| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Uzgodnienie warunków wykonywania telepracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem (art. 67(7))

Uzgodnienie warunków wykonywania telepracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem (art. 67(7))

Mając na uwadze fakt, iż pracownik świadczący pracę w formie telepracy powinien być traktowany tak samo jak każdy inny pracownik, do zawarcia umowy o świadczenie telepracy, jej formy i treści należy stosować przepisy kodeksu pracy dotyczące wszystkich umów o pracę.

Pracownik może podjąć się świadczenia pracy w tej formie wyłącznie dobrowolnie i nie może zostać do tego zmuszony przez pracodawcę. Tak więc, pracownik powinien wyrazić zgodę na wykonywanie pracy w formie telepracy. Pracodawca i pracownik mogą ustalić, iż praca będzie świadczona jako telepraca zarówno w momencie zawierania umowy o pracę bądź też już w trakcie zatrudnienia. Przy wykonywaniu telepracy mogą zostać zatrudnione bądź osoby, które już pracują u pracodawcy bądź nowozatrudnione.

Zapoznaj się z serwisem Urlopy

W pierwszym przypadku ustalenie, iż pracownik, który jest już zatrudniony u pracodawcy będzie wykonywał pracę w formie telepracy, następuje - z inicjatywy pracodawcy lub pracownika - na mocy porozumienia pomiędzy stronami stosunku pracy. Zatrudniony u pracodawcy pracownik może wyrazić zgodę na propozycję pracodawcy powierzenia mu wykonywania pracy w formie telepracy, o ile pracodawca złoży mu taką ofertę. Pracownik może też sam z własnej inicjatywy zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o podjęcie pracy w tej formie. Bez względu na to, która ze stron stosunku pracy wystąpi z inicjatywą przejścia na świadczenie pracy w formie telepracy, ustalenie wykonywania pracy w formie telepracy wymaga zgody obu stron.

W przypadku, gdy pracownik nie wyrazi zgody na propozycję pracodawcy, aby świadczył pracę w formie telepracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu z tego powodu umowy o pracę.

Przeczytaj także: Czas pracy

Ponieważ nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli pracownika i pracodawcy, zatem zgoda - wyrażona poprzez złożenie podpisu na umowie o pracę - będzie zgodą na wykonywanie pracy w formie telepracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »