REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opieka nad dzieckiem: dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Jak zdobyć dwa dni gratisowego płatnego urlopu na święta?
Jak zdobyć dwa dni gratisowego płatnego urlopu na święta?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy dają prawo do płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat. To tylko dwa dni lub 16 godzin, jednak pełnopłatne, bez tłumaczenia. Nie wszyscy wiedzą o tym gratisowym wolnym. Ta opcja potencjalnie umożliwia wydłużenie płatnego odpoczynku pod koniec roku.

Kiedy można wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem można wykorzystać w dowolnym momencie roku, po złożeniu wniosku do pracodawcy. Art. 188 Kodeksu pracy, regulujący ten rodzaj dni wolnych, nie wymaga choroby dziecka.

Autopromocja

W przepisie jest mowa o wymiarze dwóch dni lub 16 godzin. Oznacza to możliwość dwóch pełnych dni urlopu albo opcję rozbicia godzin na większą ilość dni – np. cztery dni z czterema wolnymi godzinami.

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługują rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka do 14 lat tzn. do dnia poprzedzającego czternaste urodziny.

Jak zgłosić 2 dni opieki nad dzieckiem? Czy opiekę na dziecko można wziąć z dnia na dzień?

Jak już wspomniano, dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem są płatne.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem należy złożyć pracodawcy w formie papierowej lub elektronicznej. Wniosek powinien zawierać informację o zamiarze wykorzystania pełnego dnia/pełnych dwóch dni wolnych lub określonej liczby godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolne na opiekę nad dzieckiem wymaga złożenia wniosku do pracodawcy z oznaczeniem terminu. Możliwy jest przypadek, że pracodawca wyrazi zgodę na dzień wolny w innym terminie z powodów organizacyjnych. 

Realnym terminem wniosku do pracodawcy jest dzień poprzedzający planowany dzień wolny. Nie ma przeszkód na złożenie wniosku z dużym wyprzedzeniem.

Co z dwoma dniami opieki nad dzieckiem w 2023 r.

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem mogą być potencjalnie mylone z urlopem opiekuńczym – nowym rodzajem urlopu bezpłatnego w wymiarze 5 dni rocznie. Nowelizacja Kodeksu pracy z 2023 r. nie zwiększyła wymiaru dwudniowego wolnego na opiekę nad dzieckiem.

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem nie ma wpływu na limit pięciodniowego urlopu opiekuńczego. 

Urlop opiekuńczy może przysługiwać na opiekę nad dzieckiem (lub inną osobą z najbliższej rodziny) jednak w tym przypadku przepis wymaga, aby opieka była konieczna z poważnych względów medycznych.

Czy wolne na opiekę nad dzieckiem przysługuje na każde dziecko?

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługują niezależnie od liczby dzieci. Dwójka dzieci nie oznacza czterech dni dodatkowego urlopu.

Jak zdobyć dwa dni gratisowego płatnego urlopu na święta?

Nie każdy się spodziewa, że można uzyskać gratisowe dwa dni płatnego urlopu na święta, z powodu opieki nad 13-letnim dzieckiem, które nie jest chore. Należy jedynie wiedzieć o obowiązywaniu art. 188 Kodeksu pracy oraz umieć wykorzystać ten przepis.

Wspomniany przepis nie wymaga ani choroby dziecka, ani uzasadniania wniosku do pracodawcy (tzn. podawania okoliczności wymagających dnia wolnego). Najważniejszy element pisma do pracodawcy to zdanie „Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy proszę o wolne w terminie…”

Pracodawca nie może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem, jednak może dać wolne w innym terminie z powodów organizacyjnych.

Niewykorzystane dwa dni wolnego nie przechodzą na następny rok, przepadają z końcem grudnia. Wniosek?

Rodzic dziecka do 13 lat, który nie wykorzystał opisanego przywileju, może np. 1 grudnia złożyć wniosek o dwa dni gratisowego płatnego urlopu na ostatnie 2 dni grudnia. Pracodawca nie mógłby odmówić, w najgorszym przypadku mógłby zaproponować inny grudniowy termin.

Układ dni w grudniu 2023 r. sprawia, że 3 dni urlopu dają półtora tygodnia wolnego na święta, 8 dni urlopu daje już dwa i pół tygodnia wolnego. Znajomość treści art. 188 KP może znacząco wydłużyć płatny odpoczynek, bez cienia nagięcia prawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA