Tygodniowy czas pracy kierowcy
REKLAMA
REKLAMA
Kogo dotyczy ustawa o czasie pracy kierowców?
Ustawa o czasie pracy kierowców odnosi się do osób wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, czyli na etacie.
REKLAMA
Obejmuje również kierowców samozatrudnionych – przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe, a także osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe na jego rzecz w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Zasady te odnoszą się również do kierowców tirów, do których pracy odnosi się rozporządzenie nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.
Czas pracy kierowcy
Należy pamiętać, że dobowy oraz tygodniowy czas pracy kierowcy nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia pojazdu. Obejmuje on również inne czynności wykonywane przez kierowców, m.in.:
- obsługę pojazdu i przyczep,
- czynności związane ze spedycją,
- załadunek, rozładunek oraz pełnienie nadzoru nad tym czynnościami, gdy są przeprowadzane przez osoby trzecie,
- zabezpieczenie towaru,
- pomoc oraz nadzór nad osobami wsiadającymi i wysiadającymi,
- niezbędne formalności.
Co wlicza się w tygodniowy czas pracy kierowcy?
W tygodniowy czas pracy kierowcy wlicza się także czas, w którym pozostaje on w gotowości na stanowisku pracy.
Ile wynosi tygodniowy czas jazdy kierowcy w roku 2022?
Tygodniowy czas jazdy kierowcy wynosi 56 godzin. Łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 90 godzin.
Ile wynosi tygodniowy czas pracy kierowcy w roku 2022?
Z kolei zgodnie z ustawą tygodniowy czas pracy kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Podstawa prawna:
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców,
Rozporządzenie nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat