reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Wadliwość pracy

Wadliwość pracy

Wadliwość pracy - oznacza wykonywanie umówionej pracy niezgodnie z treścią zobowiązania, tzn. nie w sposób, do którego pracownik był zobowiązany. Takie świadczenie pracy rodzi możliwość postawienia pracownikowi przez pracodawcę zarzutu, że nie spełnił świadczenia, które zostało na niego nałożone umową o pracę, co w konsekwencji może przełożyć się na odmowę wypłaty wynagrodzenia bądź jego znaczne pomniejszenie (jeżeli na skutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi). Wypłata wynagrodzenia jest świadczeniem wzajemnym pracodawcy i należy się tylko za pracę wykonaną prawidłowo. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach należy się również za brak świadczenia pracy.

Zobowiązanie pracownika stanowiące istotę świadczenia pracy sprowadza się do dążenia przez niego do osiągnięcia pewnego celu i w związku z tym pracownik powinien działać z wymaganą sumiennością i starannością podczas jej wykonywania (art. 100 k.p.). Wadliwość pracy powstanie zatem, jeśli praca nie będzie spełniała tych cech.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, które do oceny sposobu wykonania pracy należy stosować pomocniczo, wadliwe spełnienie świadczenia przez pracownika musi nastąpić z jego winy (dotyczy wszelkich rodzajów winy pracownika, a więc zarówno winy umyślnej, jak i nieumyślnej, w tym także przypadków najlżejszego niedbalstwa), przy czym ciężar udowodnienia faktu jej powstania spoczywa na pracodawcy, czyli osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za wadliwe wykonanie świadczenia, jeżeli wykaże, np. że nie zapewniono mu odpowiednich warunków pracy, pracodawca dostarczył mu surowiec złej jakości, zastosował błędne instrukcje technologiczne lub wadliwe polecenia przełożonych.

Ważne jest zatem stworzenie w danym zakładzie pracy pewnego wzorca prawidłowo wykonanej pracy.

Jeżeli praca polega na wykonywaniu produktów, sposób jej świadczenia stosunkowo łatwo można określić. Stosujemy wówczas przepisy:

  • prawa cywilnego (które określają wymaganą jakość przy świadczeniu rzeczy oznaczonych co do gatunku – jeżeli jakość rzeczy nie jest oznaczona przez właściwe przepisy lub przez czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, pracownik powinien świadczyć rzeczy średniej jakości) oraz
  • Polskie Normy, a także
  • normy branżowe.

Natomiast przy pracy polegającej na świadczeniu usług jakość tę powinno się ustalać na podstawie ogólnie przyjętego wzorca staranności, stworzonego dla danego rodzaju usługi (przykładem mogą służyć np. kodeksy etyki danych zawodów).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama