REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar czasu pracy w 2023 r. - tabela czasu pracy

Ile godzin pracy w 2023 r.? Jaki wymiar czasu pracy?
Ile godzin pracy w 2023 r.? Jaki wymiar czasu pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2023. Kolejny rok już za pasem! Sprawdź, ile wyniesie wymiar czasu pracy na 2023 rok, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy i dowiedz się, jak samodzielnie w poprawny sposób wyliczyć czas pracy pracownika.

Wymiar czasu pracy 2023. Obowiązek ewidencjonowania czasu pracy narzucony jest na pracodawców zarówno przez Kodeks pracy jak i Unię Europejską. Wszyscy pracodawcy prowadzący działalność na terenie Polski i państw członkowskich muszą wykazać czas pracy zatrudnianych przez siebie osób. Jeśli tego nie zrobią, czeka je wysoka kara. By poprawnie wykazać czas pracy należy wcześniej dowiedzieć się, jaki czas pracy przypadał pracownikowi w danym roku.

Autopromocja

Czas pracy 2023

Zgodnie z wytycznymi Kodeksu pracy w przeciętnym tygodniu pracującym maksymalny wymiar czasu pracy to 40 godzin tygodniowo - czyli średnio po 8 godzin dziennie. Aby poprawnie obliczyć czas pracy należy oprzeć się o art. 129 § 1 Kodeksu pracy, który określa dokładnie długość zmiany dziennej i tygodniowej pracownika (kolejno 8 i 40 godzin). Należy również zapoznać się z zasadami wyliczenia, dzięki którym można mieć pewność, że wyliczenie zostało przeprowadzone poprawnie.

Wymiar czasu pracy w 2023 roku

Bazując na schemacie dostarczonym przez Kodeks pracy, obliczyliśmy wymiar czasu pracy na rok 2023 z podziałem na miesiące. Poniższa tabela prezentuje, godzin i dni będzie musiała wypracować zatrudniona osoba, oraz ile w danym miesiącu przypada jej dni wolnych. Poniżej zamieszczamy tabelę czasu pracy z podziałem liczby godzin na miesiące, dzięki której szybko sprawdzisz interesujące Cię dane.

wymiar czasu pracy 2023

 

Jaki będzie wymiar czasu pracy w Polsce w 2023 r.?

INFOR

 

W roku 2023 czas pracy wyniesie 250 dni roboczych, czyli 2000 godzin pracy oraz 115 dni wolnych, wliczając weekendy. W stosunku do bieżącego roku pracownicy będą musieli więc przepracować jeden dzień roboczy mniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dni wolne od pracy w 2023 roku

W 2023 roku pracownicy będą mieli łącznie z weekendami 115 dni wolnych, z czego 13 dni to święta ustawowo wolne od pracy. W tabeli poniżej znajdziesz informacje, w jakie dni dokładnie wypadają te dni.

Dni wolne od pracy 2023

 

Dni wolne od pracy w 2023 roku

INFOR

Na podstawie tabeli łatwo zorientować się, kiedy w nadchodzącym roku pracownicy najchętniej będą brali wolne. Początek stycznia między Nowym Rokiem i świętem Trzech Króli będzie okresem, w którym wielu osób może nie być w biurze. Podobnie będzie również w okolicach maja i Święta pracy oraz Święta Konstytucji 3 maja. W okresie wakacyjnym wniosków urlopowych naturalnie pojawia się najwięcej - wiąże się to z wyższymi temperaturami oraz wakacjami w szkołach i na uczelniach. Ostatnim gorącym okresem urlopowym jest oczywiście grudzień i okolice świąt, podczas których pracownicy również wykorzystują dni wolne, by spędzić czas z rodziną.

Jak samodzielnie obliczyć czas pracy

Schemat udostępniony przez Kodeks pracy określa dokładnie, w jaki sposób należy dokonać obliczeń. Oczywiście obliczenie takie można tworzyć nie tylko w kontekście rocznego rozliczenia czasu pracy. Może być również użyty do przygotowania miesięcznych, kwartalnych bądź półrocznych wyliczeń.

Aby poprawnie obliczyć godziny pracy na 2023 rok należy: 

 1. Pomnożyć 40 godzin pracy przez liczbę pełnych tygodni do przepracowania w roku. 
 2. Do otrzymanego wyniku należy dodać liczbę dni wystających. Dni wystające to takie, które nie zebrały się w pełne tygodnie w ramach okresu rozliczeniowego. 
 3. Od otrzymanego wyniku należy odjąć 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w każdym dniu tygodnia z wyjątkiem niedzieli.
 

Podsumowanie

Na podstawie wymiaru czasu pracy z rozpisanymi dniami wolnymi możesz w wygodny sposób zaplanować prace w optymalny sposób, by zrealizować założenia strategii na kolejny rok. Pamiętaj, by uwzględnić gorące okresy urlopowe, by umożliwić pracownikom zachowanie work-life balance, a jednocześnie zrealizować projekty na czas.

Calamari

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • INFOR
  2022-12-09 08:47:42
  Nikt tego nie chce głośno powiedzieć, ale ta cała tabela jest c**ja warta....
  3
 • Krz.
  2022-12-08 21:57:13
  Uwaga! Jeśli 1 listopada jest w środę to 11 listopada nie może przypadać w środę. Macie błąd w tabeli!
  4
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA