reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Odmowa wykonania polecenia pracodawcy – to uprawnienie pracownicze, które wyraża się w prawie sprzeciwu do podstawowego obowiązku pracowniczego, wynikającego z zasady podporządkowania w stosunku pracy. Pracownik, który ma obowiązek w procesie pracy stosować się do poleceń przełożonego, wykonywać pracę sumiennie i starannie, w szczególnych okolicznościach może jej odmówić, bez ponoszenia konsekwencji.
Przede wszystkim pracownik może odmówić pracodawcy wykonania polecenia przełożonego i powstrzymać się od wykonywania pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, gdy zagrażają zdrowiu lub życiu pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom.
Pracownik w takim przypadku powinien niezwłocznie zawiadomić swojego przełożonego o zaprzestaniu pracy. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, również zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Zasada ta nie dotyczy pracowników, do obowiązków których należy ratowanie ludzkiego życia lub mienia.
Pracownik może ponadto odmówić wykonania polecenia służbowego, jeżeli nie dotyczy ono pracy, jest sprzeczne z powszechnie obowiązującym porządkiem prawnym.
Jeżeli pracownik bez uzasadnionej przyczyny odmówi wykonania polecenia dotyczącego pracy, musi liczyć się z rozwiązaniem z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (w trybie wypowiedzenia dyscyplinarnego).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama