REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy dzień pracy i dłuższe urlopy. Opozycja chce zmian w prawie pracy

Postulaty Nowej Lewicy w kwestii pracy i urlopów - spotkanie z prezydentem
Skrócony czas pracy i dłuży urlop
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowa Lewica dąży do skrócenia czasu pracy i wydłużenia urlopów. Kluczowe propozycje zmian w prawie pracy mają być przedstawione przez przedstawicieli ugrupowania podczas nadchodzącego spotkania z prezydentem w kontekście tworzenia nowego rządu opozycyjnego. W najbliższym czasie dowiemy się, jakie zmiany mogą czekać polskich pracowników.

Postulaty Nowej Lewicy w kwestii pracy i urlopów - spotkanie z prezydentem

Już w najbliższą środę, 25 października, odbędzie się spotkanie przedstawicieli Nowej Lewicy z prezydentem, podczas którego jednym z tematem rozmów będą propozycje dotyczące zmian w prawie pracy. Wśród uczestników spotkania znajdzie się Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący tej formacji politycznej. Warto przypomnieć, jakie konkretnie postulaty dotyczące czasu pracy i urlopów ma w zanadrzu to ugrupowanie.

Autopromocja

Jeszcze przed wyborami Włodzimierz Czarzasty mocno akcentował potrzebę reform w zakresie organizacji czasu pracy, proponując 35-godzinny tydzień pracy. Jego zdaniem, w dobie postępu technologicznego i zmieniających się realiów rynku pracy, praca nie powinna stanowić jedynego punktu odniesienia w życiu człowieka. Życie rodzinne i czas na odpoczynek są równie ważne.

Koncepcja skróconego tygodnia pracy, realizowana poprzez stopniową redukcję liczby godzin pracy, to tylko jedno z wielu założeń Nowej Lewicy. Ważnym elementem propozycji jest również dążenie do wprowadzenia 35-dniowego urlopu oraz zapewnienie pracownikom "prawa do odłączenia" po zakończeniu dnia pracy. Celem takich działań jest zapewnienie lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym pracowników.

Oczekiwania wobec spotkania są duże, a postulaty Nowej Lewicy wywołały szeroki rezonans w społeczeństwie. Środa przyniesie być może odpowiedź na pytanie, jakie stanowisko w tej kwestii zajmie prezydent.

Skrócony czas pracy i dłuży urlop

"Zgłaszamy postulat 35-godzinnego tygodnia pracy; świat idzie do przodu, praca nie jest jedynym elementem życia - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty jeszcze przez wyborami. Zapewnił również, że Lewica będzie dążyć do wprowadzenia 35-dniowego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Chciałbym zgłosić pierwszy, mocny postulat: 35-godzinny tydzień pracy. Zaczniemy od skrócenia o 2 godziny w tygodniu, potem - o 5 godzin" - oświadczył. Podkreślał, że praca nie jest jedynym elementem życia każdego z nas; jest nim życie i rodzina.

Mówił, że kolejne plany Lewicy to danie pracownikom "prawa do odłączenia" po pracy, by pracownicy mieli niezakłócony czas na odpoczynek i na rodzinę. Zadeklarował też starania o wprowadzenie 35-dniowego urlopu.

"Dobra Praca", czyli postulaty pracownicze Nowej Lewicy

Jak podkreśla w swoim programie wyborczym Nowa Lewica, rynek pracy w Polsce przechodzi przez znaczące zmiany, kierujące się ku bardziej zglobalizowanemu, cyfrowemu i zróżnicowanemu środowisku. W tym kontekście pojawia się rosnąca potrzeba ochrony praw pracowniczych, zapewnienia godnych warunków pracy i promowania sprawiedliwości społecznej. Koalicja Nowa Lewica, dążąc do realizacji tych celów, przedstawiła zestaw postulatów pracowniczych, które mają za zadanie wzmocnienie pozycji pracowników w Polsce, niezależnie od ich profesji czy sektora działalności.

Ten dokument, zatytułowany "Dobra Praca", stanowi fundament dla dążeń Nowej Lewicy w zakresie praw pracowniczych. Zakłada on m.in., że każdy pracownik zasługuje na stabilność, godność i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Poprzez serię konkretnych propozycji, koalicja chce stawić czoła współczesnym wyzwaniom, takim jak dyskryminacja płacowa, niesprawiedliwe traktowanie w miejscu pracy czy presja cyfryzacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

REKLAMA

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

REKLAMA