REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy dzień pracy i dłuższe urlopy. Opozycja chce zmian w prawie pracy

Postulaty Nowej Lewicy w kwestii pracy i urlopów - spotkanie z prezydentem
Postulaty Nowej Lewicy w kwestii pracy i urlopów - spotkanie z prezydentem
Skrócony czas pracy i dłuży urlop
shutterstock

REKLAMA

Nowa Lewica dąży do skrócenia czasu pracy i wydłużenia urlopów. Kluczowe propozycje zmian w prawie pracy mają być przedstawione przez przedstawicieli ugrupowania podczas nadchodzącego spotkania z prezydentem w kontekście tworzenia nowego rządu opozycyjnego. W najbliższym czasie dowiemy się, jakie zmiany mogą czekać polskich pracowników.

Postulaty Nowej Lewicy w kwestii pracy i urlopów - spotkanie z prezydentem

Już w najbliższą środę, 25 października, odbędzie się spotkanie przedstawicieli Nowej Lewicy z prezydentem, podczas którego jednym z tematem rozmów będą propozycje dotyczące zmian w prawie pracy. Wśród uczestników spotkania znajdzie się Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący tej formacji politycznej. Warto przypomnieć, jakie konkretnie postulaty dotyczące czasu pracy i urlopów ma w zanadrzu to ugrupowanie.

Autopromocja

Jeszcze przed wyborami Włodzimierz Czarzasty mocno akcentował potrzebę reform w zakresie organizacji czasu pracy, proponując 35-godzinny tydzień pracy. Jego zdaniem, w dobie postępu technologicznego i zmieniających się realiów rynku pracy, praca nie powinna stanowić jedynego punktu odniesienia w życiu człowieka. Życie rodzinne i czas na odpoczynek są równie ważne.

Koncepcja skróconego tygodnia pracy, realizowana poprzez stopniową redukcję liczby godzin pracy, to tylko jedno z wielu założeń Nowej Lewicy. Ważnym elementem propozycji jest również dążenie do wprowadzenia 35-dniowego urlopu oraz zapewnienie pracownikom "prawa do odłączenia" po zakończeniu dnia pracy. Celem takich działań jest zapewnienie lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym pracowników.

Oczekiwania wobec spotkania są duże, a postulaty Nowej Lewicy wywołały szeroki rezonans w społeczeństwie. Środa przyniesie być może odpowiedź na pytanie, jakie stanowisko w tej kwestii zajmie prezydent.

Skrócony czas pracy i dłuży urlop

"Zgłaszamy postulat 35-godzinnego tygodnia pracy; świat idzie do przodu, praca nie jest jedynym elementem życia - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty jeszcze przez wyborami. Zapewnił również, że Lewica będzie dążyć do wprowadzenia 35-dniowego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Chciałbym zgłosić pierwszy, mocny postulat: 35-godzinny tydzień pracy. Zaczniemy od skrócenia o 2 godziny w tygodniu, potem - o 5 godzin" - oświadczył. Podkreślał, że praca nie jest jedynym elementem życia każdego z nas; jest nim życie i rodzina.

Mówił, że kolejne plany Lewicy to danie pracownikom "prawa do odłączenia" po pracy, by pracownicy mieli niezakłócony czas na odpoczynek i na rodzinę. Zadeklarował też starania o wprowadzenie 35-dniowego urlopu.

"Dobra Praca", czyli postulaty pracownicze Nowej Lewicy

Jak podkreśla w swoim programie wyborczym Nowa Lewica, rynek pracy w Polsce przechodzi przez znaczące zmiany, kierujące się ku bardziej zglobalizowanemu, cyfrowemu i zróżnicowanemu środowisku. W tym kontekście pojawia się rosnąca potrzeba ochrony praw pracowniczych, zapewnienia godnych warunków pracy i promowania sprawiedliwości społecznej. Koalicja Nowa Lewica, dążąc do realizacji tych celów, przedstawiła zestaw postulatów pracowniczych, które mają za zadanie wzmocnienie pozycji pracowników w Polsce, niezależnie od ich profesji czy sektora działalności.

Ten dokument, zatytułowany "Dobra Praca", stanowi fundament dla dążeń Nowej Lewicy w zakresie praw pracowniczych. Zakłada on m.in., że każdy pracownik zasługuje na stabilność, godność i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Poprzez serię konkretnych propozycji, koalicja chce stawić czoła współczesnym wyzwaniom, takim jak dyskryminacja płacowa, niesprawiedliwe traktowanie w miejscu pracy czy presja cyfryzacji.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(54)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Olka
    2023-10-23 15:33:14
    Balans między życiem zawodowym i prywatnym, tak mówią, ale sklepy w niedzielę chcą pootwierać. Jak sklepy otwierać, to i urzędy i przychodnie, itp. Niech każdy posmakuje pracy w niedzielę.
    18
    pokażodpowiedzi (4)
  • Wyborca PIS
    2023-10-23 10:16:25
    Komu oni chcą mydlić oczy skrócenie czasu pracy dłuższe urlopy a w niedzielę sklepy pootwierać bo bydło nie ma kiedy zakupów zrobić-zenada kto im uwierzy może ci właściciele dużych sieci handlowych którzy już ręce zacierali że znowu będą mogli wyzyskiwać pracowników w niedzielę a teraz się okazuje że ci pracownicy będą pracować tylko 35 godzin tygodniowo o dostaną 35 dni urlopu w roku śmiechu warte kto na nich głosował ? ludzie i wy dalej im wierzycie? Przecież oni do w to nie wierzą co mówią, całe to po ko i lewica do wysadzenia tylko rząd PIS dba o Polaków a nie ci przebierańcy złodzieje
    93
    pokażodpowiedzi (2)
  • Nika
    2023-10-23 12:05:22
    Tak tak oni skrócą godziny pracy a w zamian przyjdę w niedzielę do pracy. W D...e ma taki interes. Handlarze zacierają ręce a nas mają głęboko z tyłu. Banda idiotów tyle.
    29
  • Tandem
    2023-10-23 16:37:41
    Hmmm no w końcu ktoś głosował na KO itd. Oni zapowiadali że wrócą do niedzieli handlowej najlepsze jest to że zagranicą polonia głosowała na KO gdzie oni w niedzielę nie pracują ten postulat akurat najmniej był poruszany w Polsce. Będą mydlili oczy że za pracę w niedzielę dostaniecie większe pieniądze chyba pamiętamy jak było za pracę w niedzielę należał się dzień wolny który był wydawany w tygodniu po za tym żadne pieniądze nie zastąpią czasu spędzonego z rodziną.
    10
    pokażodpowiedzi (1)
  • Mateusz
    2023-10-23 14:19:56
    Jeszcze nie stworzyli rządu a już rządzą. Czy tylko w Polsce są takie cyrki ?
    17
  • Dorota
    2023-10-23 11:05:37
    Wszystko świetnie, tylko co z wynagrodzeniem? Przecież już według części polityków przyszłej koalicji rządzącej pensja minimalna zabija biznes. A co z osobami, które pracują w oparciu o stawkę godzinową? Piękna idea, która pokazuje, że lewica nie ma pojęcia jak wygląda rynek pracy.
    9
  • Rasmussen
    2023-10-23 20:02:58
    Jestem ZA. 7 godzinna dniówka w ramach pełnego etatu w zupełności wystarczy. Pracownik efektywniej skoncentruje się na swojej pracy. Niestety obawiam się, że polski przedsiębiorca nie jest na to mentalnie gotowy.
    16
    pokażodpowiedzi (2)
  • Hala
    2023-10-23 15:04:17
    W ogóle rozdajcie kasę bez pracy
    15
  • proboszcz
    2023-10-23 18:01:16
    Zmniejsza godziny pracy dla pracownika. A jak ktoś ma małą firmę. To jemu też skrócą godziny pracy? Z całym szacunkiem dla wszystkich, małe firmy w małych miasteczkach nie wytrzymają takich zmian. Ma zatrudnione dwie osoby, pracujące na cały etat, zmniejszenie czasu pracy dla nich spowoduje, że ja będę pracował po 10 godzin dziennie przez sześć dni aby utrzymać firmę. Lewackie ideologie otwierające sklepy w niedzielę i zmniejszające czas pracy... I ludzie na nich głosują...
    22
    pokażodpowiedzi (2)
  • Ada
    2023-10-23 16:30:44
    Witam,dla kogo bedzie to skrócenie czasu pracy??? Dla wybranych??? Ja pracuje po 9 godzin w tygodniu i w sobote 10 lub 12 lub 6 godzin.Czasem w tygodniu mam 70 godzin przepracowane i gdzie tu jest sens skracania czasu pracy??.Dodam że pracuje w systemie równoważnym i pracodawca może mi zrobic grafik nawet po 12 godzin przez kilka dni,fakt że na koniec miesiąca mi zbija te godziny ale co z tego jak zbija mi w srodku tygodnia a ja z rodziną chciałabym byc w domu w soboty i niedziele a niestety tak nie jest.Bo w soboty i niedziele trzeba przyjsc do pracy.A nadgodzin też nie płacą.Wiec po co to skracanie czasu pracy jak to nie bedzie dla wszystkich.Dodam ze pracuje na hali sportowej i w soboty jest pustka ,po co być po tyle godzin bez sensu.A oddany dzien za sobote jest w tygodniu ,gdzie w tygodniu jest duzo pracy i wtedy jest jedna osoba sama i musi się natyrać ,gdzie lepiej by byly dwie osoby .A podobno osobom pracującym w systemie równoważnym można narzucić nawet pracę w święta takie jak np.11 listopad,1maj,3 maj ,itd.a to nie jest żadna instytucja która musi pracować w takich godzinach,lecz system równoważny to dopuszcza.
    10
    pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta niektórych dokumentów rozliczeniowych. Czy pracodawcy grożą sankcje?

Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

REKLAMA

Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

REKLAMA

Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

REKLAMA