i w związku z tym pracownik powinien działać z wymaganą sumiennością i starannością podczas jej wykonywania (art. 100 k.p.). Wadliwość pracy powstanie zatem, jeśli praca nie będzie spełniała tych cech.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat