Czy niedziele znowu staną się handlowe? Propozycje opozycji dotyczące handlu
REKLAMA
REKLAMA
- Krótka historia zakazu handlu w niedziele
- Wizje przyszłości niedzielnego handlu według opozycji
- Argumenty za zniesieniem zakazu handlu w niedziele i święta
- Argumenty przeciwne zakazowi handlu
- Niedziele handlowe - kiedy w 2023 roku?
Dyskusja na temat zakazu handlu w niedziele to jeden z gorętszych tematów w polskiej polityce i społeczeństwie w ostatnich latach. Wprowadzenie zakazu wpłynęło na zmianę nawyków zakupowych Polaków, ale również na funkcjonowanie wielu sklepów i centrów handlowych. Opozycja, mając na uwadze różnorodne głosy społeczeństwa, przedstawia swoje plany na ewentualne modyfikacje. Oto krótkie podsumowanie dotychczasowej historii zakazu oraz przyszłych perspektyw handlu w niedziele.
REKLAMA
Krótka historia zakazu handlu w niedziele
Jak to było z tym handlem w niedziel i jak jeszcze jest? Oto historia dotycząca zakazu handlu w niedziele w pigułce:
- Rok 2018 - Zakaz wprowadzony. Początkowo obowiązywał z pewnymi wyjątkami: handel dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, oraz dodatkowo dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedna przed Wielkanocą.
- Rok 2019 - Ograniczenia zaostrzono. Handel dozwolony jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca i te same wyjątki okołoświąteczne.
- Od 2020 - Dalsze modyfikacje: handel możliwy w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia oraz nadal te dwie przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą.
Wizje przyszłości niedzielnego handlu według opozycji
Opozycja, która prawdopodobnie utworzy rząd i przejmie władzę w Polsce, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mają konkretne plany w zakresie niedziel handlowych:
- Koalicja Obywatelska dąży do zniesienia zakazu handlu w niedziele, oferując w zamian dwa wolne weekendy w miesiącu dla pracowników sklepów oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w pozostałe niedziele.
- Trzecia Droga zaproponowała uwolnienie handlu w dwie niedziele w miesiącu. Reszta niedziel miałaby być wolna.
- Lewica sugeruje 2,5-krotnie wyższe wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta, a także co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu dla tych, którzy obecnie pracują w niedziele.
Konkrety dotyczące zmian będą zależały od ustaleń opozycji po ewentualnym przejęciu władzy. Wielce prawdopodobne jest wprowadzenie zmian to przyszły rok.
Argumenty za zniesieniem zakazu handlu w niedziele i święta
Większość klientów, właścicieli sklepów i właścicieli sieci handlowych opowiada się za zniesieniem zakazu. Także studenci widzą tu okazję do dorobienia. Badanie UCE Research wykazało, że 54% Polaków jest za handlem w niedzielę, w tym 71% zwolenników Koalicji Obywatelskiej, 62-65% innych partii opozycyjnych, oraz 35% wyborców PiS. Argumenty ekonomiczne, takie jak większe obroty w centrach handlowych, wyższe zatrudnienie i większe wpływy podatkowe, przemawiają za takim krokiem.
Argumenty przeciwne zakazowi handlu
Chociaż zakaz handlu był inicjatywą NSZZ "Solidarność", nie wszystkie związki zawodowe się z nim zgadzają, jak np. OPZZ. Badania wskazują, że 37% Polaków jest przeciwko handlowym niedzielom. Wielu z nich ceni sobie wolne niedziele i dostosowało swoje nawyki zakupowe.
Niedziele handlowe - kiedy w 2023 roku?
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2023 roku zakupy były lub są jeszcze możliwe w następujące niedziele handlowe:
- 29 stycznia,
- 2 kwietnia,
- 30 kwietnia,
- 25 czerwca,
- 27 sierpnia,
- 17 grudnia,
- 24 grudnia.
Jak można zauważyć w miesiącu październiku, a także w całym listopadzie zgodnie z ustawą nie ma niedziel handlowych.
ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat