Wymiar czasu pracy w 2023 r. - tabela czasu pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czas pracy 2023
- Wymiar czasu pracy w 2023 roku
- Dni wolne od pracy w 2023 roku
- Jak samodzielnie obliczyć czas pracy
- Podsumowanie
Wymiar czasu pracy 2023. Obowiązek ewidencjonowania czasu pracy narzucony jest na pracodawców zarówno przez Kodeks pracy jak i Unię Europejską. Wszyscy pracodawcy prowadzący działalność na terenie Polski i państw członkowskich muszą wykazać czas pracy zatrudnianych przez siebie osób. Jeśli tego nie zrobią, czeka je wysoka kara. By poprawnie wykazać czas pracy należy wcześniej dowiedzieć się, jaki czas pracy przypadał pracownikowi w danym roku.
REKLAMA
Czas pracy 2023
Zgodnie z wytycznymi Kodeksu pracy w przeciętnym tygodniu pracującym maksymalny wymiar czasu pracy to 40 godzin tygodniowo - czyli średnio po 8 godzin dziennie. Aby poprawnie obliczyć czas pracy należy oprzeć się o art. 129 § 1 Kodeksu pracy, który określa dokładnie długość zmiany dziennej i tygodniowej pracownika (kolejno 8 i 40 godzin). Należy również zapoznać się z zasadami wyliczenia, dzięki którym można mieć pewność, że wyliczenie zostało przeprowadzone poprawnie.
Wymiar czasu pracy w 2023 roku
Bazując na schemacie dostarczonym przez Kodeks pracy, obliczyliśmy wymiar czasu pracy na rok 2023 z podziałem na miesiące. Poniższa tabela prezentuje, godzin i dni będzie musiała wypracować zatrudniona osoba, oraz ile w danym miesiącu przypada jej dni wolnych. Poniżej zamieszczamy tabelę czasu pracy z podziałem liczby godzin na miesiące, dzięki której szybko sprawdzisz interesujące Cię dane.
W roku 2023 czas pracy wyniesie 250 dni roboczych, czyli 2000 godzin pracy oraz 115 dni wolnych, wliczając weekendy. W stosunku do bieżącego roku pracownicy będą musieli więc przepracować jeden dzień roboczy mniej.
Dni wolne od pracy w 2023 roku
W 2023 roku pracownicy będą mieli łącznie z weekendami 115 dni wolnych, z czego 13 dni to święta ustawowo wolne od pracy. W tabeli poniżej znajdziesz informacje, w jakie dni dokładnie wypadają te dni.
Na podstawie tabeli łatwo zorientować się, kiedy w nadchodzącym roku pracownicy najchętniej będą brali wolne. Początek stycznia między Nowym Rokiem i świętem Trzech Króli będzie okresem, w którym wielu osób może nie być w biurze. Podobnie będzie również w okolicach maja i Święta pracy oraz Święta Konstytucji 3 maja. W okresie wakacyjnym wniosków urlopowych naturalnie pojawia się najwięcej - wiąże się to z wyższymi temperaturami oraz wakacjami w szkołach i na uczelniach. Ostatnim gorącym okresem urlopowym jest oczywiście grudzień i okolice świąt, podczas których pracownicy również wykorzystują dni wolne, by spędzić czas z rodziną.
Jak samodzielnie obliczyć czas pracy
Schemat udostępniony przez Kodeks pracy określa dokładnie, w jaki sposób należy dokonać obliczeń. Oczywiście obliczenie takie można tworzyć nie tylko w kontekście rocznego rozliczenia czasu pracy. Może być również użyty do przygotowania miesięcznych, kwartalnych bądź półrocznych wyliczeń.
Aby poprawnie obliczyć godziny pracy na 2023 rok należy:
- Pomnożyć 40 godzin pracy przez liczbę pełnych tygodni do przepracowania w roku.
- Do otrzymanego wyniku należy dodać liczbę dni wystających. Dni wystające to takie, które nie zebrały się w pełne tygodnie w ramach okresu rozliczeniowego.
- Od otrzymanego wyniku należy odjąć 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w każdym dniu tygodnia z wyjątkiem niedzieli.
Podsumowanie
Na podstawie wymiaru czasu pracy z rozpisanymi dniami wolnymi możesz w wygodny sposób zaplanować prace w optymalny sposób, by zrealizować założenia strategii na kolejny rok. Pamiętaj, by uwzględnić gorące okresy urlopowe, by umożliwić pracownikom zachowanie work-life balance, a jednocześnie zrealizować projekty na czas.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat