REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Siedziba pracodawcy - definicja

W umowie o pracę należy określić miejsce pracy. Jest ono jednym z podstawowych elementów tej umowy. Najczęściej pracodawca w porozumieniu z pracownikiem określa, że miejscem pracy będzie siedziba pracodawcy. Również w przypadku, gdy miejsce pracy nie zostanie ustalone w umowie o pracę, przyjmuje się, że jest nim siedziba pra­codawcy.

Przywrócenie terminu w prawie pracy

Przywrócenie terminu to instytucja procesowa, która polega na dopuszcze­niu możliwości wykonania czynności procesowej po upływie terminu wyznaczonego do jej wykona­nia. Przywrócenie terminu w prawie pracy jest dopuszczalne w konkretnych sytuacjach.

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest dwustronną czynnością prawną, w ramach której pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy umówionego rodzaju, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Pracownik

Pracownikiem jest osoba fizyczna wykonująca pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierunkiem. W zamian otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie.

Pracodawca

Pracodawcą jest każda osoba fizyczna lub osoba prawna, która spełniając pewne wymogi prawne i społeczne, zatrudnia pracowników.

Staż pracy

Staż pracy określamy okres zatrudnienia, czyli okres pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, a w zasadzie czas, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy.

Stosunek pracy

Stosunek pracy jest to relacja prawna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W ramach jej pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Prawo do urlopu

Uprawnienie pracownika do wypoczynku jest jego prawem konstytucyjnym. Każdy pracownika ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie za pracę to należność, która przysługuje pracownikowi od pracodawcy za wykonaną pracę, a w wyjątkowych i wyraźnie określonych przepisami przypadkach także za okres niewykonywania pracy.

Młodociany


Pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 roku życia.

Czas pracy

Czas,w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Ochrona zdrowia pracowników i zapewnienie odpowiednich warunków pracy.

REKLAMA