REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar czasu pracy w 2023 r. - tabela czasu pracy

Ile godzin pracy w 2023 r.? Jaki wymiar czasu pracy?
Ile godzin pracy w 2023 r.? Jaki wymiar czasu pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2023. Kolejny rok już za pasem! Sprawdź, ile wyniesie wymiar czasu pracy na 2023 rok, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy i dowiedz się, jak samodzielnie w poprawny sposób wyliczyć czas pracy pracownika.

Wymiar czasu pracy 2023. Obowiązek ewidencjonowania czasu pracy narzucony jest na pracodawców zarówno przez Kodeks pracy jak i Unię Europejską. Wszyscy pracodawcy prowadzący działalność na terenie Polski i państw członkowskich muszą wykazać czas pracy zatrudnianych przez siebie osób. Jeśli tego nie zrobią, czeka je wysoka kara. By poprawnie wykazać czas pracy należy wcześniej dowiedzieć się, jaki czas pracy przypadał pracownikowi w danym roku.

Autopromocja

Czas pracy 2023

Zgodnie z wytycznymi Kodeksu pracy w przeciętnym tygodniu pracującym maksymalny wymiar czasu pracy to 40 godzin tygodniowo - czyli średnio po 8 godzin dziennie. Aby poprawnie obliczyć czas pracy należy oprzeć się o art. 129 § 1 Kodeksu pracy, który określa dokładnie długość zmiany dziennej i tygodniowej pracownika (kolejno 8 i 40 godzin). Należy również zapoznać się z zasadami wyliczenia, dzięki którym można mieć pewność, że wyliczenie zostało przeprowadzone poprawnie.

Wymiar czasu pracy w 2023 roku

Bazując na schemacie dostarczonym przez Kodeks pracy, obliczyliśmy wymiar czasu pracy na rok 2023 z podziałem na miesiące. Poniższa tabela prezentuje, godzin i dni będzie musiała wypracować zatrudniona osoba, oraz ile w danym miesiącu przypada jej dni wolnych. Poniżej zamieszczamy tabelę czasu pracy z podziałem liczby godzin na miesiące, dzięki której szybko sprawdzisz interesujące Cię dane.

wymiar czasu pracy 2023

 

Jaki będzie wymiar czasu pracy w Polsce w 2023 r.?

INFOR

 

W roku 2023 czas pracy wyniesie 250 dni roboczych, czyli 2000 godzin pracy oraz 115 dni wolnych, wliczając weekendy. W stosunku do bieżącego roku pracownicy będą musieli więc przepracować jeden dzień roboczy mniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dni wolne od pracy w 2023 roku

W 2023 roku pracownicy będą mieli łącznie z weekendami 115 dni wolnych, z czego 13 dni to święta ustawowo wolne od pracy. W tabeli poniżej znajdziesz informacje, w jakie dni dokładnie wypadają te dni.

Dni wolne od pracy 2023

 

Dni wolne od pracy w 2023 roku

INFOR

Na podstawie tabeli łatwo zorientować się, kiedy w nadchodzącym roku pracownicy najchętniej będą brali wolne. Początek stycznia między Nowym Rokiem i świętem Trzech Króli będzie okresem, w którym wielu osób może nie być w biurze. Podobnie będzie również w okolicach maja i Święta pracy oraz Święta Konstytucji 3 maja. W okresie wakacyjnym wniosków urlopowych naturalnie pojawia się najwięcej - wiąże się to z wyższymi temperaturami oraz wakacjami w szkołach i na uczelniach. Ostatnim gorącym okresem urlopowym jest oczywiście grudzień i okolice świąt, podczas których pracownicy również wykorzystują dni wolne, by spędzić czas z rodziną.

Jak samodzielnie obliczyć czas pracy

Schemat udostępniony przez Kodeks pracy określa dokładnie, w jaki sposób należy dokonać obliczeń. Oczywiście obliczenie takie można tworzyć nie tylko w kontekście rocznego rozliczenia czasu pracy. Może być również użyty do przygotowania miesięcznych, kwartalnych bądź półrocznych wyliczeń.

Aby poprawnie obliczyć godziny pracy na 2023 rok należy: 

 1. Pomnożyć 40 godzin pracy przez liczbę pełnych tygodni do przepracowania w roku. 
 2. Do otrzymanego wyniku należy dodać liczbę dni wystających. Dni wystające to takie, które nie zebrały się w pełne tygodnie w ramach okresu rozliczeniowego. 
 3. Od otrzymanego wyniku należy odjąć 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w każdym dniu tygodnia z wyjątkiem niedzieli.
 

Podsumowanie

Na podstawie wymiaru czasu pracy z rozpisanymi dniami wolnymi możesz w wygodny sposób zaplanować prace w optymalny sposób, by zrealizować założenia strategii na kolejny rok. Pamiętaj, by uwzględnić gorące okresy urlopowe, by umożliwić pracownikom zachowanie work-life balance, a jednocześnie zrealizować projekty na czas.

Calamari

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • INFOR
  2022-12-09 08:47:42
  Nikt tego nie chce głośno powiedzieć, ale ta cała tabela jest c**ja warta....
  3
 • Krz.
  2022-12-08 21:57:13
  Uwaga! Jeśli 1 listopada jest w środę to 11 listopada nie może przypadać w środę. Macie błąd w tabeli!
  4
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

REKLAMA

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA