Święta Wielkanocne - czas pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Święta Wielkanocne 2023
- Dni wolne od pracy w 2023
- Czas pracy kwiecień 2023 r.
- Praca w Wielki Czwartek i Wielki Piątek
- Czy Wielkanoc jest wolna dla osób innego wyznania?
Święta Wielkanocne 2023
Święta Wielkanocne w 2023 roku:
REKLAMA
- Wielki Czwartek - 6 kwietnia 2023
- Wielki Piątek - 7 kwietnia 2023
- Wielka Sobota - 8 kwietnia 2023
- Wielka Niedziela - 9 kwietnia 2023
- Poniedziałek Wielkanocny - 10 kwietnia 2023, tzw. lany poniedziałek.
WAŻNE - jedynym dniem wolnym dla wszystkich pracujących od poniedziałku do piątku jest Poniedziałek Wielkanocny (9 kwietnia).
Dni wolne od pracy w 2023
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1920) wskazuje, że dniami wolnymi od pracy są:
a) 1 stycznia - Nowy Rok,
b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja - Święto Państwowe,
f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
n) niedziele.
Wolne w te dni dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od wyznania, światopoglądu, narodowości, obywatelstwa itp. zatrudnionych w oparciu o prawo polskie. Niezależnie zatem od wyznania i tego, czy dane święto będące świętem o charakterze religijnym jest czy nie jest świętem według religii wyznawanej przez pracownika, jeżeli jest ustawowym dniem świątecznym, to w pełni obejmuje tę osobę.
Czas pracy kwiecień 2023 r.
W 2023 r. 9 kwietnia – to pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela) a 10 kwietnia – to drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek).
Trzeba pamięć, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W kwietniu 2023 r. w związku z tym, że drugi dzień Wielkiej Nocy wypada w poniedziałek, obniży wymiar czasu o 8 godzin.
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym kwiecień 2023 r. wynosi 152 godziny. W myśl art. 130 § 1 Kodeksu Pracy, do wyznaczenia wymiaru czasu pracy w kwietniu 2023 r. niezbędne jest:
- przemnożenie 4 pełnych tygodni przypadających na okres od 1 do 28 kwietnia przez 40 (tygodniowa norma godzin pracy): (40 godz. × 4 tyg.) = 160 godz.;
- odjęcie od otrzymanej wartości po 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w kwietniu w dniu innym niż niedziela (chodzi tu więc o święto przypadające na 10 kwietnia czyli Drugi dzień Wielkiej Nocy): 160 godz. – (8 godz. × 1 święto przypadające na 10 kwietnia czyli Drugi dzień Wielkiej Nocy).
Powyższe daje 152 godziny pracy.
Praca w Wielki Czwartek i Wielki Piątek
UWAGA! Wielki Czwartek (6 kwietnia) i Wielki Piątek (7 kwietnia) nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jedynym dniem wolnym dla wszystkich pracujących od poniedziałku do piątku jest Poniedziałek Wielkanocny (9 kwietnia 2023 r.), bo niedziela i tak jest ustawowo wolna od pracy. Oczywiście takie są regulacje prawne, jednak w wielu zakładach pracy pracodawcy zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy np. w Wielki Piątek - i to nawet z prawem do 100% wynagrodzenia. Ewentualnie tego dnia wypuszczają pracowników wcześniej z pracy, np. około 12:00, zamiast o 16:00. Wszystko zależy jednak od wewnętrznych ustaleń, regulaminów czy zarządzeń obowiązujących w danym miejscu pracy.
Czy Wielkanoc jest wolna dla osób innego wyznania?
Przepisy Konstytucji RP zapewniają każdemu wolność sumienia, wyznania i religii. Każdy może decydować jakie święta i czy chce je obchodzić. W Polsce przeważa katolicyzm, ale dużą część stanowią też osoby wyznające wiarę prawosławną - szczególnie na skutek napływu osób z Ukrainy. Czy zatem osoba wyznająca inną wiarę niż katolicka i nie obchodząca w dniu 9 i 10 kwietnia 2023 r. świąt Wielkanocnych ma prawo do dni wolnych od pracy?
Zgodnie z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 265):
- Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii.
- Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z wyżej określonego prawa na wniosek swych rodziców bądź opiekunów prawnych.
- Zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.
REKLAMA
Pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia. Z konstrukcji przepisów wynika obowiązek udzielenie zwolnienia, pod warunkiem, że: 1) pracownik złoży wniosek z wymaganym, co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem; 2) zwolnienie zostanie odpracowane.
Jak już było wskazane wyżej, dni ustawowo wolne od pracy, tj. w przypadku Wielkiej Nocy, w dniu 10 kwietnia 2023 r. dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od wyznania, światopoglądu, narodowości, obywatelstwa itp. zatrudnionych w oparciu o prawo polskie. Niezależnie zatem od wyznania (np. prawosławnego) i tego, czy dane święto będące świętem o charakterze religijnym jest czy nie jest świętem według religii wyznawanej przez pracownika, jeżeli jest ustawowym dniem świątecznym, to w pełni obejmuje tę osobę. Osoba wyznająca więc wiarę prawosławną może mieć dwa razy wolne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat